Čína - dôležité info pred cestou

ČÍNA - Oblasť, ktorá svojou kultúrou s nádychom krehkosti a tajomnosti okúzľuje a inšpiruje ostatný svet už viac ako 3.000 rokov. V priemere každý piaty človek na našej planéte môže povedať, že jeho domovom je Čína.

Vstupné formality

Pre vstup územie ČĽR je potrebné turistické vízum a samozrejme platný cestovný pas. Vybavenie víz má na starosti Veľvyslanectvo ČĽR v Prahe. Obstaranie individuálneho víza do Číny trvá cca 10 dní, potrebné 1x foto, 2 voľné stránky v pase s platnosťou 6 mesiacov po návrate. Pri pobyte v Tibete je nutné povolenie na vstup (vybaví CK ESO travel). Pobyt v Hongkongu je pre občanov SR bezvízový.

Očkovanie a lekár

Aj keď očkovanie nie je povinne vyžadované, praktickí lekári odporúčajú aspoň očkovanie proti žltačke typu A alebo proti brušnému týfusu. V prípade, že by sa človek hodlal na vlastnú päsť dobrodružne "potulovať" vidiekom Číny, tak stojí za zváženie aj očkovanie proti besnote, žltej zimnici či maláriu.

Politické usporiadanie

Čínska ľudová republika (ČĽR) je členená na celkom 22 provincií. Zvláštne status má Taiwan, ktorý je ale inak oficiálne uvádzaný ako ďalšie provincie ČĽR a ďalšie dve správnej oblasti Hongkong a Macao. Súčasná politika Číny sa riadi ústavou z roku 1982, ktorá republiky charakterizuje ako stáť na zväzku robotníkov a roľníkov.

Vlajka

Vlajka ČĽR sa skladá z červeného poľa, veľké žlté päťcípej hviezdy, ktorá je obklopená malými štyrmi hviezdami. Do platnosti vošla v júli 1949 a inšpiráciu čerpala od vlajky bývalého ZSSR.

Náboženstvo

Čína prispela do "pokladnice" svetových náboženstiev významným duchovným hnutím, ktoré je známe ako taoizmus, ktorý tu má veľkú tradíciu. Svoje náboženské zastúpenie tu samozrejme majú aj rôzne čiastkové formy budhizmu, kresťanstva či islamu.

Jazyk

V ČĽR sa môžete stretnúť so 7 rôznymi dialektmi čínskeho jazyka. Úradným jazykom je Putonghua, štandardná čínština odvodená z pekinského dialektu. Podľa časti krajiny tu začujeme tiež napr. Mongolčina, Ujgurčina či tibetčine, kantonskú čínštinu či mandarínština. Anglicky sa dobre dohovoríte len v turistických centrách a medzinárodných hoteloch.

Mena

Čínsky jüan (CNY) je oficiálnou menou v celej republike. 1 jüan je cca približne ako naše 4 koruny a delí sa na 10 ťiao a ďalej na 100 fénov. V Číne je rovnaký centrálne stanovený výmenný kurz vo všetkých bankách i hoteloch.

Gramotnosť

Celková populácia v Čínskej ľudovej republike (muži i ženy): 82%.

Dôležité telefónne čísla

  • Medzinárodná predvolba krajiny: +86.
  • Polícia: 110
  • Hasiči: 119
  • Záchranka: 120

Doba letu

  • 9 hodín

Časový posun

  • + 7 hodin oproti SEČ.

Počasie

Väčšina čínskeho územia leží v miernom a subtropickom pásme a na väčšine z nich spadne menej než 100mm zrážok za rok. Svoj veľký vplyv na čínske podnebie majú monzúny. V lete veje krajín teplý vietor od Tichého oceánu a v zime z divokej a snehom pokryté Sibíri.

Nápoje a strava

Pobyt v Číne býva väčšinou s polpenziou. Stravu je možné rovnako veľmi lacno zaobstarať pri stánkoch na tržniciach alebo v typických miestnych reštauráciách (v Hongkongu je cenová relácia stravy výrazne vyššia). Voda z vodovodnej siete nie je pitná. Vodu v plastikových fľašiach je možné zakúpiť vo všetkých miestnych obchodoch.

Nákupy

V Číne nájdete veľké moderné niekoľkopodlažné obchodné strediská, ale aj skromné a malé starožitníctva z ktorých dýcha kus dávnej histórie. Záleží veľa, o aký druh tovaru máte záujem. Napríklad brokátové látky, sypané čaje, staré kaligrafie či ručne vyrábané bambusové výrobky môžete najlepšie zohnať a hlavne dosť lacno na pouličných trhoch.

Čo sa týka elektroniky, tak sa hovorí, že nikde inde na svete nenájdete výhodnejšie ceny za kvalitný tovar ako práve tu. Presvedčte sa sami, či je tomu naozaj tak.

Doprava

Číňania sú najviac hrdí v rámci vnútroštátneho cestovania na svoju vlakovú dopravu, ktorá tu má tradíciu už od 19. storočia. Celková dĺžka železnice v krajine je cca 70 tisíc km, kam patrí aj nádherná trať vedúca z Číny do Lhasy v Tibete, najvyššia železnice sveta. Vlaky sú miestnymi veľmi obľúbený a lacný prepravné spôsob.

Ďalším hojne častým dopravným prostriedkom sú lietadlá, ktoré síce ponúkajú lepšie časovú úsporu ako vlaková sieť, ale za to za cestu s nimi zaplatíte logicky viac peňazí.

Poslednou veľkou verejnou formou tunajšie dopravy sú autobusy, ktoré miestne najčastejšie využívajú pri cestách do krajne odľahlých vidieckych či horských oblastí, kam mnohokrát zatiaľ ani železničné koľaje nevedú.

V Pekingu, Šanghaji a Hongkongu je jednoznačne najobľúbenejším dopravným spôsobom metro, potom taxi, trolejbusy či autobusy. A ak by ste v Číne chceli osobne riadiť automobil, tak musíte mať nutne pri ruke povolenie na dlhodobý pobyt.

Elektrické napätie

  • 220–240 V.
unknownUnknown ,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia