Dovolenka Bangkok

Vydajte sa na dovolenku do Bangkoku, do mesta, kde sa stretáva dávna história s modernou, mesta, kde vedľa seba existujú starodávne budhistické chrámy aj supermoderné obchodné centrá zo skla a ocele. Mesto, v ktorom žije osem miliónov obyvateľov, ale v modlitebniach je stále úplný pokoj. Vitajte v Bangkoku, samom srdci juhovýchodnej Ázie.

Čo by ste mali vedieť o Bangkoku

Možno vás to prekvapí, ale Bangkok je pomerne mladé mesto - vznikol až v roku 1782 a v pozícii hlavného mesta vystriedal metropolu Ayutthaya. Na mieste, kde dnes stojí toto osemmiliónové mesto, pritom pôvodne stála iba malá dedinka menom Bang Makok, čo v preklade znamená "Miesto, kde rastú olivovo sfarbené slivky". A z toho už bol len kúsok na označenie Bangkok. 

Mimochodom, celý oficiálny názov mesta znie takto: Krungthep Mahanakhon amon Rattanakosin mahintara ayuthaya mahadilok popnopparat Ratchathani burirom udomratchaniwet mahasathan amonpiman avatansathit sakkathattiya visnukamprasit.

Bangkok leží na oboch brehoch rieky Chao Praya len pár kilometrov od miesta, kde sa vlieva do Siamského zálivu a je možné ho rozdeliť na takzvaný nový a starý Bangkok. Turisticky lákavejšie a exponovanejšia je stará časť - s Kráľovským palácom a stovkami chrámov. Odhaduje sa, že v celom Bangkoku je zhruba tisícka cirkevných stavieb.

Zaujímavé miesta v Bangkoku

BANGKOK je presýtený nielen ľuďmi, ale aj zaujímavými miestami. Spoznať a prezrieť si ich všetky behom jediného zájazdu do Bangkoku, je takmer nemožné, preto sme pre vás vybrali len niekoľko, ktorých návšteva je ale takmer nutnosťou a povinnosťou.

  • Wat Traimit - chrám Zlatého Budhu. Cirkevná stavba, ktorú preslávila ohromná zlatá socha Budhu, ktorá je vnútri ukrytá. Tento zlatý kolos váži 5500 kilogramov, vznikol už v 13. storočí, ale objavený bol paradoxne až v polovici dvadsiateho storočia . Zlatá socha totiž bola ukrytá pod nánosom sadry, ktorý sa odlúpla až pri manipulácii so sochou v roku 1955.
  • Grand Palace - kráľovský palác. Komplex, s ktorého stavbou sa začalo v roku 1782, sa dodnes rozrastá. Práve Grand Palace je sídlom kráľovskej rodiny a jeho súčasťou je okrem iného aj chrám Smaragdového Buddhu.
  • Wat Phra Kaew - chrám Smaragdového Buddhu. Smaragdový Budha, ktorý je ale paradoxne z jadeitu, je vysoký asi len pol metra. Avšak je považovaný za patróna Bangkoku a je jedným z najposvätnejších artefaktov celého Thajska.
  • Hadia farma - výlet medzi plazy. Bangkokcká hadia farma odoberá jed tu chovaných hadov a vyrába z neho sérum, ktoré distribuuje do nemocníc v okolí. Okrem toho je prístupná aj turistom, ktorí môžu tento proces sledovať. Ak teda netrpíte fóbiou, potom ju určite navštívte…

 

 

 

 

Čo robiť v Bangkoku?

Bangkok je ohromný a ponúka nekonečné možnosti toho, ako tráviť voľný čas. Večer sa tu určite vydajte do zábavného dištriktu Patpong a nasajte trošku šteklivú atmosféru miestnych go go barov a ďalších nočních podnikov. Okrem toho tu v noci prebiehajú aj veľmi pôsobivé nočné trhy.

Svoje čaro má aj plavba po rieke Chao Phraya - mimochodom Bangkoku sa občas prezýva "Benátky Ázie". Bangkok je tiež výbornou destináciou na nákupy - najmä oblečenie tu zaobstaráte takmer za babku - či už v menšom tradičnom obchodíku, alebo vo väčšom nákupnom centre..

Za plážami a pobytom pri mori potom vycestujte kúsok ďalej od mesta, v jeho bezprostrednej blízkosti ich je len pár a trpia preľudnenosťou.

Fakultatívne výlety v Bangkoku

Chcete počas dovolenky v Thajsku dôkladne spoznať Bangkok aj jeho okolie? Potom sa vydajte na niektorý z fakultatívnych výletov. Dohodnúť si ich môžete buď dopredu pri objednaní zájazdu, niektoré je potom možné sa dohovoriť aj priamo na mieste. A je len na vás, či dáte prednosť histórii, alebo napríklad troške adrenalínu na krokodílej farme.

  • Výlet na krokodíliu farmu - krokodílov je tu vraj zhruba šesťdesiat tisíc. Prezriete si nielen zázemie farmy, vypočujete zaujímavosti, ale budete mať aj možnosť nakúpiť suveníry z krokodílej kože za výhodnú cenu.
  • Autthaya a Bang Pa-in - Autthaya bývala kedysi hlavným mestom Siamského kráľovstva, teda predchodcom dnešného Bangkoku. Vládlo odtiaľto 33 thajských kráľov a v dobe maximálneho rozkvetu vraj v tomto meste žilo až milión obyvateľov. Dnes je Autthaya významnou archeologickou lokalitou. Cestou vás potom ešte čaká zastávka v letnej rezidencii Bang Pa-in, ktorá je inšpirovaná čínskym štýlom.
  • Celodenná prehliadka Bangkoku - ak vás láka história a tradičná kultúra a zároveň nechcete minúť žiadnu zaujímavosť, potom sa vydajte na prehliadku so sprievodcom. Ten vás vezme do tých najznámejších chrámov, ku Kráľovskému palácu, na loď križujúcu rieku Chao Phraya aj do útrob manufaktúry, kde sa spracovávajú drahé kamene a kovy. Maximum z Bangkoku v jednom dni.
,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia