Keňa - informácie o krajine

Keňa je mnohými označovaná za posledný pozemský raj na zemi alebo kolísku života. Práve tu totiž nájdete tie najzaujímavejšie národné parky plné ohrozených zvierat, ale aj najkrajšie pláže Indického oceánu. Keňa má skrátka čo ponúknuť všetkým vekovým skupinám.

Noc tu môžete stráviť v najluxusnejších hoteloch na svete, ale aj v skromných stanoch počas safari výletov. Keňa je skrátka krajinou kontrastov, kde nie je o prekvapenia núdza. Odpočívať môžete na prekrásnych bieloskvúcich plážach, plachtiť sa na svahilskej loďke okolo portugalskej pevnosti z 16. Storočia, stretnúť bojovníkov z kmeňa Masajov, ktorých životný štýl a tradície sa od počiatku vekov nezmenili alebo si užiť trochu adrenalínu a uvidieť na vlastné oči obrie cicavce aj ohrozené druhy zvierat.

Vydať sa môžete aj na druhú najvyššiu horu Afriky alebo absolvovať let balónom nad množstvom migrujúcich kopytníkov. O zábavu tu skrátka nie je núdza. Chcete Keňu spoznať podrobne a detailnejšie? Potom sú nasledujúce riadky určené primárne vám..

Vstupné formality

Aby ste mohli do krajiny vstúpiť, budete potrebovať platný pas a vízum. Pas musí byť platný ešte šesť mesiacov po návrate do rodnej krajiny. Vízum je možné získať napr. Na Veľvyslanectve Keni v Haagu, ale tiež Veľvyslanectvo Veľkej Británie v Prahe.

Jednorazové vstupné vízum získate tiež na všetkých leteckých, cestných, železničných a námorných, resp. jazerných hraničných priechodoch do Kene. Poplatok je 50, - USD, resp. 40, - EUR (odporúča sa mať pripravený presný obnos).

Pri prílete do krajiny z iných afrických destinácií či iných rizikových oblastí je vyžadované platné očkovanie proti žltej zimnici. Po vstupe do krajiny sa nemusíte preukazovať dostatočným finančným obnosom.

Očkovanie a lekár

Turistom, ktorí sa chystajú navštíviť Keňu, odporúčame očkovanie proti žltej zimnici a tiež žltačke typu A a brušnému týfusu (žiadne z nich však nie je povinné). Lekár vám tiež môže odporučiť, užívanie antimalarík ešte pred odcestovaním. V Keni je potrebné dbať na dôsledné používanie repelentov a moskytiér, aby ste sa vyhli uštipnutie infikovaným hmyzom.

Prípadnej hospitalizácie alebo návšteve lekára sa skúste vyvarovať. Myslite totiž na to, pacient nemusí byť v Keni vôbec prijatý na ošetrenie. Platí tu zásadná podmienka a to je poistenie u renomovanej zdravotnej poisťovne. Preto je nutné mať aj doklad o poistení alebo kreditnú kartu.

Súkromné nemocnice vyžadujú pred ošetrením zaplatenie nákladov, alebo aspoň zloženie zálohy. Ak sa návšteve nemocničného zariadenia predsa len nevyhnete, navštívte niektorú zo súkromných nemocníc v Nairobi (napríkad Aga Khan Hospital, Nairobi Hospital, Karen Hospital). Ošetrenie v štátnych nemocniciach sa príliš neodporúča.

Vlajka

Vlajka Keni bola oficiálne prijatá 12. decembra 1963. Tvorená je tromi farebnými pásmi (čierny, červený a zelený), medzi ktorými sú malé biele prúžky (lemy). Čierna farba znamená slobodu milujúce africké obyvateľstvo, červená jeho krv a boj za slobodu, zelená hustú vegetáciu a biele prúžky sú symbolom mieru a jednoty.

Uprostred vlajky je vyvedený červeno-bielo-čierny štít masajských bojovníkov a za ním dva biele, skrížené oštepy symbolizujúce obranu vyššie uvedených symbolov. Čo sa týka prezidentskej vlajky, tá sa mení s osobou prezidenta. Každý z doterajších prezidentov mal svoju vlastnú odlišnú vlajku. Jej spoločným znakom však bol masajský (červeno-bielo-čierny) štít a dva (žlté) oštepy.

Náboženstvo

V Keni sa môžeme stretnúť so štyrmi náboženstvami. Keňania žijúci vo vnútrozemí sú prevažne kresťania. Vďaka intenzívnej misionárskej činnosti od čias kolonizácie až po súčasnosť je v Keni zastúpené takmer každé kresťanské vyznanie. Existuje tu tiež mnoho kresťanských siekt a cirkví, ktoré sa od seba zásadne líšia.

Tí, čo žijú na východnom pobreží, sú prevažne moslimovia vyznávajúci sunnitskú vetvu Islamu. Vďaka tejto skupine moslimov sú tu privádzaní zahraniční investori zo Saudskej Arábie, ktorí financujú predovšetkým nemocničné a vzdelávacie zariadenia. Islam je v súčasnosti najrýchlejšie sa rozvíjajúcim náboženstvom Keni.

Je tu tiež veľa osôb vyznávajúci hinduizmus. Preto sa nečudujte, ak počas ciest Keňou narazíte na nespočetné množstvo hinduistických chrámov. Existuje tu rad hinduistických siekt, z ktorých mnohé sú ekonomicky významné.

Tí, ktorí žijú v odľahlých častiach Kene, stále vyznávajú domorodé náboženstvo. Aj napriek pôsobenie kresťanských misionárov sa v Keni stále udržujú tradičné náboženstvo založená na uctievanie vlastných bohov, s ktorými sa komunikuje prostredníctvom zomrelých predkov. Táto náboženstvo najčastejšie uctievajú Masajovia a ďalšie kmene zaoberajúce sa zberom plodín.

Jazyk

Úradným jazykom Keňskej republiky je svahilština, dohovoríte sa aj anglicky, čiastočne nemecky.

Mena

V Keni sa platí kenským šilingom. Pri platení sa bežne používajú mince o hodnotách 1, 5, 10 a 20 šilingov a bankovky o hodnotách 50, 100, 200, 500 a 1.000 šilingov. Čo sa týka zmenární, tie dnes už prijímajú veľkú časť mien. Najrozšírenejší je ale stále americký dolár. Sieť zmenární a bánk je v Nairobi i Mombase pomerne široká. V žiadnom prípade ale nemeňte peniaze u miestnych pouličných priekupníkov.

Gramotnosť

Gramotnosť v Zimbabwe dosahuje osemdesiatich percent a opäť nie je výnimkou, rovnako tak ako v iných rozvojových štátoch, že muži majú vyššiu úroveň vzdelania ako ženy.

Dôležité telefonne čísla

Telefónne číslo pre núdzové situácie (polícia, ambulancie, hasiči) je 999. Ak sa vám stane úraz v Nairobi, môžete sa nechať ošetriť v jednej z niekoľkých súkromných nemocníc (napr. Aga Khan University Hospital, tel .: + 254-20-3662000 , + 254-20-3740000, + 254-20-3742531 alebo Nairobi Hospital, tel .: + 254-20-2722160, + 254-20-2714400, mobil + 254-722204114,5, alebo + 254-733639301,2 , 5). Pri úrazoch a nehodách mimo hlavné mesto Kene (ale napríklad aj na území Tanzánie alebo Ugandy) je možné využiť služby leteckej záchrannej služby AAR, ktorá sídli v Nairobi na Wilson Airport, tel. + 254-20-2715319.

Doba letu

Približná doba letu z Viedne je 8 hodín. Vždy ale záleží na konkrétnej destinácii, do ktorej mierite.

Časový posun

V Keni je o dve hodiny viac ako v Slovenskej republike.

Elektrické napätie

Zásobovanie elektrickou energiou je na dobrej úrovni. Napätie je klasicky 220 V, ale je tu nutný zásuvkový adaptér, pretože sú tu používané zástrčky typu G.

Potápanie

Pobrežie Kene je ideálnym miestom na šnorchlovanie a aj potápanie s prístrojmi. Orientačná cena ponoru je 35, - až 40, - Euro. Odliv a príliv: počas odlivu môžu byť výrazne obmedzené možnosti kúpania, predovšetkým pri hoteloch na severnom pobreží. Odporúčame topánky do vody.

Golf

Golfové ihrisko Nyali Golf Club s 18 jamkami sa nachádza severne od Mombasy. Veľmi kvalitné, golfové ihrisko medzinárodných kvalít Leisure Golf Club s 18 jamkami nájdete južne od Mombasy u Diani.

Sprievodca

Pobyty v Keni sú individuálne, asistencia je v anglickom jazyku. Český delegát bude v Keni prítomný od januára do konca marca počas špeciálnych letov s leteckou spoločnosťou Travel Service.

Prenájom automobilu

Minimálny vek vodiča je 25 rokov, nutný medzinárodný vodičský preukaz a garancia platobnou kartou.

Doprava

Doprava v Keni nie je na príliš vysokej úrovni. Železnica je tu dlhá iba 2 778 km. Cesty sú na tom predsa len o trochu lepšie. Na "asfaltku" však narazíte len vo väčších mestách. Do vzdialenejších lokalít odporúčame zapožičať terénne vozidlo.

Čo sa týka leteckej dopravy, tá je v Keni vôbec tou najrozšírenejšie. Narazíte tu iba na dve letiská: Joma Kenyattana International Airport v Nairobi a Letisko Moi v Mombase. Pôsobia tu celkom tri letecké spoločnosti Kenya Airways, Air Kenya a Regional Air, ktoré lietajú najčastejšie na pobreží letovísk či do turistami najnavštevovanejších národných parkov.

Možno vám to bude znieť bláznivo, ale najpohodlnejší a najjednoduchší spôsob, ako sa po Keni pohybovať, je prenájom vlastného lietadla. Cena je závislá na dobe prenájmu a počtu cestujúcich.

Čo sa týka vlakovej dopravy, tá nie je na príliš uspokojivej úrovni a v zásade spája iba hlavné mesto Nairobi s niekoľkými významnejšími strediskami. Na trati Nairobi - Mombasa môžete očakávať vlaky 1. a 2. triedy, kde sa môžete tešiť na luxus v podobe umývadla, pitnej vody, WC či šatníka. Počítajte ale s tým, že lístok si sem musíte rezervovať niekoľko dní vopred. Naopak vlaky tretej triedy nemá zmysel rezervovať vôbec. Rovnako sa na sedadlách tiesnia viac osôb, než je oficiálne povolené. V žiadnom prípade neodporúčame cestovať týmito vlaky v noci.

Autobusová doprava je určite rýchlejšia, bezpečnejšia a o viac ako polovicu lacnejšia ako doprava vlakom. Aj tu si však musíte miesto v autobuse dopredu rezervovať. Pretože v Keni nie sú zastávky, autobusy vás naberú a zase vyklopia kdekoľvek budete chcieť.

Naraziť tu môžete aj na klasické tuk-tuky, taxi služby aj spoločnosti zaoberajúce sa prenájmom automobilov. Istou raritou je tzv. Bicykel taxi, ktorému miestni prezývajú boda boda. V obľúbených turistických letoviskách si jednoducho nasadnete na sedátko prirobené k nosiču kolesa a vodič vás už zavezie kamkoľvek budete chcieť.

Obyvatelia

Počet obyvateľov Kene vzrástol v priebehu 20. storočia z necelých 3 miliónov na 40 miliónov. Keňa má ale veľmi mladú populáciu. Zhruba 73% Keňanov je mladších ako 30 rokov. Obyvatelia sa delia na 50 rôznych etnických skupín, medzi nimi sú najpočetnejšie Kikujovia (cca 22%).

67% obyvateľstva Keni žije v dedinách. 85,1% všetkých Keňanov je gramotných, z toho 90,6% mužov a 79,7% ženy, ale v krajine je veľký podiel mladistvých, takmer 50% všetkých obyvateľov má menej ako 20 rokov. 

Obyvatelé

Hlavným a najväčším mestom Kene je Nairobi. Má viac ako štyri milióny obyvateľov. Nachádza sa na juhozápade územia na plošine. Nairobi sa uvádza ako najmodernejšie mesto východnej Afriky. Neďaleko neho je prenádherný rovnomenný národný park.

Politické usporiadanie

Úradným názvom Keni je Republic of Kenya - Jamhuri y Kenya. Keňa je tvorená 7 provinciami (Central, Coast, Eastern, North Eastern, Nyanza, Rift Valley, Western) a hlavným mestom Nairobi.

Prezident je tu volený na obdobie piatich rokov. Národné zhromaždenie má 224 členov, 210 je volených priamo, 12 kresiel má vyhradených prezident a 2 kreslá majú úradníckej posty (Attorney-General a Hovorca vlády). Národné usporiadanie je volené na 5 rokov. Charakteristickým rysom politického života Keni je tribalismus. Hlavné politické strany si zaisťujú podporu deklarovaným obhajovaním záujmov početne významných etník.

unknownUnknown ,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia