Dovolenka Indonézia

INDONÉZIA - ostrovná ríša tvorí pestrú mozaiku 13.700 ostrovov a ostrovčekov, tisícovky jazykov a nárečí, stovky národov, zaľudnených nížin i ľudoprázdnych pralesov. Pozoruhodná krajina vycibrenej starobylej kultúry, modernej civilizácie i prírodných národov, pre ktoré doba kamenná ešte nie je minulosťou. Každý kút rozľahlej krajiny má svoj osobitý charakter, najviac však sú vyhľadávané dva ostrovy: Bali a Lombok.

Neprehliadnite:

Kedy ísť na Bali?

  • Bali: ostrov bohov a démonov, jediná hinduistická oblasť mimo Indie. Ostrov bujných prírodných krás, prívetivých a umenie milujúcich domorodcov, si získava stále srdcia svojich návštevníkov. Ladné pohyby krásnych tanečníc, upokojujúci zvuk gamelanov a siluety balijských chrámov tvoria časť kúzla ostrova. Vydajte sa s nami do jedného z posledných pozemských rajov.
INDONÉZIA: POČASIE (Bali)
Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Priemerná teplota vzduchu: deň °C 30 30 30 31 31 30 30 31 31 32 32 30
Priemerná teplota vody °C 28 28 28 29 28 28 27 27 27 27 28 29
Priemerné mesačné zrážky (mm) 360 266 171 125 29 30 16 10 10 52 74 156

Po celý rok sa vyznačuje tropickým a teplým podnebím. Výnimku tvorí iba daždivá sezóna od novembra do marca. V túto sezónu na Bali obvykle prší najmä ráno a pár hodín popoludní. Počas zvyšku dňa zvyčajne svieti slnko. Opakom je obdobie sucha, ktoré tu panuje od apríla do októbra. Zrážky a prudké dažde ale nie sú ani počas tohto obdobia úplne vylúčené. Teploty sú tu počas roka pomerne vyrovnané. Väčšie výkyvy môžeme pozorovať od októbra do marca, kedy sa priemerné teploty pohybujú okolo dvadsiatich siedmich stupňov. Mierny pokles možno na Bali pozorovať naopak od júna do septembra, kedy sa denné teploty vyšplhajú maximálne na 26 stupňov Celzia. V období dažďov je potrebné počítať s vysokou vlhkosťou. Čo sa týka zrážok, počas roka tu môže spadnúť až 1.700 milimetrov vody. Najviac prší v už spomínanom období dažďov - od decembra do februára. V období sucha možno na dážď naraziť iba ťažko, napriek tomu však pre Bali nie je výnimkou.

Ak cestujete do vnútrozemia ostrova, ktoré je plné kopcov a hôr, počítajte s daždivejším počasím. Naopak južná časť ostrova, kde sa okrem iného nachádza aj medzinárodné letisko Denpasar, je teplejšie a zrážok je tu naozaj len poskromne. Ak milujete trek a výlety po horách, počítajte s tým, že po zotmení tu môže byť pekná zima. Navyše napoludnie a popoludní sa tu zvyšuje riziko intenzívnych búrok.

Kedy je teda ideálny čas na návštevu Bali? Ak si chcete vychutnať prekrásne balijské pláže, vydajte sa sem od júna do septembra / októbra, kedy je počasie slnečné a pomerne stabilné. Navyše tu nie je tak veľké horúco ako v iných častiach roka. Ak sa chcete vyvarovať búrkam a lejakom, naplánujte si svoju cestu na august, ktorý je zo všetkých mesiacov najsuchší. Ak sem cestujete mimo sezóny, potom stavte na mesiace máj a október. Oba mesiace sú máličko daždivé, napriek tomu však ponúka dosť slnka.

Kedy ísť na Lombok?

  • Lombok: ostrov, ktorý oddeľuje od Bali samotná morská úžina, však už prírodopisne patrí k Austrálii. Mohutný kráter sopky Rinjani a husté pralesy prispievajú k dojmu divokosti a nedostupnosti. Oproti kultivovanému Bali ponúka Lombok drsnú krásu divokej a nespútanej prírody.

Indonézsky ostrov Lombok patrí do súostrovia Malé Sundy. Vyznačuje sa rovnako ako vyššie uvedené Bali tropickou klímou so striedajúcim sa obdobím dažďov a sucha. Horúce počasie tu panuje po celý rok. Výnimkou je obdobie dažďov od novembra do marca, kedy slnko svieti len niekoľko hodín ráno a niekoľko popoludní. Opakom je obdobie sucha, ktoré tu panuje od júna do septembra. Teplo je ale v Lomboku po celý rok. V období dažďov je ale potrebné počítať s vysokou vlhkosťou.

Lombok je o niečo málo daždivejší než susedné Bali. Počas roka tu spadne asi 1.500 milimetrov zrážok, pričom najviac ich spadne v už spomínanom období dažďov (od decembra do februára). Najviac zrážok spadne vo vnútrozemí, ktoré tvoria kopce a hory. Juhovýchodné pobrežie je takmer bez zrážok. Ak plánujete výlet do hôr, potom počítajte s tým, že nad 1.000 metrov môže byť v období sucha príjemne. Ak sa vydáte do nadmorskej výšky nad 2.000 metrov, môže vám byť pekelná zima. Navyše je tu potrebné počítať s vysokou pravdepodobnosťou búrok, ktoré sa objavujú napoludnie a popoludní.

Mimo hlavnej sezóny (mesiace od mája až do októbra) môžete na Lombok zavítať tiež. Počítajte s väčším množstvom zrážok, ktoré sa ale ani zďaleka nevyrovnajú obdobiu dažďov. Pokiaľ ale cestujete do vnútrozemia, počítajte s častejšími zrážkami. Teplota mora sa počas roka stabilne pohybuje medzi 27 až 29 stupňami, takže sa nemusíte báť, že by ste vo vode zamrzli.

Nakupovanie a suveníry

Indonézia je pre našinca krajinou exotickou a zaujímavou. A nemenej zaujímavé sú tiež suveníry, ktoré si odtiaľ môžete doviezť. Prakticky každý z ostrovov má svoje vlastné suveníry. My sa spoločne zameriame na tie najzaujímavejšie.

S Indonéziou býva spojená najmä batika. Tá je pestrejšia a zaujímavejšia napríklad na ostrove Jáva a Bali. Z batikovanej látky si môžete kúpiť už hotové oblečenie. Turistov zaujme trebárs sarunga (sarung), čo je tradičný indonézsky odev. Jedná sa o zapošitú látku s rozmermi 1,8x1,3m, ktorá je niekedy zošitá do rúry, ktorú potom miestni ľudia nosia ako sukňu, alebo ju používajú ako pokrývku. Turisti si môžu kúpiť kus látky sarung a nechať si z nej ušiť typický indonézsky odev. Zaujímavé sú tiež tkané látky nazývané "ikat", na ktorých výrobe sa pracuje celý rok. A keď sme pri tej batike. Špecialitou ostrova Jáva je batika dreva. Kúpiť si môžete najčastejšie riady, figúrky a sošky.

Ďalším zaujímavým artiklom je striebro. Centrom indonézskeho striebrotepectva je nepochybne mesto Kota Gete, ktoré nájdete v strednej Jáve. Okrem striebra si odtiaľto môžete odviezť tiež šperky z drahých kameňov. Pre tie sa vydajte do Kalimantanu. Tu sa vyrábajú aj špeciálne drevené nosidlá, ktoré sú pre našinca exotickým suvenírom.

Ďalšie kovové a korálkové šperky sa ale predávajú po celej Indonézii. K ostrovu Lombok sa viaže zase keramika a jej predaj. Kúpiť si môžete aj zaujímavé etnické suveníry - trebárs vyrezávané figúrky z ostrova Sumba. Ak máte blízko k hudbe, môžete si odtiaľ odviezť nahrávky typickej indonézskej hudby. Na Jáve si nezabudnite kúpiť aspoň balíček tunajšieho čierneho čaju, na Bali zasa typickú balijskú kávu.

Ak patríte medzi fajčiarov alebo máte vo svojom okolí niekoho, kto si tento nešvár nedokáže odpustiť, prineste mu klinčekové cigarety, ktoré sú o dosť lacnejšie ako tabakové a ku všetkému pekne voňajú. Cigarety nájdete pod označením "kretek". V škatuľkách je ich ale namiesto 20 kusov, iba kusov dvanásť.

Z tradičných suvenírov si môžete doviezť aj najrôznejšie sošky, masky, zdobené tabatierky alebo výrobky z rohoviny. Ženy naopak iste ocenia ručne robené kabelky, klobúky a pestrofarebné tkané látky. Zaujímať by ich mohla tiež prírodná kozmetika. V Indonézii existuje nespočetné množstvo obchodíkov s kvalitnými prírodnými mydlami a ďalšími výrobkami.

Pre Indonéziu sú typické tiež rôzne umelecké diela od miestnych umelcov. Typické sú aj najrôznejšie darčeky a suveníry z kokosových škrupín s nápisom Oleh-Oleh. A pri kokosoch ešte chvíľu zostaneme. Rozhodne neopusťte miestne trhovisko alebo obchodík bez kokosového oleja, ktorý nájde uplatnenie v kuchyni aj kozmetike.

Dovezte si tiež typické indonézske korenie (napríklad chilli, klinček alebo škoricu). Ak potrebujete nakúpiť lacné oblečenie, potom ste tu tiež správne. Zaobstarať si tu značkové športové a outdoorové oblečenie môžete za pár eur. V krajine ho totiž v hojnej miere vyrábajú, preto je oveľa lacnejšie ako v Európe.

Obchody

Veľké mestá majú nákupné centrá, supermarkety a obchodné domy s pevne stanovenými cenami. Otváracia doba je od 9 do 21 hodín každý deň a s kratším otváracím časom v nedeľu. V malých mestách môžu byť obchody zatvorené v čase popoludňajšej siesty - medzi 13 a 17 hodinou popoludní. Zjednávanie ceny je zvykom v malých obchodoch a na trhovisku.

Kultúra a zvyky v Indonézii

Málokto to vie, ale Indonézia bola animistická. To znamená, že miestni uctievali veľké množstvo duchov. Zaujímavosťou zostáva, že aj dnes sú v Indonézii miesta, kde táto tradícia prežíva. Ide napríklad o Kalimantan, Západnú Sumbu, časť Papue a niektoré menšie ostrovy ako Siberut pri Sumatre.

Prevládajúcim náboženstvo je ale islam, ktorý v krajine dominuje. Vedľa neho ale existuje aj hinduizmus, budhizmus a kresťanstvo. Treba podotknúť, že indonézska forma islamu sa odlišuje od ostatných islamských krajín. Korene indonézskeho islamu totiž vychádzajú z budhizmu a hinduizmu. Ženy tu majú oveľa väčšiu rovnosť a nemusia nosiť pokrývku hlavy. Muži majú naopak dovolené oženiť sa iba s dvomi ženami. V iných krajinách môžu mať muži pokojne viac ako štyri ženy.

Aj v Indonézii je ale najvýznamnejších sviatkom Ramadán, ktorý trvá mesiac a počas ktorého je od východu do západu slnka zakázané jesť, piť, fajčiť a oddávať sa najrôznejším telesným rozkošiam. Celkovo môžeme povedať, že islam v Indonézii je oveľa mierumilovnejší a tolerantnejší ako toto náboženstvo v iných krajinách.

Z ďalších náboženstiev určite nemôžeme vynechať kresťanstvo, ktoré tu ale zastupuje zhruba osem percent populácie. Väčšinou ho vyznávajú misionári. Zaujímavosťou tiež zostáva, že kresťania a moslimovia žijú vedľa seba v mieri a tolerancii. Výnimkou je oblasť Moluky a centrálnej Sulawesi, kde nedávne boje dokázali, že obe skupiny dokážu vo vojne použiť rovnako silných zbraní.

Úplne odlišná je situácia na Bali. Bali je jediným ostrovom, kde ľudia vo väčšine vyznávajú hinduizmus. Uctievajú tu preto celú škálu bohov a majú nespočetné množstvo rituálov, ktorými ich oslavujú. Ceremónie sú tu poriadané naozaj vo veľkom, Bali tak patrí medzi miesta s najbohatším kultúrnym životom. Naopak najmenej zastúpenou náboženskou skupinou sú budhisti. Podľa odhadov budhizmus vyznáva necelé jedno percento obyvateľov Indonézie. Z veľkej časti ide navyše o Číňanov.

Obyvatelia Indonézie

Indonézania sú veľmi priateľskí. Preto sa nečudujte, že vás bude na každom kroku sprevádzať podzrav "Hello Mistr". Počítajte tiež s tým, že vám budú neustále ponúkať svoje sprievodcovské služby. Účtujú si za to malé poplatky. Nechať sa ale previezť jednotlivými ostrovmi rodeným Indonézanom, to je na nezaplatenie. Počítajte s tým, že typický obyvateľ Indonézie - najmä teda muž, sa nezaobíde bez klinčekových cigariet. Veľmi často sa vás budú pýtať na vaše náboženské vyznanie. Je úplne jedno čo poviete, nesmiete ale povedať, že ste bez vyznania. Pre obyvateľov Indonézie je ateizmus úplne nepochopiteľný.

Počítajte s tým, že v Indonézii sa nikdy nikam neponáhľa. A tak nie je výnimkou, keď miestny dorazí na dohodnutú schôdzku trebárs o tri hodiny neskôr. Neexistujú tu žiadne zbytočné starosti a ľudia sú tu veľmi optimistickí a mierumilovní. Veľmi hrdí sú tiež na svoju kultúru a tradície. Za zmienku určite stojí napríklad tradičné indonézske divadlo Wayang, v ktorom sa hrajú príbehy z Rámájana. Pokiaľ na toto predstavenie zavítate, počítajte s tým, že bude mať asi štyri hodiny.

Indonézia ako krajina kontrastov a netradičných svadieb

Indonézia je krajinou kontrastov. Kým na jednom z typických moslimských ostrovov Aceh sa musia ženy kompletne zahaľovať, na Bali je penis symbolom šťastia, ktorý zdobí chrámy aj otvárače na fľaše. Láska tu má viac podôb. Hoci prednedávnom vláda odsúhlasila zákon, ktorý reguluje intímne prejavy a mimo zákon stavia tiež vyzývavé tance, v skutočnosti to tak horúce nie je. Prejavy náklonnosti na verejnosti nie sú pre turistov trestné, miestni sa na vás ale môžu divne pozerať alebo sa dokonca posmievať.

Zaujímavá je aj situácia, čo sa svadieb a zoznamovania týka. Na mnohých ostrovoch stále platí, že rodiny dohovárajú sobáš svojich detí. Stále viac osôb si ale hľadá partnera samo. Výnimkou je len intímne zblíženie. S partnerom či partnerkou tu môžete chodiť aj niekoľko rokov, spoločné bývanie a sex sú ale záležitosťou svadby. Zaujímavé a oveľa prísnejšie podmienky panujú v indonézskych dedinách. Žena si tu samozrejme môže vyjsť s chlapcom, ten ju ale musí odprevadiť domov skôr, než sa zotmie. Ak zostane spolu pár cez noc, očakáva sa svadba.

Jedlo a nápoje v Indonézii

Indonézska kuchyňa je pomerne rozmanitá a poteší najmä milovníkov ryžových špecialít, rýb a sladko pálivých chutí. Základom indonézskej kuchyne je ryža (nasi) a rezance (mie) a to buď vyprážané, alebo varené. Väčšinou je táto príloha podávaná so zeleninou, hovädzím alebo kuracím mäsom. K príprave jedál sa používajú papričky najrôznejších veľkostí (a tiež pálivosti). Miestni ich väčšinou zajedajú samotné k obľúbenému jedlu.

Čo sa týka tradičných špecialít, potom medzi ne určite musíme zaradiť pokrm nasi goreng. Pripravuje sa z čili papričiek, červenej cibuľky, ryže, mäsa, póru, kapusty, vajíčok a korenia. Pochutnať si môžete napríklad na špecialite známej ako tempela (koláč zo sóje). Ochutnajte tiež gado-gado - dusenú zeleninu s tofu a arašidovou omáčkou, polievku z čerstvej zeleniny, mäsa, ryžových rezancov a ryže - Soto, Cota makassar - obdobu našej držkovej polievky, pochutnať si môžete aj na špecialite, ktorá sa tu pripravuje hlavne pri príležitosti veľkých náboženských osláv. Jej názov je Babi Guling a ide vlastne o prasa na ražni. Výborné sú tiež taštičky z cesta, prílohou je zemiak, kapusta, vajcia a tofu s arašidovou omáčkou, ktoré sa tu nazývajú Siomay Bandung, mäsové špízy Saté a ak chcete zahriať žalúdok a nemáte príliš času, nechajte si naservírovať Mie telur - vrecúškovú rezancovú ázijskú polievku, ktorá je v Indonézii naozaj veľmi obľúbená.

Výborné ovocie a zelenina

Ak patríte medzi milovníkov ovocia a zeleniny, potom si prídete v Indonézii na svoje. Ovocie spoločne so zeleninou, je tu naozaj veľmi chutné, čerstvé a plné vitamínov. Okrem známych druhov ochutnajte tiež tie menej známe, medzi ktoré patrí napríklad mangostan, longan, durian, jackfruit, karambola, markíza, mango alebo pomelo. Chýbať samozrejme nesmie ani avokádo, citrusové plody mnohých druhov a melóny. Pozor si ale dávajte na ovocie zvané durian - kvôli jeho šialenému pachu je zakázané ho nosiť do priestorov hotelov, letísk, paluby lietadiel a často aj autobusov.

Nápoje a alkohol v Indonézii

Čo sa týka nápojov v Indonézii, vo veľkom sa tu konzumuje čaj a káva. Mimochodom čaj z Jávy a káva z Bali je tým najlepším, čo si môžete domov odviezť. Veľmi obľúbený je tunajší ľadový čaj, ktorý predstavuje klasický čaj obľúbenej príchuti, podávaný s kúskami ľadu. K chuti vám iste prídu tiež džúsy pripravené z čerstvého ovocia priamo pred vašimi očami. Špecialitou je nápoj zvaný jeruk - vyžmýkaný druh mandarínky či limetky, zaliaty horúcou vodou a osladený. Hojne rozšírené je tiež pitie čerstvého kokosového mlieka, ktoré má na náš organizmus veľa pozitívnych účinkov.

Čo sa týka alkoholu a alkoholických nápojov, tie sú v Indonézii odmietané nielen moslimami, ale aj vyznávačmi ostatných náboženstiev. Ich ponuka v obchodoch je preto značne obmedzená. V moslimských štvrtiach navyše nenájdete alkohol vôbec. Zakázané je pitie alkoholu na verejnosti. Ak si ale predsa len chcete na nejakej tej fľaštičke pochutnať, odporúčame miestne pivo Bintnag alebo Cooler, ktoré sa predáva v troch príchutiach. Na ostrovoch Flores alebo Sulawesi môžete zohnať miestne palmové víno balok alebo tuak. Ak cestujete na Bali, iste ochutnajte miestnu pálenku arak a ryžové víno brem, ktoré chutí ako burčiak- je ale o poznanie kyslejšie.

Mena Indonézie

Peňažnou jednotkou je indonézska rupia (medzinárodná skratka Rp). Bankovky sa vydávajú v hodnotách: Rp. 50.000, Rp. 20.000, Rp. 10.000, Rp. 5.000, Rp. 1.000, Rp. 500, Rp 100. Úradné hodiny v bankách sú od 8 hodiny do 15 hodiny popoludní, od pondelka do piatku. Niektoré banky sú otvorené aj v sobotu dopoludnia. Na Bali odporúčame mať so sebou americké doláre v hotovosti (najlepšie vytlačené po roku 1996, staršie bankovky väčšina zmenární neakceptuje), cestovné šeky aj platobné karty podliehajú veľkým poplatkom a v niektorých zmenárňach dokonca nie sú akceptované.

Ceny v Indonézii

Hneď na úvod treba podotknúť, že ceny sa v Indonézii líšia podľa toho, kde sa práve nachádzate. V nasledujúcom zozname preto uvedieme priemerné ceny v jednotlivých turistických strediskách. Napríklad za ten najlacnejší hotel zaplatíte zhruba 20 EUR za noc. V najluxusnejších rezortoch si ale pripravte niekoľko stoviek eur (115 - 230). Čo je tu naozaj lacné, to je jedlo v miestnych reštauráciách alebo tzv. streetfood. Za ten zaplatíte v priemere 2 eura na porciu.

Ak sa budete stravovať v reštaurácii vyššej triedy, potom za jedlo s niekoľkými chodmi zaplatíte zhruba 10 EUR. Za polliter točeného piva tu necháte asi 2 eurá. Tretinka Pepsi vás potom vyjde na 60 centov. Za fľašu vody zaplatíte necelých 30 centov. Ak si radi pochutnávate na kávových špecialitách, potom doplníme, že obyčajné espresso vás tu vyjde na 1,20 EURr, cappuccino je o niečo drahšie a zaplatíte za neho asi 1,70 EUR. Za bochník chleba miniete asi euro, za liter mlieka tiež. Za balíček cigariet tu necháte asi 1,50 EUR, za kilo ovocia alebo zeleniny 1 - 3 eurá.

Ostatné praktické informácie

Vstupné formality

Slovenskí občania pri vstupe do Indie podliehajú vízovej povinnosti (všetky druhy pasov). Cestovný pas musí mať minimálne 6-mesačnú platnosť.

Odletový poplatok

Pri odlete z Indonézie sa platí odletová turistická taxa cca 15, - USD, splatná v miestnej mene. Letiskové taxy na miestnych linkách sú cca 10, - USD pri každom prelete. Tento poplatok musí zaplatiť každý turista v hotovosti na letisku pri odlete.

Očkovanie a zdravie

Povinné nie sú žiadne očkovania, pri cestovaní sa však hodí očkovanie proti žltačke. Riziko malárie je v turistických oblastiach Indonézie relatívne malé. Profylaxia antimalarikami je na individuálnom zvážení každého cestovateľa.

Úradný jazyk Indonézie

Na súostroví sa hovorí 583 jazykmi a dialektmi. Väčšinou patria k rôznym etnickým skupinám. Bahasa Indonesia je národným jazykom, je to de facto malajčina, ktorá sa v ostrovnej ríši používala od nepamäti ako dorozumievací prostriedok. V turistických oblastiach sa môžete dohovoriť výborne anglicky.

Služby ESO travel v Indonézii

Na Bali je prítomný český delegát. Okruhy po Bali a na Jáve s miestnym česky hovoriacim sprievodcom (na vyžiadanie).

,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia