Dovolenka Čína

Čína je jednou z najviac turisticky navštevovaných krajín sveta. Ponúka úplne všetko, čo si človek na dovolenke želá vidieť či zažiť. Dokáže byť rovnako kontrastná ako princíp jin a jang. Na jednej strane sa môžete kochať himalájskymi vrcholmi, či si prezerať nádherne dekoratívne vyzdobené taoistické chrámy, a na druhej sa zase naplno ponoriť do nočného života mrakodrapových veľkomiest ako sú Šanghaj či Hongkong.

Čo robiť v Číne?

V tak rozmanitej a pestrej krajine ako je Čína rozhodne nie je o nudu núdza. Ľudia sem vyrážajú na zájazd často kvôli nákupom a aj pokojne kvôli atraktívnej prírode vhodnej pre horolezecké či cyklistické vyžitie. To ale nemení nič na tom, že najviac turistov láka predovšetkým dôkladné poznanie starobylej čínskej kultúry.

Velká Čínská zeď v létě v Číně

  • Prejsť sa po Veľkom Čínskom múre - jeho základy siahajú až do 7. storočia pred. n. l., kedy chránil Čínu pred krvilačným nájazdmi kočovníkov a barbarov. Je celonárodným symbolom, ktorý sa objavuje v rôznych ázijských rozprávkach a legendách. Sami Číňania stavbe hovoria "múr dlhý 10 tisíc míľ".
  • Navštíviť klasické dielo slávnej Pekinskej opery - nádherné kostýmy, masky, pantomíma, akrobacie, spev alebo bojové umenia, to všetko je zložkou unikátnej opernej tradície v Číne. Na herca sú kladené obrovské umelecké nároky, a preto sa opernému majstrovstvu učia už od predškolských rokov.
  • Ísť vlakom do magického Tibetu - najvyššie položená železnica sveta je veľmi lákavým turistickým magnetom. Pri ceste, ktorá začína v Pekingu a končí v Lhase, máte jedinečnú možnosť obdivovať z vlakového kupé nádhernú a divokú horskú prírodu Tibetskej náhornej plošiny.

Kam ísť do Číny, keď…

Chcem navštíviť novodobé pamiatky

Kozmopolitný Šanghaj je veľkolepým moderným centrom všetkého súčasného diania v Číne. Nachádza sa tu jeden z najdlhších systémov metra na svete či oficiálne najväčší svetový prístav. Z novodobých pamiatok musíme popredne vyzdvihnúť chrám jadeitového Budhu, ktorý bol dostavaný na začiatku 20. storočia.

V meste tiež stojí vôbec prvá postavená budova zo železobetónu v krajine, je ním Park Hotel z roku 1934 - do roku 1952 tiež najvyšší mrakodrap v krajine. Hlavným architektonickým klenotom Šanghaja, ktorý nikde inde na svete nenájdete, je ale orientálny Art Deco štýl napr. stojacich budov v uliciach francúzskej štvrti.

Chcem navštíviť historické pamiatky

Hlavné mesto Peking so svojím nádherným Zakázaným mestom, cisárskym komplexom z 15. storočia, je jasnou voľbou, kde začať objavovať historické poklady starovekej Číny. Len pár krokov od miesta, kde vládol cisár na svojom dračom tróne, sa nachádza nemenej úchvatný taoistický areál Chrám Nebies sa Stenou Ozvien či Oltár Nebies.

Letní palác v Pekingu, Čína

Ďalší neuveriteľný historický poklad sa nachádza pri meste Xi'an v strednej oblasti krajiny, ktoré bolo tiež východiskovým bodom Hodvábnej cesty. Sú ním neskutočne "živé" a detailne spracované sochy viac ako 7 tisíc hlinených bojovníkov z 3. storočia pred. n. l., známych vo svete ako Terakotová armáda.

Chcem navštíviť ľudoprázdne miesta

Ak hľadáte v Číne oblasť, kde by ste si na svojej dovolenke mohli oddýchnuť od všelijakého civilizačného hluku, tak Tibetská náhorná plošina je preto miestom ako stvorené. V tejto pozoruhodnej prírode nemusíte celé dni stretnúť ani "živej duše", a na druhej strane je domovom obrovskej škály tu voľne potulujúcich sa živočíchov.

Chcem ísť na významné festivaly

Kúsok severne od Pekingu v rokline Longging sa každým rokom v januári koná originálny festival snehu a ľadu. Stavajú sa sochy ľudí aj mýtických tvorov a nechýbajú ani majstrovsky zostrojené ohňostroje. Ľad a svetlo a farby sú tu hlavnými aktérmi.

V júni sa zase konajú slávnosti Dračích lodí, ktoré ponúkajú šancu vidieť prehliadku a preteky mnoho krásnych dlhých lodí (tzv. dračích) s pestrou umeleckou výzdobou. Najpôsobivejšie sa slávnosť oslavuje v Hongkongu.

V rovnakom mesiaci môžete tiež nahliadnuť "pod pokrievku" tajomných budhistických rituálov, pretože o tom je známy duchovný festival v chrámoch na posvätnej hore Wutai.

Kultúra

Tradičná čínska kultúra je stará viac ako 30.000 rokov. Vôbec prvé zmienky o nej siahajú do čias, keď krajine vládli Traja vznešení a päť vladárov. O čom je reč? O polobožských a mytologických bytostiach, ktoré žili v súlade s ľuďmi, a odovzdávali im svoje vedomosti. Čo sa týka novodobej kultúry a histórie, tá doložiteľná spismi je stará asi päť tisíc rokov. Čínska kultúra je najstaršia na svete, a je kolískou života v juhovýchodnej Ázii. Práve na území dnešnej Číny založili ľudia prvú osadu, kde viedli civilizovaný život s radom pravidiel a zásad.

Žena s deštníkem

Čínska kultúra sa v priebehu rokov vyvíjala, menila a transformovala. Zároveň ale dochádzalo k jej postupnému zdokonaľovaniu. Pretože bola Čína odjakživa silne izolovaná od okolitého sveta, vyvíjala sa jej kultúra vo všetkých smeroch úplne samovoľne, a až do roku 1949 nebola vystavená žiadnym vonkajším vplyvom - dodnes si však aj napriek vplyvmi moderného sveta zachovala svoju jedinečnosť.

Samotná čínska kultúra ale naopak ovplyvnila celý rad okolitých krajín, a dostala sa dokonca aj cez oceán. Asi najviac bolo ovplyvnené Japonsko, ktoré od Číny prevzalo sčasti jej jazyk, písmo, tradície a niektoré zvyky. Veľkú časť čínskej kultúry predstavujú legendy a mytológie a pre starobylý čínsky kalendár to platí zrovna tak. Miestni ľudia majú veľa dôvodov, prečo sú na svoj kalendár riadne hrdí, byt niektoré z nich považuje moderná civilizácia za mýty.

Najvýznamnejším čínskym sviatkom je Čínsky Nový rok. Je to jedno z mála období, kedy sa rodiny stretnú, aby sa spoločne oddávali jedlu, ohňostrojom a zábave vôbec. Tradícia opäť vychádza z mýtu, kedy bájny netvor ohrozoval práve na Nový rok miestnych dedinčanov. S tradíciou sú úzko späté aj ohňostroje, ktoré oslavy Čínskeho Nového roka sprevádzajú. Hovorí sa totiž, že práve ohňostroje boli to jediné, čo dokázalo príšeru bezpečne odohnať.

Čo sa týka čínskej hudby, tá je od tej západnej v mnohom odlišná. Líšia sa aj nástroje, na ktoré Číňania hrajú. Medzi tradičné čínske hudobné nástroje patria napríklad husle erhu, gitara pipa, čínska flauta citaru alebo dychový nástroj Suona.

Muži s býkem

Ak by sme sa pozreli na obľúbené jedlá Číňanov, ktoré majú s prastarou čínskou kultúrou opäť veľa spoločného, dospejeme k názoru, že táto kuchyňa sa vyznačuje obrovskou pestrosťou a rozmanitosťou. Naraziť tu môžete rovno na niekoľko rôznych regionálnych kuchýň (Pekinská, Šanghajská, Sečuánska, Sintiangská alebo Čchaošanská). Medzi základné suroviny patrí ryža, rezance, zelenina, vajcia, ryby, tofu a mäso. Pochutnať si tu môžete na množstve rezancov upravených na stovky spôsobov, čo napokon platí aj o ryži. V jedle nesmú chýbať bambusové výhonky, pasta z čiernych bôbov, sečuánske korenie, šalotka, tofu, zázvor alebo ryžové víno.

Kapitolou samou o sebe je aj čínska etiketa, ktorú je potrebné osvojiť si ešte skôr, než do Číny zavítate. Číňania sa všeobecne veľmi radi usmievajú, neustále zdravie, ďakujú a prosia. Tiež nikdy nezvyšujú hlas, čo by ste si mali dobre zapamätať. Sú veľmi úctiví k starším a na prvom mieste je pre nich rodina, vzdelanie a práca.

Je považované za nezdvorilé, zízať niekomu do očí. Medzi mnohými ľuďmi sa snažia Číňania vyhnúť očnému kontaktu, aby získali súkromie. Ak ste hostiteľom, je zvykom, že pri stole začínate jesť ako prvý. Nebojte sa mľaskania alebo grgnutia - to je prejavom toho, že vám prichystané jedlo chutí. Pozor si ale dávajte na výraz tváre, Číňania z neho dokážu vyčítať mnoho. Mali by ste sa tak vyzbrojiť pravým a nefalšovaným úsmevom a nepreháňajte to s telesným kontaktom.

Viac informácií o povahe Číňanov, ich tradíciách, jedlách alebo pamiatkach nájdete na našom špecializovanom portáli.

Žena s kloboukem

Čo ovplyvňuje cenu dovolenky v Číne

Iste ste zaznamenali, že ceny dovolenky v Číne sa často líšia. Úlohu pritom hrá niekoľko faktorov, ako je cena letenky a jej včasná rezervácia, vybavenie víz, dĺžka pobytu, a predovšetkým obdobie, kedy sa do Číny vydáte.

Cena vzhľadom k ročnému obdobiu

Cena dovolenky sa zásadne odvíja od obdobia, ktoré zvolíte. Lieta sa sem síce celoročne, ale najvyťaženejšie a najžiadanejšie obdobie trvá od apríla do septembra, pričom práve tieto mesiace sú pre turistov najlákavejšie a ceny pobytov sú vyššie aj z dôvodu množstva štátnych sviatkov. Lacnejšie sú pobyty počas júna a júla, kedy Čínu zahaľujú tradičné letné horúčavy.

Celková cena vzhľadom k cene letenky

To, čo zásadne ovplyvňuje celkovú cenu dovolenky, je cena letenky. Zo svojich skúseností vieme, že je najlepšie rezervovať letenky už rok vopred, záujemcom o pobyty potom môžeme ponúknuť výhodnejšie ceny. Vynaložená suma závisí do istej miery aj na tom, či ide o let priamy alebo s prestupom.

Cena vzhľadom k vízovej povinnosti

Pred vstupom do Číny je nutné vízum pre každého cestujúceho. Vybaviť si ich musí každý sám na čínskej ambasáde z dôvodu odoberania odtlačkov prstov.

Cena vzhľadom k dalším výdajom

Ceny produktov a služieb v Číne sú porovnateľné s cenami v Slovenskej republike. Pri pobyte s ESO travel nebudete musieť platiť za miestneho sprievodcu. Nejakú tú čiastku navyše vynaložíte iba za fakultatívne výlety nad rámec programu, pre ktoré sa prípadne rozhodnete.

,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia