Dovolenka Mexiko

Mexiko mapa

Mexiko - krajina, ktorá vonia dobrodružstvom, ale aj pohodou na nádherných plážach. Krajina, ktorá chutí po tequille, ale aj po ostrých papričkách, ktoré sú tak typické pre mexickú kuchyňu. Jeden deň dovolenky tú môžete prežiť na ležadle na pláži, ten druhý vyraziť k slávnym mayským pamiatkam a na tretí deň vyraziť za poznaním tunajších miest.

Dovolenka v Mexiku je pre pôžitkárov, ako aj pre človeka, ktorý k životu potrebuje neustálu akciu. Záleží len na tom, či zvolíte niektorí z našich zájazdov za poznaním - či už na mayskú alebo Mexickú riviéru - alebo niektorí z pobytových zájazdov.

Čo robiť v Mexiku?

Pláže, mayské pamiatky, krásna príroda, výborná kuchyňa, unikátna kultúra ... Mexiko je krajina tisícich tvárí a zároveň tisícich možností. Čo robiť počas dovolenky v Mexiku? Na svoje si tu prídu tí, ktorí chcú len odpočívať, ale aj vyznávači najrôznejších športov - či už vodných alebo suchozemských.
  • Relaxovanie na pláži - a v Mexiku si dokonca môžete vybrať, či chcete relaxovať na plážach Mexického zálivu alebo na pobreží Tichého oceánu. Medzi Európanmi je obľúbenejšia takzvaná Mayská riviéra na východnom pobreží, na západe je ale zase Acapulco, svetoznáme dovolenkové letovisko.
  • Potápanie v Mexiku - ak sa najlepšie cítite s potápačskou maskou na tvári a s plutvami na nohách, potom sa vám v Mexiku bude páčiť. Mexický ostrov Cozumel je jednou z najlepších potápačských lokalít na svete a na svoje si ako potápač prídete aj v Cancúne alebo v Playa del Carmen.
  • Výlety za mayskou históriou - polostrov Yucatán leží na dosah Mayskej riviéry a rozhodne stojí za návštevu. Ohromný Mayský komplex Chichén Itzá s Kukulkánovou pyramídou, nádherný Tulum s hradným komplexom na skalách nad morom, Uxmal ležiace v krasovej oblasti ... už sa chystáte na cestu?

Kam do Mexika vyraziť?

Želáte si skôr pokojnejšie letovisko, alebo naopak chcete byť v centre diania? Dovolenka v Mexiku umožňuje oboje, stačí len staviť na to správne letovisko. A kam vyraziť na dovolenku do Mexika​?

  • Acapulco - najstaršie a najslávnejšie dovolenkové letovisko v Mexiku leží na západnom pobreží na brehoch Tichého oceánu a éru tej najväčšej slávy odštartovalo v 30. rokoch 20. storočia. Postupom času sa stalo luxusným úkrytom pre hollywoodske hviezdy a milionárov a tým je vlastne čiastočne dodnes.
  • Playa del Carmen - srdce Mayskej riviéry a letovisko, ktoré svoj hlavný boom zažilo na konci 20. storočia. Playa del Carmen poskytuje perfektné podmienky pre vodné športy i pre odpočinok na plážach. Navyše je to odtiaľto len kúsok k nádherným mayským pamiatkam.
  • Cozumel - najväčšiemu obývanému mexickému ostrovu, ktorý leží asi dvadsať kilometrov od pobrežia, sa hovorí aj ostrov plodnosti. To preto, že je tu centrum kultu mayskej bohyne plodnosti Ixchel. Mimo to sú na ostrove Cozumel nádherné pláže a skvelé podmienky pre potápanie.
  • Cancún - jedno z najluxusnejších letovísk Mexika vzniklo ako protiváha slávneho Acapulca. Pôvodne býval malou rybárskou dedinkou, ale dnes je Cancún jedným z najväčších letovísk, kam ročne dorazia asi dva milióny turistov. Leží na polostrove Yucatán a aj odtiaľto je to len kúsok k pamiatkam.
  • Tulum - mesto s bohatou a tak trochu krvavou mayskou históriou je miestom, kde je na plážach v Mexiku krásny pokoj. Väčšina turistov sem totiž mieri hlavne za mayskými pamiatkami, nad ktorými čnie El Castillo, stavba na útesoch nad morom, ktorá je hlavným symbolom mesta Tulum.

Mayska pyramida

Kedy do Mexika vyraziť?

Ak plánujete dovolenku v Mexiku - a to skôr dovolenku plážovú v niektorom z letovísk na pobreží, potom pre vás máme dobrú správu. Vyraziť sem vlastne môžete po celý rok.

V pobrežných oblastiach sa totiž priemerná denná teplota po celý rok pohybuje mierne nad tridsať stupňov Celzia. Mierny výkyv smerom nahor, je pre polostrov Yucatán typický pre obdobie od apríla do júla, v Acapulcu je to potom obdobie od mája do novembra. Rozdiely oproti zvyšku roka sú ale naozaj len minimálne. Zrážok je v pobrežných oblastiach najviac v období od júna do septembra.

Pre bližšie informácie o tom, kedy ísť do Mexika, sa pozrite na príslušnú stránku. Nájdete tam aj tipy na to, kedy je najlepšie vyraziť za mexickými pamiatkami a kedy za prírodou.

Nakupovanie a suveníry

K dovolenke nepochybne patrí nakupovanie a tradičné suveníry. Čo si doviezť z Mexika? Počas potuliek tržnicami a obchodíkmi, by ste rozhodne nemali odchádzať bez pravej mexickej tequily. Tequilla je totiž pre Mexičanov niečo ako naše pivo pre Slovákov. Kvalita pravej mexickej tequily je neporovnateľná s kvalitou, ktorú dostanete u nás. Ceny sú ale paradoxne nižšie. Na dobré ceny narazíte v miestnych supermarketoch, naopak potulný predajca tequily asi nebude tým najdôveryhodnejším zdrojom. A ktorú tequillu vybrať? Tu platí, že čo Mexičan, to iný názor. Vyhlásené sú trebárs pálenice na severe Mexika. Kvalitu tequily spoznáte podľa toho, že je na jej štíte vyznačená informácia "100% agáve".

Ďalším neopomenuteľným suvenírom je pravé mexické sombrero. Obrí špicatý klobúk sa dnes v Mexiku síce používa už len pri tradičných oslavách alebo ako súčasť folklórnych zborov, na druhú stranu je neopomenuteľným symbolom Mexika a turisti si ho radi vozia do svojich domovov. Za klasické slamené sombrero môžete v prepočte zaplatiť 2, ale aj 20 EUR v turistických letoviskách a blízkosti luxusných hotelov. Naopak pouliční predavači budú radi za každý predaný kúsok.

Sombrero

Okrem sombrera si domov môžete doviezť aj celý rad ďalších textilných výrobkov. K tradičným textilným suvenírom patrí tzv. sarapes - ručne tkané prikrývky z vlny a pestrofarebné bavlnené šatky - rebozos. Populárny textilný suvenír je tiež hojdacia sieť hamaka, ktorá by pri dobrej kvalite mala byť vyrobená z pletených pestrofarebných priadzí. Nemenej atraktívne sú aj dámske a pánske šaty, pripomínajúce indiánske umenie a zdobené perličkami a atraktívnymi výšivkami.

Hamaka

Za zmienku určite stojí aj bižutéria a strieborné šperky. Mexiko predstavuje jednu šestinu svetovej ťažby striebra, čo sa odráža aj na vyspelom šperkárskom umení s bohatou škálou rozličných predmetov. Ak máte radi tajomno a astrálno, zamerajte sa na ponuku minerálnych a údajne liečivých kameňov. A bez čoho nesmiete do svojich domovov odcestovať? Isteže bez Mayského alebo Aztéckeho kalendára, vyrytého do sadry, kameňa, kože, kovu alebo len nakreslený na papieri.

Aztécký kalendář

Kultúra v Mexiku

Mexičania milujú spoločnosť. Neustále usporadúvajú nejaké slávnosti, oslavy a festivaly. Fiesta je symbolom radosti a pospolitosti a je základom každej slávnosti. A dôvod oslavovať sa v Mexiku nájde každý deň. Nesmierne obľúbené sú napríklad slávnosti na počesť patróna alebo patrónky mesta a svätca podľa kalendára a samozrejme narodeniny alebo iné výročie v rodine. A čo nesmie na takej Fieste chýbať? Iste tradičný tanec sprevádzaný spevom, nespočetným množstvom ľudí z rodiny i okruhu známych a piňata. Piňata visí na dlhom povraze a zaujíma prevažne deti. Ich úlohou je zasiahnuť Pinata a získať sladkú odmenu. Počas dobývania odmeny ale majú zaviazané oči.

A čo sa týka jednotlivých sviatkov a osláv, tých je tu naozaj neúrekom. Trebárs v januári sa oslavuje sviatok Feast of San Antonio Abad, počas ktorého sa požehnávajú zvieratá, aby sa im v nadchádzajúcom roku nič nestalo. Ďalším festivalom je Zihuatanejo Sail Fest. Odohráva sa pri pobreží Guerrero a ide vlastne o týždeň plachtenia a hier. Vo februári si iste nenechajte ujsť významný karneval Tepoztlán, ktorý je známy pre svoje netradičné tanečné kreácie a honosné kostýmy tanečníkov. Vo februári sa ale koná tiež festival umenia Todos Santos, ktorý je ukážkou mexickej scény ľudových tancov, divadla a hudby. Tešiť sa môžete na vystúpenie známych i tých menej populárnych umelcov.

V mesiaci novembri sa konajú obľúbené festivaly teplovzdušných balónov a ľudového umenia. Počas festivalu sa nebo zaplní balónmi a na zemi sa koná nespočetné množstvo súťaží a koncertov.

Okrem sombrera si domov môžetedoviezť celú radu ďalších textilných výrobkov. K tradičným textilným suvenýrom patria tzv. sarapes - ručne tkané prikrývky z vlny a pestrofarebné bavlnené šatky - rebozos. Populárny textilný suvenýr je tiež hojdacia sieť hamaka, ktorá by v dobrej kvalite mala byť vyrobená z pletených pestrofarebných priadzí. Nemenej atraktívne sú dámske a pánske šaty, pripomínajúce indiánske umenie a zdobené perličkami a atraktívnymi výšivkami.

horkovzdušný balón v mexiku

Na festivale ľudového umenia Maestros del Arte sa vám predstavia mexickí umelci, ktorí ponúknu na predaj svoje zbierky diel. Môžete sa tešiť na keramiku, drevorezby, strieborné šperky alebo tkané koberce.

Tiež december sa nesie v znamení festivalov. Obľúbený je najmä Fiesta of the Virgin of Guadalupe. Účelom tohto festivalu je vzdať poctu mexickému patrónovi. Po tomto nevyhnutnom kroku sa všetci presunú na námestie, kde tancujú a spievajú.

Tradičné jedlá a pokrmy

K oslavám a festivalom patrí nepochybne tiež dobré jedlo a pitie. Mexická kuchyňa patrí k veľmi zdravým a diétnym. Jej základ tvorí zelenina, strukoviny a ovocie. Väčšina pokrmov sa nezaobíde bez tortilly. Tortilly sú veľmi tenké kukuričné placky z nekysnutého cesta. Tu fungujú ako akási náhrada obyčajného chleba.

Tortilla

Podľa pôvodnej receptúry by sa mali piecť na suchu, ale v mnohých mexických domácnostiach sa smažia vo veľkom množstve oleja. Z preložených tortill, ktorých tvar sa podobá mušliam, sa pripravuje obľúbené mexickej pečivo, tzv. tacos, ktoré sa plní paradajkovo-paprikovou zmesou a hovädzím či kuracím mäsom.

Tacos a Nachos

Ak vás prepadne hlad ešte pred hlavným chodom, doprajte si kukuričné chipsy, ktoré tu označujú slovkom "nachos". Dopriať si ich môžete s celou radou omáčok, medzi ktorými nechýbajú ani pikantné salsy, veľakrát vyrábané z pálivých jalapeňo papričiek.

K hlavným surovinám mexickej kuchyne patrí zelenina, ktorá sa podáva v surovom, varenom, sušenom, vyprážanom aj dusenom stave. K obľúbeným druhom patria paradajky, avokádo, uhorky, kaleráb, papriky, tekvicové semená, karfiol a petržlen.

Zo strukovín je veľmi obľúbená kukurica, sója a veľké červené i čierne fazule. Zeleninové zmesi, ktoré tvoria základ náplne tortill, sa pripravujú s veľkou dávkou cesnaku a cibule. Mexičania si veľmi často pochutnávajú na pálivých jalapeňo papričkách, ktoré sa nakladajú do kyslého nálevu alebo paradajkovej šťavy.

Medzi najobľúbenejšie mexické pokrmy patrí nepochybne arroz a la mexicana - ryža varená s paradajkami, mrkvou a hráškom, chilli con carne - zmes farebných fazúľ, niekoľkých druhov mäsa, papričiek, zeleniny a korenia, crepas de cuitlacoche - slané palacinky plnené hubami, atún de la parrilla - grilovaný steak z tuniaka s červenou a zelenou salsou, chilaquiles - tortillové lupienky v paradajkovej omáčke, posypané cibuľou a syrom, chiles rellenos - čili papričky plnené syrom alebo mletým mäsom, obalené v cestíčku, osmažené a preliate paradajkovou omáčkou alebo chalupas - zapečené tortilly plnené mäsom a fazuľovou kašou.

Zabudnúť nesmieme ani na cochinita pibil - bravčové mäso naložené v pikantnej omáčke, huevos motuleňos - tortilla so šunkou, vajcami a omáčkou zo syra, hrášku a paradajok, huevos rancheros - vajcia na vyprážanej tortille s paradajkovou omáčkou, enfrijoladas - opečené preložené tortilly preliate fazuľovú omáčkou, enchiladas - opečené zabalené alebo preložené tortilly s rôznou náplňou, gorditas - hrubé tortilly plnené syrom či chiles en nogada - zelené ostré papriky plnené mletým mäsom a mandľami a preliate omáčkou z vlašských orechov a ozdobené červenými zrniečkami z granátového jablka.

Nesmierne obľúbená je tiež pallo al pibil - yucatánska špecialita, ktorá spočíva v dusenom alebo pečenom kurčati, naloženom v achiotovej zmesi a omáčke z pomarančov. Spomenúť musíme aj Tostadas - chrumkavé vyprážané tortilly s mäsom alebo rybou a rôznymi omáčkami, obložené fazuľovou kašou, nasekanou cibuľou a nastrúhaným syrom a názvom veľmi podobný tostaditas, ktoré sú ale rozštvrtené vyprážané tortilly, podávané so salsou a guacamole.

pivo Corona

Pokrmy pre slávnostné príležitosti

Čo sa týka mäsa, to sa v jedálničku Mexičanov objavuje len veľmi zriedka a je skôr súčasťou väčších osláv a náboženských rituálov. K príprave mäsitých pokrmov sa najčastejšie používa mäso hovädzie, ďalej kuracie, morčacie, rybie, bravčové, králičie i jelenie. K mäsitým mexickým špecialitám patria pokrmy z leguána a pásavca, ktoré sa podávajú s bohatou porciou surovej zeleniny.

Medzi najobľúbenejšie mäsové lahôdky patria húsenice Guzanos, ktoré žijú na listoch rastliny agáve a lúčne koníky Chapilines. Obe dve lahôdky sú vyprážané a veľmi. Zmesou kuracieho alebo bravčového mäsa sa plnia šištičky z kukuričného cesta tzv. tamales, ochutené pálivým chilli, ktoré sa balia do kukuričných listov a varia sa v dosť slanej vode.

Z nápojov nesmie Mexičanom chýbať na stole pivo. Najčastejšie sa tu pije obľúbená Corona, ktorú ale dostanete aj u nás. Z ďalších alkoholických nápojov nesmieme zabudnúť na spomínanú tequillu a nápoj zvaný mezcal. Obe sa vyrábajú z agáve.

Medzi obľúbené koktaily patria margarita (tequilla, pomarančový likér a citrónová šťava) alebo piňa colada (kokosové mlieko, ananásová šťava, rum). Veľa sa tiež pije silno sladená čokoláda (chocolate), často ochutená škoricou a vanilkou a káva café de olla so škoricou a trstinovým cukrom.

Čo by ste pred cestou do Mexika mali vedieť?

Potrebujete vedieť, ako je to so vstupnými formalitami? Zaujíma vás úroveň zdravotnej starostlivosti v Mexiku, alebo to, či na mieste pôjde platiť platobnou kartou? Pozrite sa na praktické informácie pre dovolenku v Mexiku, kde okrem iného nájdete všetko podstatné, čo sa týka:

 

Počasie a podnebie
Očkovanie a zdravotná starostlivosť
Vstupné formality
Meny a zmenárne
Jazyk

 

,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia