Kedy ísť do Mexika

Mexiko, to je krajina „se vším všudy“. Nekonečné zarastené pralesy, tajomné pyramídy prastarých kultúr, obrie štadióny a športoviská alebo rozprávkové pláže. To všetko a mnoho ďalšieho ponúka najväčšia krajina Strednej Ameriky. Ale kedy ísť do Mexika za vybraných účelom? Poďme sa na to pozrieť podrobnejšie.

Kedy ísť do Mexika relaxovaťMexiko - relaxace

Prímorské letoviská predstavujú najväčšiu istotu Mexika z hľadiska počasia. Je v nich totiž celoročne veľké teplo, dokonca i v obdobiach, kedy vo vyšších polohách vo vnútrozemí teploty znateľne klesajú. Pre podrobnejšie informácie o priemerných teplotách v Mexiku sa pozrite do tabuľky nižšie. 

Horúce počasie vhodné na kúpanie v mori panuje v nižších polohách krajiny v podstate neustále, jednotlivé letoviská sa od seba samozrejme predsa len trošku odlišujú. Tých naozaj najvyšších horúčav, kedy sa v mori rozpúšťa snáď i plastová lyžička, sa dočkáte na Yucatáne od apríla do júla. Podobné teplo je i od mája do novembra v Acapulcu. Tam však bývajú teplotné rozdiely po celý rok minimálne, takže pokiaľ do Acapulca plánujete vyraziť, veľkú hlavu s výberom termínu si robiť nemusíte.

V Cancúne, na Playa del Carmen alebo na Mayskej riviére sa najteplejšieho počasia dočkáte, podobne ako v Acapulcu a na Yucatáne, v hlavnej turistickej sezóne, konkrétne medzi aprílom a októbrom. Zima v mexických letoviskách sa však líši od nášho leta, takže užívať si kokteily na pláži môžete po celý rok.

POČASIE V MEXIKU
Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Priemerná teplota vzduchu: deň °C 34 33 33 33 32 32 32 31 32 33 33 34
Priemerná teplota vody °C 28 28 28 27 26 26 25 25 26 27 28 28
Priemerné mesačné zrážky (mm) 15 5 10 20 53 119 170 152 130 51 18 8

Kedy ísť do Mexika za športom

K najpopulárnejším športom v zemi patrí baseball, box alebo basketbal, nič však ani zďaleka nedosahuje takej obľuby ako futbal. Kto chce zažiť elektrizujúcu atmosféru mexického futbalu, mal by na jar či na jeseň zájsť na západ mužstva Club America hrajúcim na legendárnom Aztéckom štadióne, dejisku finále majstrovstiev sveta v roku 1986 a jednom z najväčších futbalových štadiónov sveta, ktorý pojme viac než sto tisíc návštevníkov. 

Kto si však chce zašportovať sám, má na to ideálne podmienky po celý rok, najpríhodnejšia klíma je v rozmedzí od októbra do apríla, kedy menej prší a nie je dusno. Príležitosť na aktívny odpočinok poskytujú napríklad početné golfové ihriská, ktoré vyrástli v turisticky atraktívnych lokalitách, veľa ich nájdeme v Cancúne.

Kedy ísť do Mexika navštíviť festivaly alebo zažiť sviatky

Mexičania slávia po svojom. V silne katolíckom štáte prebiehajú oslavy národných sviatkov a významných dní úplne inak než v strede Európy, svoju úlohu hrá i stredoamerický temperament podobný juhoamerickému. Pre čo najlepšie spoznanie tamojšej kultúry určite stojí za to sa zúčastniť niektorej z veľkých osláv. V ponuke je ich mnoho.

Hneď v januári sa dá navštíviť popri jednej z mnohých celoštátnych osláv prvého dňa v roku napríklad festival v yucatánskej Meride, ozaj veľký karneval sa v Mexiku koná 46 dní pred Veľkonočnou nedeľou. Kto sa rád bojí, toho poteší akcia spojená s dňom všetkých mŕtvych na začiatku novembra. Mexickú kultúru pomôže spoznať i celoročne usporadúvané tradičné zápasnícke show „lucha libre“ podobné americkému wrestlingu alebo víkendové býčie zápasy na štadióne La Monumental v Mexico City.

Mexiko - relaxace

Kedy cestovať do Mexika za pamiatkami

Tu si musíme rozdeliť pamiatky do dvoch skupín. Do tej prvej zaradíme pamiatky prírodné. Rozľahlé zalesnené plochy a exotické palmové porasty je možné najlepšie vidieť, keď prekonajú obdobie sucha, teda od mája do októbra. 

Kultúrne pamiatky majú tú výhodu, že nikam neutečú a dajú sa navštíviť prakticky celý rok. To platí predovšetkým o tých v hlavnom meste Mexico City. Tie najzaujímavejšie ako napríklad pyramídy a chrámy v Chichén Itzá v Yucatáne alebo vykopávky v Palenque ale nájdeme vonku, takže je dobré zvoliť pre ich návštevu klímu, ktorá Vám vyhovuje najviac. Pokiaľ máte radi horúce počasie, zvoľte dobu medzi májom a októbrom, kto preferuje menej teplé počasie, bez mráčika na oblohe, ten nech zvolí dobu od novembra do apríla.

unknownUnknown ,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia