Dovolenka Ko Tao

Ostrov, kde má ešte stále navrch príroda a autentická atmosféra nad masívnym turistickým ruchom. Na druhej strane ale aj ostrov, ktorý v niekoľkých miestnych rezortoch ponúka naozaj luxusné zázemie.

Čo by ste mali vedieť o Ko Tao?

Ko Tao má prezývku "Korytnačí ostrov" - svojím tvarom totiž nielen pripomína korytnačí pancier, ale pravidelne sem zvyknú priplávať morské korytnačky a na miestnych plážach klásť svoje vajíčka. Mimochodom - tunajšie pláže patria k tým najkrajším, kde môžete stráviť dovolenku v Thajsku - piesok je biely, voda priezračná a pláže obklopujú palmy poskytujúce tieň. Nie nadarmo sa ostrov Ko Tao prezýva perla južného Thajska. 

Ko Tao je maličký ostrovček, ktorého rozloha len veľmi tesne presahuje dvadsať kilometrov štvorcových a na ktorom žije iba päť tisíc obyvateľov. Vnútro ostrova pokrýva džungľa. A v tej sa v dávnych dobách schovávali piráti, ktorí ostrov využívali na ukrytie lupu aj  seba samých. Turisticky najvyťaženejší je západ a juh ostrova, kde je väčšina ubytovacích kapacít, vrátane luxusných rezortov a penziónov, severné a východné pobrežie oproti tomu poskytujú maximálne možné súkromie.

Zaujímavé miesta na Ko Tao

Ko Tao je síce tak malý, že by ste ho na mape Thajska mohli ľahko prehliadnuť, ale možností, ako sa zabaviť a kam vyraziť, je tu veľa.

  • Pláž Sairee - najdlhšia pláž ostrova. Nájdete ju aj pod označením Hat Sai Ri a de facto obopína ostrov dookola. Najviac turistov a najviac živo je na západnom a južnom pobreží, sever a východ potom patrí menším zátokám a opusteným plážam, kde sa dočkáte maximálneho pokoja. V podvečer sa niektoré časti premenia v kolonádu, kde to žije až do noci. A štandardom sú samozrejme výborné bary a reštaurácie.
  • Mae Hat - vstupná brána na ostrov. Dedinka Mae Hat leží na pobreží a je prvým miestom, ktoré väčšina turistov uvidí. Práve k miestnemu mólu totiž pripláva väčšina trajektov a lodí, ktoré sem mieria z Ko Samui.
  • Hin Wong - pláž pre romantikov. Leží na východe a turistov je tu minimum. Pláž Hin Wong je jedna z mála štrkových pláží v oblasti a platí, že je to jedno z najromantickejších miest na ostrove.

Čo robiť na Ko Tao?

Ko Tao je považované za jednu z najlepších (z už tak výborných) thajských potápačských lokalít. Okolo ostrova sa nachádza živý koral, more je príjemne teplé a druhová pestrosť je ohromná. Pod vodou sa tu môžete stretnúť so žralokmi, barakudami, rajami, ale napríklad aj s delfínmi.

Viditeľnosť je pri ideálnych podmienkach aj dvadsaťpäť metrov. Potápačských škôl je tu cca 60, každý rok vydajú najviac potápačských certifikátov na svete.

Okrem potápania môžete ísť na prechádzky a spoznávať miestne tradičné thajské dedinky, alebo si zahrať minigolf na ihrisku, kde každá dráha predstavuje jednu zo svetovo známych stavieb.

Fakultatívne výlety na Ko Tao

Ostrov Ko Tao je skutočne malinký, leží však v oblasti, ktorá poskytuje veľa možností na výlety na okolité ostrovčeky. Stačí len vyraziť na recepciu rezortu, v ktorom ste ubytovaní, pozrieť si ponuku fakultatívnych výletov a potom už len zbaliť to najnutnejšie a vyraziť. Kam?

  • Výlet na súostrovie Ko Nang Yuan – môžete absolvovať výlet loďou na jednu z najkrajších thajských pláží, ktorá leží na neďalekom súostroví Ko Nang Yuan. To má typickú siluetu tvorenú tromi vrcholkami. Čaká vás perfektné kúpanie a príjemný obed v reštaurácii.
  • Výlet na ostrov Ko Phangan - keď sem prídete mimo obdobia splnu, môžete sa pokochať peknými plážami, ak sem ale vyrazíte v čase konania takzvanej Full Moon Party, potom vás čaká zážitok na celý život. Na Ko Phangan sa totiž každý mesiac organizuje jedna z najväčších plážových party planéty.
unknownUnknown

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia