Kedy ísť do Thajska?

Užívať si biely piesok ostrova Ko Samet, bary v 200-metrových odstupoch na pobreží Phuketu alebo veľkomestský ruch exotického Bangkoku by chcel snáď každý. Pôžitok môže byť ešte väčší, keď do zvolenej oblasti vyrazíme v období najnižšieho výskytu zrážok, najhorúcejšieho slnka alebo najbohatšieho kultúrneho programu. Takže kedy ísť do Thajska?

Kedy letieť do Thajska

V severnom, severovýchodnom a strednom Thajsku sa striedajú tri ročné obdobia. Ide o teplé obdobie, obdobie dažďov a studené obdobia. Tieto tri ročné obdobia vytvárajú tunajšie monzúny. V južnom Thajsku sa striedajú len dve ročné obdobia.

  • Teplé obdobie: Toto ročné obdobie je charakteristické veľmi vysokými teplotami a rovnako tak vysokou vlhkosťou. Pre niektorých cestovateľov je tak návšteva Thajska v tomto období prakticky neznesiteľná. Pokiaľ ale milujete vysoké teploty, potom sú pre vás mesiace od marca do mája doslova ako stvorené pre návštevu. Zaujímavosťou je, že sviatky a festivaly, ktoré sa v tomto období konajú, sú úzko späté s vodou.
  •  Obdobie dažďov: Od júna do októbra je v Thajsku obdobie dažďov. Toto obdobie je ideálne pre návštevu najrôznejších thajských festivalov, ktorých tu rozhodne nie je málo. Obdobie dažďov je úzko späté s monzúnmi. Pred tými sú chránené len provincia Nakhon Si Thammarat a Songkhla a ostrov Ko Samui. Prší tu zvyčajne v popoludňajších hodinách, ani ranné dažde ale nie sú výnimkou.
  • Studené obdobie: Pod pojmom "chladné obdobie" si rozhodne nepredstavujte teploty, ktoré by boli nižšie ako 30 stupňov Celzia. Chladnejšie obdobie tu trvá od novembra do marca. Thajsko aj jeho pridružené ostrovy sú po výdatných dažďoch krásne zelené, sú preto doslova pastvou pre oči. Toto obdobie je ideálne pre návštevu Thajska. Pretože si to miestni veľmi dobre uvedomujú, upravujú úmerne obľúbenosti aj ceny ubytovania. Ak sa sem vydáte v období vianočných sviatkov, počítajte s cenami, ktoré sú zhruba o 30% vyššie, než obvyklé ceny. Veľa hotelov navyše usporadúva povinné a zvlášť platené gala večere, ktoré pripadajú na 24. a 31. decembra.

národní park Thajsko

POČASIE V THAJSKU
Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Priemerná teplota vzduchu: deň °C 32 33 34 35 34 33 32 32 32 31 31 31
Priemerná teplota vzduchu: noc °C 20 23 24 26 25 25 25 24 24 24 23 20
Priemerná teplota vody °C 26 27 27 28 28 28 28 28 28 27 27 27
Priemerné mesačné zrážky (mm) 9 30 36 82 165 153 168 183 310 239 55 8
  • viac o počasí v Thajsku v jednotlivých mesiacoch.

Festivaly v Thajsku

Len máloktorá krajina má toľko sviatkov a slávností, ako práve Thajsko. Dátum jednotlivých sviatkov je premenlivý a väčšinou určovaný lunárnym kalendárom. Veľa sviatkov je spojených s náboženstvom, mnohé z nich oslavujú tiež súčasného kráľa a jeho rodinu. Ak vyjde termín sviatku na sobotu alebo nedeľu, posúva sa zvyčajne na najbližší pracovný deň. A treba podotknúť, že oslavy sú v Thajsku naozaj bujaré. Aké sviatky a festivaly patria k tým najzaujímavejším?

Rap Bua festival

  • 31. 12. - 1. 1. sa oslavuje v Thajsku Nový rok. Čínsky Nový rok sa oslavuje ešte o niečo neskôr - konkrétne teda na prelome januára a februára.
  • Asi ten najvýznamnejší thajský sviatok vychádza na 13.- 15. 4. V tento dátum sa stále oslavuje Thajský Nový rok, s ktorým je neodmysliteľne spätý Songkran Festival. Ako už sme spomenuli vyššie, tento sviatok je tiež úzko spätý s vodou. Deti vodou striekajú z maličkých pištolí, na alegorických vozoch sú veľké kade s vodou a nezriedka prizerajúcich sa osprchuje aj hasičská striekačka.
  • 10. 5. Thajčania oslavujú Visakha Bucha Day. Je to pripomienka narodenia Budhu, jeho osvietenia a rozplynutia sa v nirváne. 8. 7. sa oslavuje ďalší nemenej významný sviatok - Asalha Puch Day. Ide o oslavu Budhovho kázania.
  • 10. 11. Thajčania oslavujú Loy Krathong - vyjadrenie vďaky "Matke vôd". Tento festival sprevádza rituál púšťania malých košíčkov so sviečkou, vonnými tyčinkami a mincami po vode. Tieto košíčky symbolizujú odchádzajúce obdobie dažďov a zároveň všetkého zlého zo života Thajčanov.
  • V marci sa oslavuje Kite fights festival, kde sa konajú súťaže v púšťaní šarkanov.
  • Zaujímavý sviatok pripadá tiež na tretí víkend v novembri, kedy sa oslavuje Surinský sviatok slonov, ktorý sa koná v uliciach Surinkde ide o najväčšie zhromaždenie slonov v oblasti juhovýchodnej Ázie.
unknownUnknown ,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia