Dovolenka Maledivy

Maledivy - mapa

Rozprávkové Maledivy ležia v strede Indického oceánu. Ide cca o 1200 ostrovov a ostrovčekov, z ktorých je len 200 obývaných. Ostrovy sú atoly - koralové útesy obklopujúce vrcholky pásma podmorských sopiek. Chcete stráviť dovolenku vo fascinujúcom svete s azúrovo modrou vodou, lagúnami, pestrofarebnými tropickými rybkami a žiarivo bielymi plážami? Maledivy už čakajú.

Čo robiť na Maledivách

  • Vodné športové aktivity - všetky rezorty (vyššej kategórie majú aj tenisové, squashové kurty či fitness centrum) majú širokú ponuku vodných športov, vrátane vodného lyžovania, windsurfingu, kitesurfingu a plachtenie. A bežne sú aj veľmi dobre vybavené potápačské centrá, kde môžete získať cenné rady pre potápanie. A nezabudnite do kufra pribaliť aj "šnorchel".
  • Relax na pláži - pláže na Maledivách sú hotovou zlatou výkladnou skriňou. Biely piesok a priezračné more, ktoré pomaly odkrýva priľahlé koralové útesy, vyčarí údiv na každej ženskej či mužskej tvári. Keď k tomu pridáte príjemnú hojdaciu sieť a koktail v ruke, nie je už čo riešiť, ale len a len si užívať.
  • Poznávanie tradičnej kultúry - Viete, čo je napr. Boduberu? Je k tomu potrebných 15 ľudí vrátane 4 bubeníkov na pozadí. Aj to je možnosť, ako si spestriť dovolenku na Maldivách.
  • Výlety so sprievodcami - K základnej ponuke patria výlety po okolitých ostrovoch, rybárčenie alebo výlety spojené so šnorchlovaním. Niektoré rezorty tiež ponúkajú celodenný prenájom neobývaného ostrova. Český delegát je vždy prítomný v hlavnej sezóne.

Potápanie

Windsurfař na Maledivách

Nesmierne bohatý podmorský svet Indického oceánu v miestach, kde sa rozkladajú Maldivy, je obrovským magnetom pre turistov. Sú tu jedny z najlepších podmienok (viac ako 800 druhov rýb) pre potápanie na celej zemeguli. A kedy sa ľudia na maledivských atoloch najčastejšie potápajú? Najlepšie obdobie pre potápanie, kedy je more extrémne dobre viditeľné, je medzi januárom a marcom.

Vraky lodí

Ležia na morskom dne ako tajuuplní bohovia, pripravení odkryť svoje tajomstvá. Potápanie k vrakom lodí je vždy príjemným spestrením.

Manty

Obrovská manta a potápěči, Maledivy

Potápanie s mantami patrí k jednému z potápačských vrcholov na Maldivách. Manta, čiže Raja obrovská môže mať rozpätie až do 4 metrov, plávať tesne okolo vášej udivenej tváre a vôbec si vás ani nevšimne. Tento "morský vták" oplýva mnohými záhadnými vecami, ktoré sa doteraz vedcom nepodarilo ešte stále rozšifrovať. Trebárs budete mať viac šťastia!

Žraloky

Tie sú asi najväčším potápačským ťahákom na atoloch, samozrejme pre tých ľudí, ktorí stoja o adrenalín v krvi. Ale na druhú stranu tunajšie žraloky tu majú veľa chutnejšej potravy po ruke než je práve človek, a tak je vlastne ani potápači vôbec nevzrušujú. Výhodou Maldív je to, že tu môžete z tohto rešpekt vzbudzujúceho vodné tvora vidieť mnohých odlišných druhov.

Koralové útesy a jaskyne

Na Maledivách vás na mnohých miestach čaká úchvatne spletitý labyrint koralových jaskýň, ktoré hýria všetkými možnými známymi i neznámymi farbami. Málokedy sa niekomu môže pošťastiť sledovanie tých najmenších vodných živočíchov ako práve tu.

Na aký atol na Maledivách ísť, keď…

Chcem hrať golf a byť spoločensky aktívny

Tak to rozhodne odporúčame sa ubytovať na prekrásnom ostrove Kuredu, ktorý leží na atole Lhaviyani. Tunajšie golfové ihrisko je skvele vybavené a uspokojí aj náročnejšieho golfového hráča. A ak chcete pri dovolenke na Maldivách zažiť aj viac spoločenského vyžitia, tak všeobecne môžeme odporučiť aj atol Lhaviyani.

Chcem zažiť nezabudnuteľnú svadobnú cestu

V tom prípade odporúčame vydať sa na atol Dhaalu, ktorý je obľúbenou lokalitou všetkých novomanželských párov z celého sveta. Tropická fauna, pestrofarebné vodné hlbiny, slnko a pláže ako z rozprávky? Chýba tu zamilovaným k dokonalosti ešte niečo ďalšie?

Chcem vidieť najkrajšiu faunu a flóru

Baa atol je unikátny edenskou záhradou celých Maldív. A ako jediná oblasť na súostroví je tiež pod záštitou organizácie UNESCO. Neuveriteľná biodiverzita tu fascinuje nielen turistov pri dovolenke, ale aj vedeckú verejnosť.

Chcete si užiť nadštandardný luxus?

Svatební obřad na Maledivách

... A nechať sa poriadne personálom rozmaznávať a dopriať si ozajstný prepych? Južný Ari atol je také malé Beverly Hills. Tu vám znesú aj modré z neba na vyžiadanie. Stráviť dovolenku v luxusných rezortoch na tomto atole je snom, ktorý si teraz môžete ľahko splniť.

Chcem zažiť najväčšiu romantiku pod hviezdami

Predstavte si, že sa v noci prebudíte vo vodnom bungalove uprostred tropického raja a priamo nad vami žiari nádherné hviezdne nebo. Tak pozor, na Raa atole je toto dosť dobre možné. Čo môžeme odporučiť, je určite ubytovanie v týchto "vodných vilkách". Je to zážitok na celý život.

Chcem vidieť najviac pamiatok z budhistického obdobia

Severný Ari je nielen pyšným ekologickým štítom Maldív, ale aj veľmi rozsiahlou a otvorenou "studnicou" historických pozostatkov. Chcete na tejto jedinečnej exotickej dovolenke okrem potápania a plážových aktivít nasať tiež starobylú a tajuplnú atmosféru? Vydajte sa teda na tento atol.

Hľadám menej rušné turistické miesta

Vodní vily stojící v tropickém moři, Maledivy

Potrebujete načerpať nové sily a poriadne si oddýchnuť od uponáhľaných všedných dní? Na atole Južný Malé vás teda čaká hotový zázrak. Tu nájdete pokoj, ktorý ešte navyše v nádhernom tropickom prostredí chutí o stupeň lepšie.

Chcem spoznať modernú tvár súostrovia

Severné Malé je zrejme najrušnejším miestom v Maldivskej republike. To je dané predovšetkým polohou hl. mesta Malé. Samotné mesto vás môže prekvapiť nevšednými modernými pamiatkami. A rozhodne pri návšteve mesta nezabudnite navštíviť miestne trhy.

Suveníry

Dámy určite nemôžu opustiť súostrovia Maldív bez suveníru z tohto pozemského raja v podobe bižutérie. Najobľúbenejšie sú všelijaké náramky a náhrdelníky z kamienkov, perličiek, mušlí. Obchodníci tiež ponúkajú náhrdelníky doplnené o koraly. Na to však pozor - vývoz koralov v akejkoľvek podobe je v krajine prísne zakázaný.

Bižuterie a mušle v písku

Zakázaný ale nie je vývoz mušlí, ktorých je v mori a na plážach neuveriteľné množstvo. Ak sa vám nechce hľadať, alebo práve nemáte šťastie, opäť si môžete krásne kúsky zakúpiť u miestnych predajcov. Mušle sú síce dostať v každom obchode so suvenírmi, bezkonkurenčne najlacnejšie je ale zaobstaráte na miestnych tržniciach.

Zaujímavé sú tiež drevorezby z rozmanitých druhov dreva, ktoré sú turistom ponúkané v podobe misiek, šperkovníc, krabičiek rôznych tvarov či dekoratívnych ozdôb na stenu. Zaobstarať môžete aj dekoratívne predmety zo škrupín kokosových orechov alebo palmových listov. Zo škrupín sú vyrábané najrôznejšie "zvonkohry" na zavesenie na špagát, z palmových listov napríklad fotoalbumy, fotorámiky a najrôznejšie dekorácie na stenu.

Barevné šátky

Za zmienku určite stoja aj pestrofarebné šatky a šály, farbené prírodnými farbivami. Textilné výrobky sú prešívané farebnými nitkami. Dámy určite neodolajú ani batikovaným šatám, ktoré sú vyrábané z príjemných materiálov.

Z Maldív si však môžete priviezť aj rôzne druhy čaju. Najväčšej obľube sa tu teší indický a cejlonský čaj, ktorý kúpite za veľmi priaznivé ceny.

Kultúra

Kultúrne tradície na Maledivách boli ovplyvňované mnohými moreplavcami a cestovateľmi, ktorí sem zavítali. Ak sem zavítate a tešíte sa na tradičné spevy a tance, potom vás musíme sklamať. Tie sú totiž pre miestne skôr len slávnostnou záležitosťou. Medzi ne patrí napríklad slávnostné pomenovanie novonarodeného dieťaťa - Bodumaloodhu. Bodumaloodhu predstavuje bohoslužbu spojenú so slávnostným jedlom. Ďalšou slávnostnou záležitosťou je aj slávnosť Eid a tiež slávnostná obriezka malých chlapcov.

Jídlo

Je ale potrebné uvedomiť si, že veľa maledivských sviatkov vychádza z islamského lunárneho kalendára, čo znamená, že každý rok vychádza sviatok na iný deň. Tieto sviatky a významné udalosti ale neovplyvňujú denný režim v rezortoch, v ktorých sú turisti ubytovaní. Ak sa ale vydáte do obchodov či na trhy v Malé, pravdepodobne bude všade zatvorené.

A k nákupom sa ešte na chvíľu vrátime. Pokiaľ chcete ochutnať tradičné maldivské plodiny, potom si kúpte miestne mango, papáju a kokosy. Sú to vlastne jediné plodiny, ktoré sa tu pestujú, o to lepšia je ich chuť. Čo sa týka maldivskej kuchyne, pripravte sa na kuchyňu indického typu - čiže ostré jedlá s prímesou kari a ďalšieho korenia.

Korály

Spomenúť musíme tiež etiketu. Myslite na to, že Maledivci sú náležite pyšní na svoje podmorské koralové bohatstvo a sú veľmi striktné pri dodržiavaní pravidiel ochrany životného prostredia. Ako sme už spomenuli vyššie, vývoz koralov z krajiny je na Maledivách prísne zakázaný v akejkoľvek forme. Zakázaný je tu tiež nudizmus.

Čo sa týka plaviek a letného oblečenia, to si môžete dovoliť iba v rezortoch. Ak sa vydáte do mesta alebo na okolité ostrovy, je dobré vybaviť sa aspoň sukňou, ktorá vám bude zakrývať nohy a krátky rukáv (nie výstrih). Tiež muži by nemali odhaľovať svoju nahú hruď. Myslite na to, že na domorodých ostrovoch nie je zdvorilé príliš vyzývavé správanie ani vzhľad. Pokiaľ hodláte navštíviť niektorú z tunajších mešít, vždy sa vyzúvajte. Vstup tu je navyše povolený len v dlhých nohaviciach alebo v dlhej sukni a dlhom rukáve.

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia