Dovolenka Japonsko

Japonsko mapa

JAPONSKO - Zasnežená hora Fudži a rozkvitnuté sakury, tak vyzerá Japonsko na typických obrázkoch. Pod nimi sa rovnako ako na tvárach gejše pod silnou vrstvou líčidla skrýva pravý obrázok: vyspelá technická spoločnosť so silnými dávnymi tradíciami. Porozumieť životu Japoncov nie je ľahké. Naopak zamilovať si krásu japonských ostrovov ľahké je. Historické hrady Osaky, pokojné chrámy Kjóta, rozoklané štíty hôr. Japonsko - moderná krajina s vlastnou tvárou.

Kedy ísť do Japonska?

Do Japonska môžete zamieriť celoročne. Ideálne obdobie pre návštevu je ale jar, kedy sa budete kochať prekrásne rozkvitnutými stromami sakury alebo jeseň, kedy vás naopak prekvapia prívetivejšie ceny, bohatšie možnosti ubytovania a stále počasie. 

  • Pokiaľ do Japonska zamierite od marca do mája, počítajte s väčším množstvom turistov, ktorí tu obdivujú už spomínané kvitnúce sakury. Počasie je tu pomerne stále, pretože ide však o najlepší čas pre návštevu Japonska, majte na pamäti, že sa tu budete stretávať s mierne vyššími cenami než mimo hlavnej sezóny. 
  • Ak sa rozhodnete navštíviť Japonsko od júna do septembra, počítajte s väčším množstvom daždivých dní. Do polovice septembra vás dokonca môžu potrápiť tajfúny. Väčšina búrok ale zanikne skôr, než dorazí na pevninu. Vydať sa do Japonska na jeseň nie je vôbec zlý nápad. Rána sú síce chladnejšie, počasie je ale pomerne stále a ideálne pre prehliadku pamiatok. 
  • Počas zimy, ktorá v Japonsku trvá od decembra do marca, sa nestretnete s tak nízkymi teplotami ako u nás, oproti letu sú tu ale teploty predsa len citeľne nižšie. Ak patríte medzi milovníkov zimných športov, vydajte sa do japonských ski centier, kde si užijete veľa zábavy.

sopka Fudzi

Kam ísť - zaujímavé miesta:

  • najnavštevovanejšie miesta v Tokiu i mimo neho,
  • miesta, kde objavíte kúzlo dávnej doby,
  • najlepšie národné parky,
  • najlepšie miesta v Japonsku.

Počasie: teplota a zrážky

JAPONSKO: POČASIE (Tokio)
Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Priemerná teplota vzduchu: deň °C 8 9 12 17 22 24 28 30 26 21 16 11
Priemerné mesačné zrážky (mm) 121 137 168 165 246 329 180 296 167 154 146 114

Podnebie

Podnebie Japonska je oceánske, vlhké a monzúnové. Jednotlivé oblasti tejto krajiny majú vďaka značne pretiahnutému tvaru výrazne odlišné klimatické podmienky. Počasie v lete je veľmi podobné nášmu, len je väčšie vlhko. Klimatické podmienky sú na jeseň, v zime a na jar veľmi priaznivé, v lete je veľmi horúco (30-38 °C).

Nakupovanie a suveníry

Ak hľadáte krajinu, kde môžete do sýtosti ukojiť svoje nákupné vášne, potom ste v Japonsku správne. Paleta tovaru, ktorý tu môžete nakupovať, je totiž naozaj dychberúca a ohromujúca. Lacnejšia ako u nás je zvyčajne elektronika a značkové oblečenie (v USA ho ale nakúpite ešte výhodnejšie), naopak pomerne drahé sú kvalitnejšie a anime suveníry.  Počítajte s tým, že veľa obchodných domov otvára až desiatej dopoludnia a ich otváracia doba končí o ôsmej večer. Ak si chcete vychutnať tú pravú nákupné atmosféru, vydajte sa na trh Nishiki, ktorý sa však zatvára už o 18 hodine. Vo väčšine obchodov môžete jednoducho platiť kartou. Na trhoch odporúčame hotovosť.

A čo si z Japonska doviezť? Určite tradičné darčekové predmety a suveníry, ktoré sú preslávené svojou poetikou a vyznačujú sa tiež exotickým nádychom. Nesmierne obľúbené sú mačičky pre šťastie, jedálenské paličky, lakované krabičky Bento, japonské bytové dekorácie, japonské šatky, origami, vejáre, bábiky Kokeshi, figúrky japonského vodníka Kappa, ak dávate prednosť sladkým suvenírom, rozhodne nevynechajte možnosť nakúpiť Pocky - japonské tyčinky, ktoré vyrába japonská firma Ezaki Glico Co., Ltd.

figurky - suvenýry

Domov si môžete priviezť tiež flašku ryžového vína - tzv. Saké, a ak vaše ratolesti ešte stále zbierajú Pokémonov, potom nezabudnite navštíviť špecializované obchody, ktoré sa tejto tematike venujú. Zaobstarať si tu môžete kartičky, samolepky aj figúrky obľúbených anime postavičiek. A keď už sme pri tých animovaných postavičiek, zabudnúť nesmieme ani na preslávenú mačku - Hello Kitty, ktorú si zamilujú najmä slečny.

Pre Japoncov je nevyhnutná látková vreckovka, ktorú nosia vždy pri sebe. Aj tú si môžete doviezť domov v prekrásnom darčekovom balení. Nesmierne obľúbené sú tiež sošky, masky a ďalšie ozdobné ručne vyrábané výrobky. Ak hľadáte niečo netradičné, potom zamerajte svoju pozornosť na randoseru - tradičnú školskú aktovku japonských žiakov, ktorá sa stala najnovším trendy suvenírom, ktorý sa z Japonska vozia.

Z ďalších tradičných suvenírov môžeme menovať napríklad jukatu, vejár, meč, furošiki, špeciálne suši magnetky, ktoré sú absolútnym hitom súčasnosti alebo tričká a ďalšie kusy odevov potlačenými znaky kanji.

Kultúra a zvyky v Japonsku

Kultúra v Japonsku je kapitolou samou o sebe. V Japonsku žije takmer 127 miliónov ľudí. Ľudia sú v Japonsku nesmierne milí, ústretoví, úslužní, disciplinovaní, zároveň ale aj zbožňujú a vyžadujú morálku a slušné správanie. To isté očakávajú tiež od turistov, ktorí ich krajinu navštevujú. Ak Japoncov zastavíte a opýtate sa na cestu, rád vám cestu ukáže, prípadne pôjde kúsok s vami. Ak sám nevie, nie je pre neho problém opýtať sa iného Japonca alebo zájsť do reštaurácie či krčmy, kde sa opýtať na cestu.

Počítajte ale s tým, že aj s dobrou znalosťou japonskej kultúry je veľmi ťažko sa zaradiť do ich spoločnosti, ktorá je veľmi zložitá a aj veľa Japoncov s tým má problémy. Japonci sú hrdý a nacionálny národ. Nenechajte sa vyviesť tým, že sa vám budú Japonci takmer pri každej príležitosti klaňať. Ak sa im ukloníme, začnú sa klaňať ešte viac, čo vás môže uvrhnúť do rozpakov. Základom pre dobrý biznis je vzájomné odovzdávanie vizitiek. Podávajú sa oboma rukami smerom k partnerovi, ktorý po prečítaní rovnakým spôsobom podá svoju vizitku. Rituál môže byť doplnený malým úklonom.

tradiční oblečení

Zaujímavé je, že Japonci nedokážu (snáď aj nemôžu) hovoriť nie. Ak položíte Japonci otázku, na ktorú by musel odpovedať záporne, dočkáte sa prívalu nič nehovoriace citosloviec. Možno vás bude zaujímať, že v Japonsku existuje až 17 spôsobov, ako zdvorilo povedať nie. Za nezdvorilé sa považuje tiež pokyvovanie hlavou na znak súhlasu pri konverzácii alebo tzv. Strata tváre. Čo to znamená? "Stratu tváre" môže pocítiť človek, ktorý bol vystavený osobnej urážke, v ktorého prítomnosti bolo prednesené niečo nevhodné nech formou poznámky, alebo komentára, ďalej ak sa neberie ohľad na jeho postavenie, alebo ak je nútený vzdať sa hodnôt, ku ktorým má zvláštny vzťah.

Čo sa týka postavenia mužov a žien, mužovo postavenie je neotrasiteľné. Manželka sa stará o dom a deti a to až do chvíle, kedy opustí domovinu. Na mužovi je ich finančné zabezpečenie domácnosti. Je stále ešte veľmi bežné, že manželka svojmu mužovi nazúva aj papuče, naopak on v domácnosti takmer nepomáha, jeho úloha je zarábať peniaze a živiť rodinu.

Medzi zvyky a obyčaje, ktoré vás možno v Japonsku trochu zarazí, je srkanie a mľaskanie pri jedle, ktoré je považované za výraz spokojnosti. Naopak úplne neprípustné je umývanie sa mydlom vo vani (mydlom sa smie umývať len v sprche), dávanie prepitného alebo smrkanie.

Japonské slávnosti

K Japonsku sa viaže tiež množstvo slávností, ktoré sú typické pre jeho jednotlivé mestá. Napríklad v Kjóto môžete navštíviť Gion Macura. Festival začína v júli a trvá celý jeden mesiac. Obľúbený je tiež Aoi Macura - sprievod v aristokratickom štýle od cisárskeho paláca do svätyne Kamo, ktorý prebieha vždy 15. Mája. Spomenúť musíme tiež veľkolepý historický sprievod, ktorého tradícia siaha 1000 rokov do minulosti. Názov festivalu je Džidai Macura a začína vždy 22. októbra.

V Tokiu sa oslavuje Sandža Macura, ktorý prebieha vo štvrti Asakusa, trvá tri dni a navštívia ho až dva milióny návštevníkov. Prebieha od 19. do 21. mája. Festival Kanda Macura sa skladá z mnohých akcií, ktoré trvajú po celý týždeň. Jeho vyvrcholenie pripadá na najbližší víkend k 15. Máji.

V Osake sa oslavuje Tendžin Macura - obrovský festival, ktorý sa koná nielen v uliciach Osaky, ale aj na lodiach. Festival sprevádzajú  ohňostroje a prebieha vždy 24. - 25. júla. Nemenej zaujímavý je tiež Kišiwada Macura, ktorý je rozdelený na dva festivaly. Jeden z nich prebieha v septembri, druhý v októbri. Ide o jeden z najväčších festivalov, kedy sú mestom ťahané zdobené lode tzv. Dandžiri.

Jedlo a pitie v Japonsku

A s festivalmi neodmysliteľne súvisí aj dobré jedlo a pitie, o ktoré nie je v Japonsku núdze. Keď pred vami niekto zmieni Japonsko, iste sa vám vybaví surová ryba a hromada ryže. V skutočnosti je ale japonská kuchyňa oveľa rozmanitejšia. Jej základom je už spomínaná ryža, ryby a zelenina. Drvivá väčšina jedál sa vyrába z čerstvých surovín, ktoré sa len minimálne tepelne upravujú. Pokiaľ už k tepelnej úprave dôjde, potom ide najčastejšie o vyprážanie, dusenie či varenie. Jedlá sú v Japonsku hojne dochucované. Medzi najobľúbenejšie dochucovadlá patrí zázvor, wasabi a sójová omáčka. Veľmi cenená je aj chuť B.

Zrejme tým najznámejším a najobľúbenejším japonským jedlom je nepochybne suši, ktoré dnes dostanete prakticky na každom rohu. Okrem klasického suši s rybou môžete ochutnať tiež suši so zeleninou, mäsom, mozzarellou a paradajkami alebo čerstvým ovocím. Tradičné suši sa ochucuje pikantnou sójovou omáčkou a pastou wasabi. Ak si chcete na suši naozaj pochutnať, vyskúšajte miestne kalifornské rolky, ktoré predstavujú ryžu s krabom, lososom či tuniakom, uhorkou, avokádom, kúskom wasabi a ďalších nemenej chutných ingrediencií.

Sushi

Okrem suši si v Japonsku pochutnáte na nespočetných variantoch čínskych rezancov. Rezance sú zvyčajne varené v bravčovom vývare, k nim sa často pridáva bravčové mäso, špenát a pór. Je sa čínskymi paličkami a pozor - voda sa z misiek srká. A u rezancov ešte chvíľu zostaneme. Okrem klasických čínskych rezancov poznáme tiež rezance soba, vyrobené z pohánky alebo rezance Udon, ktoré predstavujú pšeničné hrubé rezance žltkastej farby.

nudle Udon

Z ďalších typických japonských jedál musíme spomenúť plnené taštičky mäsom a zeleninou, varené v pare alebo vyprážané, ktorým sa hovorí gyoza, delikatesu s názvom tempura, ktorú tvorí zelenina, morské plody a ryby obalené podobne ako v trojobale. Našinec by mal aspoň raz za život ochutnať netradičné pochúťku Natta, ktorá síce neznie príliš lákavo, obsahuje však rad vitamínov a pre telo dôležitých látok. Natty sú fermentovanej sójové bôby svetlohnedej farby. Majú veľmi ostrý zápach a typicky výraznú chuť. Chcete si spravit chuť alebo niečo zahryznúť na dlhej ceste? Kúpte si Senbei - ryžovej krekry poliate sójovou omáčkou a riasou, podobne ako u nás známa "japonská zmes".

Tradiční jídlo natte fazole

Ak si chcete vychutnať prípravu pokrmu priamo pri stole, objednajte si Sukijaki. To sa pripravuje varením tenko nakrájaného hovädzieho mäsa spoločne s rôznymi druhmi zeleniny a dlhými tenkými rezancami. Obľúbené je tiež Jakitori, čo sú vlastne malé kúsky kuracieho mäsa, pečienok a zeleniny, napichnuté na bambusovú tyčinku a grilované na rozohriatom drevenom uhlí. Za zmienku stojí aj Tonkacu, čo predstavuje smaženú bravčovú kotletu v chlebovej strúhanke. Mnohí ju prirovnávajú k nášmu tradičnému smaženému rezňu, japonská strúhanka je ale o poznanie chrumkavejšia a chutnejšia. Posledným pokrmom, ktorý by ste nemali zabudnúť na svojich potulkách ázijskými krajinami ochutnať, je Sabu-Sabu. Sabu-Sabu je alternatívou švajčiarskych fondue, kedy sa vo veľkom kotlíku varí mäso spoločne so zeleninou. Suroviny si každý pri stole napichne na prútik a namáča v najrôznejších dipoch a omáčkach.

Čo sa týka japonského pitia, určite ochutnajte miestne čaje. Za zmienku stojí určite sencha, ktorá je typickým zeleným čajom, Genmaicha, čo je zelený čaj s praženou ryžou, Múgica predstavuje jačmenný čaj, matcha je práškový čaj s trpkou chuťou využívaný hlavne v čajových obradoch a ako ochutenie cukroviniek. Z alkoholu ochutnajte ryžové víno saké alebo ich typickú pálenku zo zemiakov Shouču. Ak máte chuť na pivo, ochutnajte niektorú zo značiek Asahi, Sapporo, Kirin alebo Yebisu.

typický čaj Sencha

Čo Japonsko ponúka turistom?

Tokyo - mesto plné paradoxov, na jednej strane moderné budovy s najdrahšími reklamnými plochami sveta, na druhej strane pokojné parky s chrámami a svätyňami. Ak budete v Tokyu v nedeľu, navštívte park Yoyogi. Je to japonská obdoba newyorského Central Parku. Uvidíte tu začínajúcich spevákov a skupiny, tancujúceho Elvisa a lá Japan, muža, čo cvičí karate a iné zaujímavosti. Kúsok od parku je svätyňa Meiji Jingu, kde možno práve v nedeľu vidieť tradičnú japonskú svadbu. Za návštevu stojí aj Imperial Palace, cisársky palác, ktorý leží v pomyselnom centre Tokya. V známej štvrti Ueno je možné navštíviť chrám Kaneidji alebo Tokyjské národné múzeum. Súčasťou širšieho centra je Asakusa, kde nájdete základ Eda (pôvodné meno Tokya) a obdivuhodný budhistický chrám Sensodji.

K ďalším vyhľadávaným pamiatkam patria horské kúpele Judanaka v blízkosti Nagana a hrad v Curuoce.

Ak však túžite objaviť čaro pôvodných čias, kedy Japonsko bolo zmietané najrôznejšími hrdinskými činmi, platí, že čím zapadlejšie miesto, tým tradičnejší spôsob života tú nájdete. Môžete to skúsiť na západe strednej časti Honshu v distriktu Noto, alebo v prefektúre Yamagata, cestovatelia odporúčajú tiež mestečko Shirokawa na ostrove Shikoku.

Japonsko je tvorené vulkanickými ostrovmi, kde nájdete mohutné horské masívy, krásne pláže aj neprístupné lesy. Nádherné sú národné parky Shikocu - Toya s mnohými jazerami a sopkami a horský Daisecuzan, oba na druhom najväčšom ostrove Hokkaidó. Japonsko nie je vyhlásené prímorskými rezortami, avšak predovšetkým na Okinawe môžete nájsť príjemné pláže. Ďalej sa môžete kúpať v termálnych prameňoch na Hokkaidó. Zaujímavé je tiež "vnútorné more", uzavretá vodná plocha pri južnom okraji Honshu.

Ceny v Japonsku

Japonskou oficiálnou menou je japonský jen. Ceny v Japonsku sú všeobecne vyššie ako na Slovensku. Na druhú stranu nejde zas o tak zásadné rozdiely. Napríklad za suši tej najlepšej kvality, zaplatíte okolo 1500 jenov. Pivo v plechovke tu stojí cca 220 jenov a ak patríte medzi milovníkov japonského zeleného čaju, potom vás iste poteší skutočnosť, že ten je na mnohých miestach úplne zadarmo. Pomerne lacný (resp. Lacnejšie ako u nás) je tiež vstup do niektorých pamiatok. Napríklad lístok do chrámového komplexu Kijomizudera v Kjóte stojí 400 jenov, Múzeum Atómové bomby v Hirošime návštevou za 200 jenov  a plavba loďou po jazere Aši-Noko s výhľadmi na Fudži stojí 1000 jenov . Za vstup do Opičieho parku Arashiyama Iwatayama v Kjóte zaplatíte 550 ¥. Za hostel priemernej kvality zaplatíte zhruba 1500-5000 ¥ za osobu, u business hoteloch si priplatíte.

Platenie a bankomaty

Pokiaľ necestujete mimo hlavnej turistické centrá, prakticky vo všetkých reštauráciách a obchodoch zaplatíte platobnými kartami VISA a Master Card. Hotovosť môžete vyberať z bankomatov Citybank umiestnených na poštách a z bankomatov umiestnených v pouličných, tzv. Konbini (convenience store, コ ン ビ ニ), ktoré sú na každom rohu vo väčších mestách.Fudzi

,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia