Dovolenka v Iráne

Irán je moslimská krajina s úplne špecifickou kultúrou, ktorú stojí za to spoznať. Jeho územie je pomerne nehostinné, ale zároveň drsne krásne. Veľkú kultúrnu úlohu tu hrá jedlo servírované pri zvláštnych udalostiach a náboženských rituáloch.

Kedy ísť

Irán zaberá veľkú plochu a od toho sa odvíja rozmanitosť počasia naprieč časťami krajiny a ročnými obdobiami. Na pobreží Kaspického mora je klíma mierne a vlhkejšie, na plošinách zase kontinentálne a suchšie, v horách je počas celého roka chladno a na juhu a juhovýchode je klíma horúce a púštne. V Iráne je všeobecne sucho, na severe a západe sú dažde o niečo častejšie. Jediným skutočne daždivým miestom je pobrežie Kaspického mora. To je tiež jediná časť krajiny, kde nebýva úplne slnečné leto.

Nakupovanie a suveníry

Pokiaľ sebe alebo niekomu blízkemu chcete priviezť typický suvenír, zamerajte sa na ručne tkané koberčeky, pestrofarebné, často s kvietkovaným motívom. Ďalšia krásna vec, ktorá vám môže pripomínať Irán, je ručne tvorená kaligrafia, vyšívané papuče alebo výrobky zo striebra, napríklad misky.

Kultúra

Jedlo v každodennom živote

Iránske jedlo je ovplyvnené z jednej strany tým gréckym a z druhej strany tým indickým. Je totiž pestrejšie než grécke jedlo, ale tiež nie je tak ostré, ako to býva v Indii. Iránci milujú čerstvé potraviny ako súčasť pokrmov.

Sviatočné stolovanie

Čo sa týka sviatočného stolovania, rozlišujú Iránci to, ktoré je súčasťou osláv, a to, ktoré je súčasťou náboženských rituálov. Pri príležitosti príchodu Nového roka sa často konzumuje ryba a pilaf so zeleninou. Druhý pokrm nesmie na stole pri oslavách chýbať, ale len zriedkakedy ho oslavujúci zjedia. Ide o samanou, sladký puding pripravený z pšenice.

Počas pôstneho mesiaca Ramadánu jedia moslimovia len v noci. Pred svitaním pravidelne pripravujú hutné "raňajky", ktoré svojou výdatnosťou pripomínajú skôr obed. Opakujú to denne aj pred zotmením. Súčasťou tohto jedálnička sú vyprážané chrumkavé sladkosti z jogurtového cesta, ktoré konzumenti namáčajú do sirupu.

Iránci sa o sviatočné jedlo často delia s ľuďmi v okolí. Napríklad keď porazia ovcu, podelia sa o ňu nielen s rodinou, ale aj so susedmi a komunitou, do ktorej patria. Zabudnúť nesmieme ani na zaujímavý fakt, že tunajší obyvatelia radi pripravujú jedlo pre potrebných, v rámci akejsi charity. Najčastejším pokrmom v tomto prípade býva pilaf s mäsom a žltým hráškom.

Etiketa

Tunajšie etiketa je vzhľadom na to, že tu panuje islam, dosť špecifická a pravidlá bývajú mnohokrát zložitejšie, než sa na prvý pohľad môže zdať. Spomenúť môžeme rozhodne časté stretávanie s priateľmi, rodinou alebo najrôznejšími skupinami, ktorých členmi sa konkrétni ľudia cítia byť. Iránci sa stretávajú radi, dobre totiž vedia, že je to jediný spôsob, ako udržať medziľudské vzťahy funkčné.

Na návštevu sa sluší priniesť darček, bez výnimky. Taký darček ale hostiteľ spravidla rozbaľuje až po odchode darcov, čo je pravý opak toho, čo je slušné u nás. Tiež sa zakaždým, keď niekto cestuje, predpokladá, že po návrate svojich blízkych niečím obdaruje.

Počas návštevy by mal hosť sedieť na čele stola a tiež, ako najdôležitejšia osoba v danom čase na danom mieste, musí dostať jedlo ako prvý. Zvláštne je, že hosť by nemal pri návšteve chváliť deti hostiteľa - považuje sa to totiž za prejav závisti. Ak chce Iránec niekomu vyjadriť úctu, sklopí pred ním zrak. Cudzinci si často myslia, že keď hovoria s Iráncom a on sa im nepozerá do očí, je neslušný - opak je ale pravdou. Pozor tiež na dotyky na verejnosti. Priatelia rovnakého pohlavia sa môžu dotýkať pred ľuďmi a Iránci na tom nevidia nič erotického. To isté platí pre manželov. Dvaja ľudia, ktorí sa ale ešte nevzali, sa seba navzájom dotýkať na verejnosti nesmú. Výnimkou sú malé deti. Ako prvý tú zdraví osoba spoločensky nižšie postavená.

Ceny

  • Cappuccino - 2 EUR
  • Menu pre dve osoby v reštaurácii – 15 EUR
  • Voda v reštaurácii (0,33 l) – 0,20 EUR
  • Voda (0,5 l) – 0,30 EUR
  • Krabička cigariet – 2 EUR
  • Miestne pivo (0,5 l, nealkoholické) - 0,50 EUR

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia