Dovolenka Ko Phangan

Nezávislá kozmopolitná atmosféra v kombinácii s krásnou prírodou - to sú len dve z mnohých veľkých lákadiel ostrova Ko Phangan. Ostrov, ktorý bol ešte donedávna cieľom batôžkárov a nezávislých cestovateľov sa v posledných desiatich rokoch premenil na obľúbené miesto mladých rodín s deťmi v Thajsku.

Čo by ste mali vedieť o Ko Phangan

Raz do mesiaca sa na ostrov Ko Phangan zídu desiatky tisíc ľudí - na polostrove Had Rin tu totiž prebieha jedna z najväčších plážových party planéty. Na takzvanú Full Moon Party sem v hlavnej sezóne prichádza aj tridsať tisíc ľudí - a tí tancujú, popíjajú a bavia sa. V medziobdobí je ale na ostrove príjemný pokoj a dovolenka na Ko Phangan je vyhľadávaná aj rodinami s deťmi.

  • Viac informácií o ostrove? Pozrite sa sem!

Ostrov Ko Phangan je piaty najväčší ostrov Thajska, leží pri juhozápadnom pobreží Thajského zálivu a v posledných rokoch na ňom vyrastajú rezorty, ktorým sa darí dokonale snúbiť vysokú kvalitu služieb a príjemné ceny. Najviac rezortov sa sústredí na západné pobrežie ostrova, jeho vnútrozemie je porastené neprístupnou džungľou, ktorá ale ukrýva niekoľko prírodných skvostov.

Zaujímavé miesta na ostrove Ko Phangan

  • Thong Sala - centrum ostrova. Dedinka Thong Sala leží na juhozápadnom pobreží a vo dne nie je ničím zvlášť výnimočná. Všetko sa ale zmení po zotmení – vtedy totiž v Thong Sala prebiehajú nočné trhy, kde zoženiete všetko, od výborného pitia a jedla po nápadité suveníry.

  • Chrámy na Ko Phangan - je ich tu zhruba dvadsať. Ak vás láka návšteva náboženských stavieb, skúste napríklad Čínsky chrám - jeho návšteva vám vraj prinesie šťastie. Chrám Wat Phu Khao Noi je zase jedným z najstarších. A aj to má svoje čaro.

  • Ang Thong - morský národný park. V blízkosti ostrova Ko Phangan leží jeden z mnohých thajských morských parkov. Vydať sa do neho môžete s niektorou z agentúr na lodi, počítajte ale s tým, že sa za vstup do národných parkov v Thajsku platí.
  • Phaeng - vodopád vo vnútri ostrova. Vodopád Phaeng je pôsobivý, ale na cestu k nemu si radšej dohodnite sprievodcu, pretože stratiť sa prírode tu nie je ťažké.

Čo robiť na ostrove Ko Phangan?

Baviť sa, baviť sa, baviť sa ... veď tou najväčšou atrakciou sú práve slávne Ful Moon party. Okrem nich potom každý mesiac prebiehajú takzvané Black Moon Party a Half Moon Party - tie už ale majú podstatne menší rozsah. Zájazd na Ko Phangan tak môže byť čisto v party duchu.

Ďalšou obľúbenou aktivitou sú na Ko Phangan šnorchlovanie a potápanie. Šnorchlovať sa dá v bezprostrednej blízkosti ostrova popri pobreží Hat Khuat. Obľúbenou potápačskou lokalitou je Hin Bai, ktorá sa pýši zachovanými koralmi a veľkou hustotou veľkých tropických rýb. Občas sa tu dokonca mihne aj žralok obrovský.

So sprievodcom môžete absolvovať túru na najvyšší bod ostrova, vrchol Khao Ra. Cestou máte unikátnu príležitosť zoznámiť sa s miestnou faunou a flórou.

Fakultatívne výlety na ostrove Ko Phangan

Ani v okamihu, keď na Ko Phangan dorazíte v medziobdobí medzi dvoma plážovými party, nie je dôvod k nečinnosti. Každý rezort zvyčajne ponúka niekoľko fakultatívnych výletov - či už na mori, pešo po svojich alebo na chrbte slona.

  • Výlet na ostrov Ko Tao - síce leží ďalej, ale ak zvolíte dopravu rýchlou loďou, ste tam za niekoľko desiatok minút. Na túto cestu zvyčajne vyrážajú potápači, v okolí ostrova Ko Tao sú totiž svetoznáme potápačské lokality.
  • Výlet na slonoch - Na chrbte tohto majestátneho zvieraťa sa pozriete napríklad do vnútra ostrova, kde je hustá a hlboká džungľa.
  • Trekking do vnútrozemia ostrova - Ko Phangan je ostrov, ktorého vnútrozemie pokrýva hlboká džungľa. Tou síce vedú vyšliapané chodníky, dokonale sa v nich ale vyznajú len miestni sprievodcovia. A práve s nimi sa môžete vypraviť na trekking do vnútrozemia, počas ktorého sa pozriete k vodopádom, prípadne aj na najvyšší bod ostrova.
unknownUnknown

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia