Dovolenka Koh Yao Yai

Je to sem len necelú hodinku loďou z živého Phuketu, ale počas dovolenky na Koh Yao Yai si užijete až neuveriteľný pokoj. Namiesto plážového predavača vás z leňošenia vyruší skôr drzá opica, namiesto hučanie áut vás ráno prebudí šumenie džungle, ktorá začína len kúsok od pláže. Ostrovu Ko Yao Yai sa občas hovorí "zabudnutý ostrov" a vlastne je to dobre, kľud mu pristane.

Čo by ste mali vedieť o Koh Yao Yai?

Koh Yao Yai je väčší z dvoch hlavných ostrovov súostrovia Ko Yao, hovorí sa mu veľký dlhý ostrov a patrí k najväčším ostrovom celého Thajska. Na mape ho hľadajte kúsok od zátoky Phang Nga, na polceste medzi Krabi a Phuketom.

Panenský a turistami zatiaľ skôr opomínaný ostrov obýva zhruba osem tisíc stálych obyvateľov, väčšinou moslimov, potomkov arabských obchodníkov, ktorí sem pricestovali v 16. storočí. Vnútrozemie ostrova je zalesnené, s hustou sieťou menších riečok a porastov mangrovníkov. Pláže veľmi rýchlo prechádzajú do hustého lesa, ale funguje tu niekoľko rezortov, z ktorých niektoré majú aj päť hviezdičiek.

Väčšina turistického zázemia sa sústredí do juhozápadnej časti ostrova. Tam aj pricestujete, ak si zaobstaráte zájazd na Koh Yao Yai. Severná časť súostrovia Ko Yao spadá pod ochranu národného parku Phang Nga.

Zaujímavé miesta na Koh Yao Yai

Tým najväčším bohatstvom celého ostrova Koh Yao Yai sú bezpochyby jeho pláže. Na niektorých je možné bez problémov šnorchlovať, na drvivej väčšine z nich potom stráviť perfektný deň plný opaľovania a kúpania.

  • Hat Lom Lae - najkrajšia pláž. Leží na juhovýchodnom výbežku ostrova a je označovaná za vôbec najkrajšiu pláž celého súostrovia. Aj napriek obľúbenosti je na nej ale príjemný pokoj.
  • Hat Tha Khao - suchou nohou na ostrov. Kamenistá pláž Hat Tha Khao je neuveriteľne fotogenická a pri odlive z nej môžete suchou nohou dôjsť na ostrovček Ko Nok.
  • Ao Klong Son - zátoka tienená borovicami. Zátoka s bielym pieskom, kde je blízko brehu bohatý podmorský život, vrátane nepoškodeného koralu. Ideálne miesto pre šnorchlovanie.

Čo robiť na Koh Yao Yai?

Dovolenka v Thajsku na Koh Yao Yai je skôr pokojnejšieho, odpočinkového rázu, avšak tu môžete časť pobytu stráviť akčnejšie - poznávaním, športovaním, objavovaním niečoho nového.

Na Koh Yao Yai nie je problém zapožičanie bicyklov, motorky, alebo terénneho džípu. Potom už stačí len nasadnúť a vyraziť za poznávaním. Na dlhšie cesty sa odporúča skôr motorizovaný pohon - kvôli terénu.

Na Koh Yao Yai sa samozrejme môžete aj potápať, môžete šnorchlovať blízko brehu, môžete na kajaku vyraziť do vnútra ostrova, do porastov mangrovníkov. A je tu tiež veľa barov a reštaurácií, v ktorých môžete spoznávať Thajsko aj z tej gastronomické stránky.

Fakultatívne výlety na Koh Yao Yai

Ponuka fakultatívnych výletov, ktoré môžete prežiť v priebehu zájazdu na Koh Yao Yai je naozaj široká. Absolvovali by ste radšej potápanie, romantickú plavbu s piknikom na palube lode, alebo snáď výlet do zátoky, kde sa natáčala v sedemdesiatych rokoch jedna z bondoviek?

  • Výlet (nielen) za potápaním - vydajte sa na celodennú plavbu na lodi, počas ktorej sa vydáte nielen pod hladinu, ale spoznáte aj veľa zaujímavých miest. Navštívite romantické lagúny a opustené pláže, pozriete sa do zátoky Ao Maya, v ktorej sa točil film Pláž, ale aj do jaskyne morských cigáňov alebo na Monkey Beach.
  • Okruh okolo ostrova - poldenná okružná jazda, počas ktorej spoznáte to naj. Pozriete sa na farmu, kde sa pestuje gumovník, na ryžové políčka, ale prežijete aj opičiu show a prejdete sa v miestnej škole.
  • Do vnútra ostrova na kajaku - porasty mangrovníkov turistov lákajú - len pozor na to, že spletitá sieť vodných kanálov je pre cudzincov pascou, z ktorej sa sami nevymotajú. V rámci tohto výletu ale so sebou budete mať skúseného sprievodcu, ktorý vám ukáže všetky zaujímavosti.
  • Výlet do zátoky Phang Nga - niektorí túto zátoku prirovnávajú k slávnej zátoke Ha Long. Desiatky malých scénických ostrovov, medzi ktorými preplávate na lodi, jaskyne, moslimská plávajúce dediny a veľa ďalšieho.
unknownUnknown

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia