Dovolenka Katar

Katar mapa

Katar - prekvitajúca arabská destinácia leží na neveľkom polostrove, ktorý je obklopený Perzským zálivom, krajina hraničí so Saudskou Arábiou. Pôvodný obyvatelia Kataru boli lovci rýb a perál. Katar sa stal nezávislým štátom v roku 1971, prvé turistické víza do Kataru pre zahraničných hostí boli vystavená až v roku 1989.

V súčasnej dobe je už v hlavnom meste Doha vybudovaných množstvo moderných hotelov popredných svetových hotelových reťazcov. Kriminalita sa tu nevyskytuje a večerné prechádzky nie sú problémom. Zásoby ropy patria k najväčším na svete, z čoho ťaží významnou mierou katarská ekonomika. Turisti odchádzajú z krajiny s pocitom spokojnosti, že sa stretli s perfektnými službami a spoznali atraktívny, málo známy kút našej planéty.

Ďalej si prečítajte o:

  • vstupných formalitách
  • očkovaní
  • časovom posune
  • pravidlách pobytu
  • mene, zmenárňach, bankomatoch.

Kedy ísť do Kataru

Pre Katar sú typické suché a veľmi horúce letá a mierne zimy. Ak by ste sa do Kataru chceli vydať od mája do októbra, počítajte s veľmi horúcim a vlhkým podnebím. Teploty sa tu priemerne pohybujú okolo 35 stupňov Celzia, výnimkou ale nie sú ani teploty šplhajúce k päťdesiatim stupňom. Po zvyšok roka je tu počasie miernejšie a teploty sa pohybujú okolo 17 ° C. Zrážky nad Katar prichádzajú málokedy. Ideálna doba pre návštevu je preto najmä v zimných mesiacoch, kedy sú teploty nižšie ako v lete.

běžný život Katařanů

Kultúra v Katare

V Katare žije na 2,5 milióna obyvateľov. Z toho je iba 300 tisíc Katarčanov. Typický Katarčan je Arab s moslimským vyznaním, ktorý uznáva právo šaría. To je základným stavebným kameňom katarskej legislatívy, hoci sa toto právo nedodržiava u turistov a prisťahovalcov.

Lidé v Kataru

Katarské rodiny veľmi často posielajú svoje deti na štúdiá do Anglicka. Ak rodina nemá dostatok finančných prostriedkov, nemusia sa o vzdelanie svojich detí báť. Vzdelanie totiž hradí štát. Dieťa len musí splniť podmienku, že po vyštudovaní sa vráti späť do Kataru a bude tu pracovať. Zaujímavý je aj fakt, že muži po dosiahnutí 18 rokov veku dostanú zdarma pozemok o výmere 1 250 metrov štvorcových úplne zadarmo.

Kultúrne zvyklosti a etiketa

Čo sa týka samotnej kultúry, tu je potrebné vziať do úvahy, že tá arabská je úplne odlišná od našej. Ženy sa tu síce môžu pohybovať samy, vždy je ale lepšie, ak ich bude sprevádzať muž. Nemali by tiež nosiť príliš vyzývavé a telo odhaľujúce oblečenie. Plavky sú tu prijateľné len na pláži alebo pri bazéne. Prejavy náklonnosti medzi mužom a ženou sa na verejnosti neodporúčajú. Cudzinci by nemali oslovovať miestne ženy a už vôbec nie robiť fotografie Katarčanov.

Ak si predsa len chcete niekoho odfotiť, vždy je dobré požiadať o súhlas. Muži i ženy tu nosia tradičné arabské odevy, ktoré zahaľujú celú postavu od hlavy až k päte. Muži nosia väčšinou biely odev (dišdaša), ženy potom majú čiernu Abajo. Tieto obleky si môžete zakúpiť aj ako suvenír. Rozhodne ale neodporúčame v nich chodiť po Katare. Miestni to môžu brať ako provokáciu a urážku.

Základné pravidlá pobytu v Katare

Pri pobyte v Katare by ste mali rešpektovať niekoľko ďalších pravidiel. Ak by ste ich porušili, môžete byť dokonca uväznení. Zakázané je napríklad požívanie alkoholických nápoj či omamných látok na verejnosti i v súkromí. Povolenie na jeho podávanie majú iba v niekoľkých lepších hoteloch. V obchodoch ho nekúpite. Za obzvlášť závažný trestný čin je považované riadenie pod vplyvom alkoholu. Zakázaný je tiež dovoz či propagácie tlačového alebo obrazového materiálu s erotickým podtextom. Na všetkých hraničných priechodoch tiež počítajte s veľmi dôslednou náhodnú prehliadkou.

Tradičné katarské sviatky

A s kultúrou sú tiež neodmysliteľne spojené tradičné sviatky, ktorých ale nie je v Katare veľa. Napríklad na každý druhý utorok v februári pripadá Národný športový deň, ktorý bol zavedený od roku 2012. Ďalším sviatkom bez pevne daného dáta je začiatkom marca Bankový sviatok. Na 1. septembra pripadá Deň nezávislosti a 18. decembra je Katarský národný deň

A v neposlednom rade je tu tiež ramadán. Mesiac ramadán je deviatym mesiacom islamského kalendára. Od moslimov sa vyžaduje, aby sa celý deň od východu slnka až do jeho západu postili. Moslimovia by počas tohto mesiaca mali konať len samé dobré skutky, vyhýbať sa hádkam, telesným radostiam, ale napríklad aj fajčeniu, o holdovaní alkoholu ani nehovoriac.

Čo sa týka správania cudzincov a turistov počas ramadánu, tí by mali v hoteloch využívať špeciálneh oddelené miestnosti, kde sa môžu počas dňa najesť a napiť. Nemali by sa obliekať vyzývavo alebo fajčiť. Nerešpektovanie týchto pravidiel môže skončiť aj väzením. Pri návšteve Kataru v čase ramadánu počítajte aj s obmedzenou otváracou dobrou mnohých obchodov a podnikov. Akonáhle slnko zapadne, moslimovia sa uchýlia do svojich domovov a začnú hodovať.

Káva v dzezve

Jedlo a pitie v Katare

A s hodovaním je neodmysliteľne spojené tiež dobré jedlo a pitie. Hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že obmedzená produkcia v poľnohospodárstve vedie k veľmi chudobnej katarskej kuchyni, opak je pravdou. Málokto tiež vie, že Katar je dokonca gastronomickým centrom arabského sveta. Miestnu kuchyňu charakterizujú ryby, ryža a korenia. Ak patríte medzi milovníkov rýb a morských plodov, v Katare si iste prídete na svoje. Tie na stole totiž nikdy nechýbajú. Na jedálnych lístkoch nájdete najčastejšie krevety, homáre, kraby, z rýb makrelu, lososa, pražmu, morského vlka, ale aj mladé žraloky.

Katarské jedlá a ich chute sú prebraté z kuchýň indického subkontinentu. Počítajte preto s veľmi korenenými jedlami, ktoré poukazujú na svoju typickú orientálne príchuť. Medzi tradičné katarské jedlá patrí kousa mahshi. Ide o pečenú cuketu plnenú zmesou mletého jahňacieho alebo hovädzieho mäsa. Zmes je ľahko ovoňaná kardamonom, korením zaatar, cesnakom a korením. Plnená cuketa sa je najčastejšie s paradajkovým pyré.

Nakupovanie a suveníry

Aj v Katare si môžete užiť nakupovanie. Veľmi obľúbené je nákupné centrum City Centre Mall, ktoré patrí k najstarším a najobľúbenejším miestam veľkých nákupov v Dohe. Obchodné centrum je vybudované na ploche 140 tisíc metrov štvorcových a nájdete v ňom všetko od potravín, cez suveníry, až po zábavu. Skvelé nákupné možnosti na vás čakajú tiež na starom trhu Souq Waqif, kde je ale potrebné platiť v hotovosti.

Tradiční perský koberec

Čo sa týka tradičných suvenírov, z tých vám budú v Katare doslova prechádzať oči. Na výber máte orientálne látky, tradičné oblečenie, perzské koberce, chutné arabské cukrovinky, exotické parfumy, vonné prípravky z agarového dreva, rôznorodé korenie, drahé šperky, starožitnosti, čajové servisy, domáce potreby, ale aj živé zvieratká, vycvičené sokoly a ženy určite ocenia preslávené katarské perly.

Katarské perly

Mena, zmenárne, bankomaty

Miestnou menou je katarský riál (QAR), ktorý sa delí na 100 filsov. Lurs je cca 1, - USD = 3,65 QAR. V obchodoch sa väčšinou platí v katarských Rial, ale môžete platiť aj v amerických dolároch. Sú tu veľmi rozšírené kreditné karty. Tie uplatníte najmä vo väčších obchodných centrách alebo lepších reštauráciách. Na trhovisko alebo do taxíka si ale nezabudnite vziať hotovosť.

Čo sa týka zmenární, tie nájdete v každom väčšom meste. Výnimkou ale nie sú ani zmenárne v obchodných centrách či na starom trhu Souq Waqif. Bankomaty sú tu všadeprítomné. Ceny sú v Katare o poznanie vyššie ako u nás. 

Ceny

A ako vyzerajú sadzby v Katare? Jedlo vás v lacnejšej reštaurácii vyjde na zhruba 5,50 Eur, menu v známom reťazcami rýchleho občerstvenia na 5,80 Eur. Drahé je tu pivo. Za domáci polliter zaplatíte niečo vyše 9 Eur. Za espresso 2,93 Eur a za cappuccino 4,20 Eur. Za fľašu vody zaplatíte asi 0,40 Eur. Lacnejší je napríklad benzín, ktorý tu kúpite zhruba od 0,50 centov za liter. Naopak hotely a reštaurácie sú v Katare drahšie ako u nás v SR, ale zase nie príliš závratne.

Ďalšie praktické informácie

Vstupné formality

Pre občanov Slovenskej republiky platí vízová povinnosť. Vystavenie víza Vám zaistí naša cestovná kancelária. Pred odletom od nás obdržíte kópiu víza, ktorú predložíte spoločne s Vašim cestovným pasom pri odlete z Prahy / Viedne. Návštevníci musia mať platný cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po predpokladanom návrate.

Očkovanie a lekár

Očkovanie sa na cestu do Kataru nevyžaduje. Vezmite si so sebou lieky, ktoré bežne užívate pri zvýšenej teplote, bolestiach hlavy a črevných problémoch.

Úradný jazyk

Úradným jazykom je arabčina.

Časový posun Katar - Bratislava

Časový posun oproti Slovenskej republike je + 3 hodiny, v dobe letného európskeho času je + 2 hodiny.

,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia