Dovolenka Ko Samui

Kokosové palmy a obrovské žulové kamene - to sú symboly dovolenky na Ko Samui. V posledných desiatich rokoch sa stal jednou z najobľúbenejších thajských dovolenkových destinácií.

Čo by ste mali vedieť o Ko Samui

Na Ko Samui prichádzajú každý rok desiatky tisíc turistov, ktoré pojme zhruba päťstovka rezortov roztrúsených po pobreží. Mimochodom - to má dĺžku zhruba sto kilometrov, takže sa vám tu nestane, že by ste sa na pláž nezmestili. Pláže na Ko Samui sú navyše naozaj krásne a tie menej frekventované aj romantické. 

Poznávacím znamením ostrova Ko Samui sú kokosové palmy - je ich tu zhruba dva a pol milióna. Dnes je hlavným odvetvím na ostrove  turistický ruch. Biely piesok, čistá voda a výborná poloha pri pobreží Thajského zálivu urobili z Ko Samui jednu z najlepších lokalít pre dovolenku v Thajsku.

Zaujímavé miesta na Ko Samui

Prežiť zájazd na Ko Samui len na pláži a nikam nevyraziť by bola škoda - ostrov ukrýva niekoľko miest, ktoré rozhodne stoja za návštevu.

  • Wat Khunaram - chrám s mumifikovaným mníchom. Na ostrove Ko Samui je niekoľko desiatok chrámov, Wat Khunaram je ale jeden z najzaujímavejších. V roku 1973 v ňom totiž zomrel mních, ktorý si vraj navyše svoju smrť predpovedal na minútu presne, a jeho telo tu dodnes leží - bez zjavných známok rozkladu!
    Na Muang –Vodopád ukrytý vo vnútri ostrova, avšak medzi turistami veľmi obľúbený - to je vodopád Na Muang, ktorý padá do jazierka pod ním z výšky zhruba sedemdesiatich metrov. V okolitom lese sú potom ukryté ďalšie, aj keď nižšie vodopády.

Pláže

  • Chaweng - na "Ostrove lásky", ako sa Ko Samui prezýva, slávnejšiu pláž asi nenájdete. Patrí k najdlhším plážam na tomto ostrove. Ponúka prakticky všetko, čo turista čaká - reštaurácie, kokteilové bary, veľa hudby. Na Chaweng sa nikdy nenudíte.
  • Lamai - pokojnejší variant k preplnenej Chaweng Beach. Nenájdete tu hlučné party a dá sa tu lepšie relaxovať. Napríklad aj v pokojných wellness kúpeľoch alebo meditačných centrách.

Čo robiť na Ko Samui

Ko Samui je destináciou, ktorá praje aktívnemu odpočinku. Ako na takmer každom thajskom ostrove sa tu môžete intenzívne venovať potápaniu - najlepšie je z Ko Samui vyraziť do lokalít v oblasti ostrovčeku Ko Tao. Na pláži si v požičovni môžete požičať napríklad aj kajak a vyraziť pozdĺž pobrežia. 

Na Ko Samui je aj veľmi obľúbená zoo - ide o ideálne miesto na výlet s deťmi. Najväčším ťahákom sú tu tigre. Organizujú sa tu aj byvolie zápasy, ktoré na Ko Samui prebiehajú niekoľkokrát do mesiaca v arénach pod otvoreným nebom. 

Je tu aj minigolfové ihrisko, ktoré je taktiež dobrou voľbou pre rodiny s deťmi. Čas vám môže vyplniť napríklad aj  návšteva hlavného mesta Nathan, ktoré leží trochu bokom od turistického záujmu.

Fakultatívne výlety na Ko Samui

  • Výlet na Ko Phangan - vydajte sa na ostrov, ktorý sa preslávil plážovými Full Moon Party. Práve z Ko Samui sa na neho dostanete najľahšie. Vyraziť môžete na klasický výlet, ale ponúka sa aj možnosť vyraziť v čase, kedy na ostrove bude práve veľká plážová party.
  • Výlet na Ko Tao - prenajmite si rýchlu loď a vydajte sa na "korytnačí" ostrov Ko Tao, ktorý je obľúbenou potápačskú lokalitou.
  • Návšteva morského národného parku Ang Thong - preskúmajte zhruba štyridsiatku ostrovov, pre ktoré sú typické vysoké vápencové skaly, lagúny, krásne pláže a jazierka v ich vnútri. Len pozor na to, že v novembri a v decembri bývajú v oblasti parku vysoké vlny a veľkú časť tohto obdobia je uzavretý pre turistov.
  • Okruh okolo ostrova - ak vás zaujíma, aký je ostrov, na ktorom trávite svoju dovolenku v Thajsku, potom si na recepcii rezortu dohodnite okruh okolo ostrova. Skúsení sprievodcovia vás prevedú po najväčších atrakciách - či už sú to mohutné vodopády vo vnútrozemí, alebo obrovská socha Budhu na ostrovčeku Ko Farn.
,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia