Kedy a prečo ísť do USA v jednotlivých mesiacoch v roku

Poradiť turistovi, kedy ísť na Slovensko, je jednoduché. So spojenými štátmi je to ale zložitejšie, pretože zasahujú hneď do niekoľkých časovým a podnebných pásiem. Zatiaľ čo sa v jednom okamžiku brodíte snehom na Aljaške, Váš známy môže popíjať drink v plavkách na niektorej z pláží na Havaji. Pozrite sa, ktoré lokality sú ideálne pre návštevu počas jednotlivých mesiacov.

Kam v januári

Ak nechcete januárové dni tráviť v kancelárii alebo v niektorých európskych strediskách, vydajte sa do Spojených štátov. Nadšencov oslní najmä lesk svetoznámeho strediska Aspen, ale na svoje si tu prídu i začiatočníci, a to ako na lyžiach, tak na snowboarde. Môžete sa tu tiež pozrieť na šialencov zapojených do zimného variantu X-Games, hier plných adrenalínu a napätia. V januári tu panujú skvelé snehové podmienky, takže dosť váhania!

Kam vo februári

Keď sa zima ešte nepúšťa svojho žezla, vydajte sa ďalej spoznávať zjazdovky a iné skvosty strediska Jackson Hole vo Wyomingu, ktoré je podľa odborníkov a veľa objektívnych ukazovateľov najlepším strediskom pre všetky možné kategórie lyžiarov a snowboardistov od detí, ktoré ešte len objavujú krásy športovania, až po úplných machrov, ktorí už tieto krásy dávno poznajú. 

Ak chcete vymeniť dosky za nejaký iný šport, môžete sa pustiť do víru Super Bowlu, finále amerického futbalu, ktorým v tomto období žije veľa Američanov. 

Koniec-koncov  v Chicagu zase vítajú automobilových fanúšikov perfektne naleštené karosérie, a to na Chicago Auto Show, čo je najväčšia akcia tohto typu v Severnej Amerike. Buďte pri tom, až sa budú veľké a uznávané automobilky chváliť svojimi produktmi!

Kam v marci

Marec je ideálne obdobie pre návštevu známeho a populárneho Grand Canyonu. Zimné zľavy už sa Vás síce netýkajú, ale na druhú stranu sa vyhnete náporu turistov, ktorý Grand Canyon začnú onedlho dobývať. Všeobecne je na prelome februára a marca i neskôr na jar nádherný západ a stredozápad USA, okrem toho sa sem môžete i s niektorými cestovnými kanceláriami dostať za zvýhodnené ceny.

Polovica marca, konkrétne 17. Marec, patrí, samozrejme, oslavám sviatku Sv. Patrika. V New Yorku sa môžete zapojiť do sprievodu so 150 tisíc ľuďmi, ktorý tradične ide po Piatej Avenue. Pestré oslavy si môžete užiť v Chicagu, kde každoročne farbia rieku na zeleno!

Milovníci počítačových hier sa vydávajú na začiatku jari do San Francisca, kde sa koná Independent Games Festival, ba čo viac, v Los Angeles dochádza v túto dobu k odovzdávaniu Oskarov pri The Academy Awards.

Kam v apríli

Určite do plážového raja – na Havaj. Ono je v ňom síce stále krásne, ale na druhú stranu, v apríli tu len veľmi málo prší a hurikánová sezóna ešte nezačína (na Havaji síce nebýva nejako veľmi výrazná, ale aj tak má turista hneď lepší pocit). Havajské ostrovy Vám učarujú svojou krásou a pestrosťou, prežijete jedinečné dni na pláži Waikiki alebo na iných obľúbených miestach.

Pláže v San Diego jsou už v dubnu horké jako na konci léta.

Mekka jazzu – New Orleans – tiež ožíva najmä v apríli. Koná sa tu totiž Jazz & Heritage Festival, teda festival jazzovej hudby. Táto akcia sa všeobecne radí k tým najväčším kultúrnym akciám na celom svete. Aby nie – ušné bubienky poslucháčov tu blažia hudobníci až na 14 pódiách!

Kam v máji

V Orlande na juhovýchode USA je krásne teplo stále, ale v máji má toto miesto svoje kúzlo predovšetkým preto, že tu nie je toľko turistov. Najrôznejšie zábavné parky a iné atrakcie sú v obkľúčení celý rodín v apríli po dobu jarných prázdnin, ale v máji, kedy americké deti zase zasadnú do lavíc, zrazu nikde nestojíte neskutočne dlhé rady.

V Miami zase v máji kraľuje móda, a to na akcii Miami Fashion Week. Pokiaľ teda chcete spoznať niečo z najnovších modelov špičkových návrhárov, Miami si rozhodne vezmite na mušku.

Ak obdivujete úchvatné newyorské mrakodprapy, potom ste dosť možno počuli o tzv. Manhattanhenge, ako Američania nazvali prírodný úkaz, kedy sa slnko v určitých fázach májových a júnových dní nachádza veľmi nízko nad obzorom, čo v kombinácii s mrakodrapmi pôsobí veľkolepo. Ľahko tu vznikne dopravná zápcha, pretože tento jav si chce zdokumentovať snáď každý.

Kam v júni

V júni si môžete z celých Spojených štátov vybrať akúkoľvek lokalitu a nikdy neurobíte chybu. Na Aljaške sa otepľuje, medzi 15. júnom a 15. júlom býva celá oblasť najkrajšia a ponúka nádherné pohľady na zvieratá i zelenajúcu sa prírodu, pobrežie New York ožíva, v Chicagu sa koná veľký bluesový festival, ktorý poteší všetkých milovníkov dobrej hudby nielen hudbou samotnou a prítomnými legendami, ale tiež nulovým vstupným. V júni to skrátka žije všade, stačí si len vybrať.

Chicago je město kultury, průmyslu i designu.

Kam v júli

V júli si môžete užívať pobyt na Aljaške, ktorá sa turistom otvára so všetkými svojimi krásami a kúzelnou prírodou, alebo sa môžete vydať do nádherného San Francisca, kde cez leto len minimálne prší a teploty sa pohybujú okolo príjemných 20°C, čo je pre spoznávanie mesta ideálne.

Ak patríte k obdivovateľom komiksov, rozhodne nezmeškajte Comic-Con International v San Diegu. Ide o najväčšiu akciu venovanú komiksom v Amerike. 

Na hudbu a spoznávanie pestrej histórie láka v júli Filadelphia, kde si môžete pri príležitosti osláv Dňa nezávislosti (4. júl) vypočuť známe kapely bez platenia akéhokoľvek vstupného. Rovnako tak môžete objavovať najrôznejšie obľúbené atrakcie, ako napríklad Independence Hall, kde bola v roku 1776 podpísaná Deklarácia nezávislosti, i menej známe zákutia.

Kam v auguste

Na východe USA, v Novom Anglicku, začína v auguste jeseň. Znie to neuveriteľne, ale už v tejto dobe tu lístie začína predvádzať svoju farebnú hru a až do novembra rozhodne stojí tento kút USA za návštevu. Takúto jesennú letargiu v dobe, kedy v Európe až nepríjemne páli slnko, si tu môžete dokonale užiť.

Kam v septembri

September v USA isto-iste rozžiari dni predovšetkým národným parkom v Utahu a Colorade. Cez deň panujú tridsaťstupňové teploty, večer je to na sveter a zážitky odtiaľto, z tohto obdobia, sú neprekonateľné. V septembri môžeme odporučiť tiež skalnaté brány v Arches alebo červené pieskovce v Monument Valley.

Milovníkom filmov by nemal ujsť akosi skromnejší filmový festival nezávislých filmov, ktorý sa koná v Buffale. Aj keď nejde o príliš známu akciu, jej pestrosťou a obsahom budete iste prekvapení.

Ak máte radi skôr dizajn, neváhajte a navštívte v septembri Detroit, kde sa koná festival nezávislého a experimentálneho dizajnu Severnej Ameriky. Tu sa dá kreativita a dizajnové poňatie sveta krájať!

Yellowstone vás očaruje mnohými přírodními kouzly.

Kam v októbri

Čo tak navštíviť Los Angeles inak a neplahočiť sa po meste v horúčavách? Zájdite si tam v októbri, kedy je tu o dosť príjemnejšie a ešte k tomu omnoho menej prší.

Výbornou voľbou pre jeseň je tiež Údolie smrti, ktoré Vás očarí svojou nádherou, ale i dvoma faktami – môžete tu stáť na najsuchšom mieste sveta a zároveň na najnižšom mieste amerického kontinentu. Teploty, ktoré obvykle nepresiahnu 20°C, Vám zaistia veľmi pekné výlety.

Kam v novembri

V novembri turisti často vo všetkých pádoch skloňujú Yelowstonský národný park. Síce sa tu môžu stretnúť s prvou snehovou pokrievkou a teploty vyžadujú o jednu vrstvu oblečenia viac, ale práve onen sneh dodáva celému parku nenapodobiteľné čaro. Hlboké lesy a jazerá s priezračnou vodou Vás ani v novembri nenechajú chladnými.

NY se na vánoce rozzáří velkolepým světelným orchestrem.

Osobitým novembrovým kúzlom nejedného z Vás nadchne i New York, ktorý je síce možné navštíviť po celý rok, ale vďaka príjemným teplotám ho môžete prejsť bez väčšieho obmedzenia. V tomto období sa sem tiež ľudia hojne vydávajú na nákupy.

Čitateľov poteší knižný veľtrh v Miami, nazývaný Miami Book Fair International. Návštevník tu môže okrem ďalšieho množstva návštevníkov stretnúť aj vynikajúcich autorov a objaviť nové diela. To by bolo, aby ste tu nenačerpali inšpiráciu na ďalšie čítanie!

Kam v decembri

Samozrejme New York. Tento krát v predvianočnom a potom i vianočnom šate, vďaka čomu sa mení v dokonalú rozprávku. Toľko svetiel a kúzelnú atmosféru si len ťažko užijete niekde inde. Okrem toho – nechať si pri decembrovej návšteve mesta ujsť pompézne silvestrovské oslavy, to by bolo neodpustiteľné, takže sa na ne určite choďte pozrieť, najlepšie z lode.

unknownUnknown

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia