Mexiko - dôležité info pred cestou

Mexiko je spojovacím článkom medzi Severnou a Južnou Amerikou a zároveň krajina, o ktorej toho rozhodne nevieme toľko, ako o Grécku alebo Taliansku, kam bežne jazdíme na dovolenku. Chystáte sa na zájazd do Mexika? Potom si prečítajte praktické informácie pre dovolenku, ktoré Vám uľahčia prípravy na cestu. 

Základné informácie o Mexiku: Mexiko, plný názvom Spojené štáty mexické, je krajina, ktorá leží v Strednej Amerike a je spojením medzi dvoma kontinentmi. Na severe hraničí so Spojenými štátmi, na juhu s Gautemalou a Belize a omývajú ho vody Mexického zálivu na východe a Pacifiku na západe. A tak vlastne niet divu, že dĺžka mexického pobrežia je viac ako deväť tisíc kilometrov. Mimo to je Mexiko, čo do rozlohy, treťou najväčšou krajinou Latinskej Ameriky a so 112 miliónmi obyvateľov potom 11. najľudnatejšou krajinou planéty.

Podnebie a počasie

Mexiko leží v subtropickom pásme, a tak sa obyvatelia rozhodne nemôžu sťažovať na škaredé počasie. Teda minimálne tí, ktorí žijú v najnižšom zo štyroch klimatických pásiem, ktoré na území Mexika sú. Platí, že na západnom pobreží Pacifiku je suchšie podnebie než na východnom a na juhu je výraznejšie delenie roka na obdobie sucha a obdobie dažďov. Bližšie informácie (nielen) o počasí nájdete na stránke Kedy cestovať do Mexika.

Počasie v Mexiku

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Priemerná teplota vzduchu: deň °C 34 33 33 33 32 32 32 31 32 33 33 34
Priemerná teplota vody °C 28 28 28 27 26 26 25 25 26 27 28 28
Priemerné mesačné zrážky (mm) 15 5 10 20 53 119 170 152 130 51 18 8

Vstupné formality

Do Mexika sa môžete vydať na dovolenku bez toho, aby ste museli riešiť vízum. Ministerstvo zahraničných vecí SR deklaruje: Občan Slovenskej republiky, ktorý je držiteľom platného pasu môže do Mexika cestovať bez víz za účelom turistiky, alebo obchodu na dobu nie dlhšiu ako 180 dní. Ak občan túto povolenú dobu prekročí hrozí mu pokuta, zadržanie alebo vyhostenie s policajným záznamom. Ak je účel pobytu iný, napr. štúdium, zamestnanie, zlúčenie rodiny a pod., je nutné vopred požiadať o vízum na konzulárnom oddelení Veľvyslanectva Mexika vo Viedni, ktoré je teritoriálne príslušné pre Slovenskú republiku. V prípade dlhodobých víz za účelom zamestnania, musí mexický zamestnávateľ vopred v mene občana kontaktovať Mexický migračný inštitút a vybaviť potrebné pracovné povolenie, ktoré slúži na vydanie dlhodobého víza.

Očkovanie a lekár

Ak sa chystáte navštíviť Mexiko, nie je nutné vybavovať žiadne špeciálne očkovanie. V prípade potreby nájdete vo všetkých turistických centrách dostatok kvalitných lekárskych zariadení. Nezabudnite si vziať lieky, ktoré bežne užívate pri zvýšenej teplote, bolestiach hlavy a črevných problémoch.

Sprievodca a informácie pri zájazdoch s CK ESO travel do Mexika

Počas poznávacích zájazdov je po celú dobu prítomný miestny odborný sprievodca a sprievodca CK ESO travel, ktorý zaisťuje nielen výklad, ale i bezproblémový chod celého zájazdu.

Mexiko a úradný jazyk

Mexiko má jeden úradný jazyk, a tým je španielčina. No jednako sa v turistických centrách dohovoríte i anglicky.

Časový posun

Oproti nášmu stredoeurópskemu času je v Mexiku o šesť hodín menej. V období letného času je tento rozdiel dokonca sedemhodinový.

Mexiko - mena a zmenárne

Miestnou menou je v Mexiku nové mexické peso (MXN), ktoré sa delí na 100 centavos. V obehu sú bankovky v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100 a 500 pesos. Vo všetkých turistických centrách sa nachádza mnoho zmenární. Kurz meny je cca 1 USD = 21,42 PXN, 1 EUR = 25,06 PXN. Mexiko akceptuje prakticky všetky druhy platobných kariet. Pre výmenu peňazí odporúčame mať so sebou USD.

Ceny v Mexiku

I keď je platba kartou naprieč krajinami sveta nesmierne obľúbená, v Mexiku ju nie je možné realizovať všade. Platnou mexickou menou je peso, ktoré sa označuje symbolom $ (1 MXN = 0,04 EUR). Okrem pesa tu môžete bez problémov platiť americkými dolármi (USD), prípadne eurami. Mexiko je nákupným rajom najmä pre Američanov. Ceny tu totiž nie sú veľmi vysoké.

Čo sa týka lacnejších hotelov, tam zaplatíte zhruba 100 – 200 pesos (5 - 10 USD) za dvojlôžkovú izbu. Pri hoteloch strednej kategórie sa jedná asi o 20 – 70 USD/izba/noc. Cena základných potravín sa na trhoviskách pohybuje okolo jedného doláru. Obedňajšie menu v reštaurácii Vás vyjde na 5 – 15 dolárov. Za malú fľašu piva zaplatíte zhruba dolár, za fľašu vody tiež. Lístok na metro stojí cca 0,30 USD. 

Ďalšie ceny rôznych potravín:

 • Dovozové pivo (fľaša 0,33 l) - 2,56 $
 • Cappuccino - 2,37 $
 • Cola/Pepsi (fľaša 0,33 l) - 0,76 $
 • Mlieko 1 liter - 1,02 $
 • Bochník čerstvého bieleho chleba (500 g) - 1,70 $
 • Vejcia (12 ks) - 1,67 $
 • Čerstvý syr - 5,88 $
 • Kuracie prsia (bez kosti, bez kože, 1 kg) - 5,33 $
 • Jablká (1 kg) - 1,96 $
 • Pomaranče (1 kg) - 0,97 $
 • Paradajky (1 kg) - 1,03 $
 • Fľaša vína (stredná kvalita) - 9.57 $
 • Balíček cigariet (Marlboro) - 2.96 $

 

Môže Vás zaujímať: 

unknownUnknown ,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia