Dovolenka Argentína

Argentína je krajina s bohatou históriou a množstvom kultúrnych, historických, náboženských i prírodných pamiatok. Očarí vás svojimi neuveriteľnými kontrastmi, nad ktorými zostáva rozum stáť, určite aj malebnými pestrofarebnými mestečkami či nekonečnými a nadmieru divokými pláňami v Patagónii. Každé miesto v Argentíne má svoje osobité čaro, ktoré sa vám vryje pod kožu neuveriteľnou silou.

Dôležité informácie:

Kedy ísť na dovolenku

Argentína má výhodu v rôznorodosti podnebia a zároveň aj v prítomnosti majestátneho horstva a dlhých pláží. Preto môžete túto nádhernú krajinu navštíviť v ktoromkoľvek ročnom období. Všeobecne ale platí, že od decembra do februára je v Argentíne leto, zatiaľ čo jún až august sú mesiacmi zimnými. Vzhľadom k veľkému rozdielu podnebia medzi severnou a južnou časťou Argentíny je leto vďaka miernym teplotám a dlhým dňom tou najlepšou dobou na návštevu Patagónie a južnej časti Ánd. Pre milovníkov lyžovania v Andách začína sezóna v júni a končí zhruba v septembri.

Naopak v zime sa odporúča cestovať skôr na sever - severozápad. V tomto období ustupuje obdobie dažďov a vysoké teploty klesajú. Buenos Aires, Cudo a oblasť medzi Ba Rioja a Catamarca sú najúžasnejšie na jeseň a na jar. Ako už bolo naznačené, Argentína zasahuje do takmer všetkých klimatických pásiem. Na severe nájdete tropické horúce a na juhu subarktické podnebie. V strednej Argentíne vládne mierne subtropické podnebie. Najviac zrážok padá v Patagónskych Andách, vo východnom pohorí je ale podnebie veľmi suché. Priemerná teplota v Buenos Aires je v júli 9° a v januári 23°C.

Zaujímavé miesta

Argentína je pokladnicou tajuplných klenotov. Niektoré z nich Vás donútia zložiť klobúk, iné zvládnu zatajiť dych a ďalšie budete s pokorou obdivovať. Pre všetkých ale platí jeden spoločný menovateľ - sú skrátka unikátom, ktorý sa oplatí počas potuliek Argentínou aspoň raz navštíviť. Tu máte tie najzaujímavejšie z nich.

Mestá a dediny

Kto zamieri do Argentíny, nesmie vynechať kompletnú prehliadku a návštevu hlavného mesta Buenos Aires, ktoré je vďaka 2,9 miliónom obyvateľov zároveň najľudnatejším mestom Argentíny. Súčasťou Argentíny je aj jazero Lago Argentino, na ktorého brehu leží ďalší z významných argentínskych miest El Calafate. Rozvoj mesta začal v 40. rokoch minulého storočia. Teraz je z neho malebné a prosperujúce miesto, ktoré rozhodne stojí za návštevu.

La Casa Rosada na Plaza de Mayo v Buenos Aires

Turisti si obľúbili tiež Trelew v argentínskej provincii Chubut, ktoré je skvelým východiskovým bodom k mysu Punta Tombo, pri ktorom sa nachádzajú gigantické kolónie tučniakov magellanských. Za zmienku určite stojí aj Ushuaia - mesto, ktoré sa pýši prívlastkom "jedno z najjužnejších miest sveta". Svoju tvár upiera k Antarktíde a okrem iného slúži ako základňa pre arktické expedície.

Nenechajte si ujsť ani návštevu mestečka Tolhuin, ktoré je súčasťou Ohňovej zeme a hovorí sa o ňom ako o "srdci ostrova". Pri svojich potulkách nezabudnite ani na návštevu hlavného mesta rovnomennej provincie Mendoza, ktoré leží na východnej strane Ánd asi 200 kilometrov od najvyššej hory Ameriky Aconcaguy. Mendoza ukrýva niekoľko prekrásnych pamiatok (napr. Cerro de la Gloria, Parque San Martin, Plaza Independencia alebo Plaza Espaňa) a milovníkov kvalitného vína poteší mnohými vinicami, ktoré sa nachádzajú v jej okolí.

Ledovec Perito Moreno v NP Los Glaciares

Ulice a štvrte

Súčasťou hlavného a najľudnatejšieho mesta Argentíny Buenos Aires je aj niekoľko ulíc a štvrtí, ktoré musíte navštíviť. Jednou z nich je aj ulica 9 de Julio Avenue, ktorá je považovaná za jednu z vôbec najdlhších ulíc na svete. Nenechajte si ujsť ani návštevu ulice Corrientes Avenue, ktorá je centrom zábavy, divadiel, barov i nočného života. Mayo Avenue na Vás dýchne očarujúcu španielsku atmosféru, ktorá je podporená pouličnými umelcami, tanečnicami a všadeprítomnými rytmami flamenca. Za zmienku stojí aj Florida Avenue, kde na Vás čaká mnoho predstavení tanga, z ktorého Vám naskáče husia koža a začne sa tajiť dych.

Město Ushuaia ležící blízko NP Tierra Del Fuego v Argentině

Ak chcete preskúmať miesto, kde žila miestna aristokracia až do konca 19. storočia, zamierte do pitoresknej a historickej štvrti San Telmo. Neďaleko ulice Avenida Pedro de Mendoza nájdete aj Caminito - uličku, ktorej vdýchol život a krásu maliar Benito Quinquela Martín. Daroval jej aj pozemky a nechal tu postaviť napríklad múzeum a školu Pedra Mendozu, ktorej priestory vyzdobil svojimi obrazmi z prístavu La Boca.

A práve štvrť La Boca, ktorej súčasťou je spomínaný prístav, je našou predposlednou zastávkou. Obdivovať tu môžete charakteristické obydlia, pokryté farebnými žliabkovými plechmi, ktoré dotvárajú jedinečnú atmosféru tohto miesta. Našu krasojazdu po argentínskych uličkách a štvrtiach zakončíme v aristokratickej štvrti zvanej Recoleta, kde sa okrem iného nachádza aj kostol Panny Márie, ktorý je druhým najstarším chrámom v meste.

Metropolitní katedrála v Buenos Aires

Kostoly, katedrály a paláce

V Buenos Aires sa nachádza Metropolitná katedrála (Buenos Aires Metropolitan Cathedral) s očarujúcim výhľadom na námestie Plaza de Mayo. Katedrála tu stojí od 16. storočia. Rozhodne ale nejde o jej pôvodnú podobu. Katedrála totiž bola viackrát prestavaná a jej súčasná podoba je zmesou architektonických štýlov. V útrobách katedrály sa nachádzajú vzácne sochy z 18. storočia.

Súčasťou mesta je aj kostol Panny Márie, ktorý je druhým najstarším chrámom v meste. V Buenos Aires nájdete aj Baziliku Panny Márie na Stĺpe (španielsky Basílica Nuestra Seňora del Pilar) s prekrásnou vnútornou výzdobou.

Podzimní krajina v pohoří Cordillera de los Andes v Argentině

Netradičnou stavbou hlavného mesta je La Casa Rosada, oficiálne známa ako Casa de Gobierno ("Vládny dom") alebo Palasio Presidencial ("Prezidentský palác"). Dom je oficiálnou rezidenciou a sídlom úradu argentínskeho prezidenta. Postavený bol v roku 1873 na východnom konci Plaza de Mayo - veľkého námestia, ktoré bolo od založenia mesta Buenos Aires sídlom hlavných politických inštitúcií Argentíny.

Námestie a mestské pamiatky

Srdcom mesta Buenos Aires je námestie Plaza de Mayo, na ktorého východnom konci je postavená už spomínaná rezidencia argentínskeho prezidenta La Casa Rosada a na opačnej strane Metropolitná katedrála. Námestie vzniklo v roku 1580, v ktorom bolo tiež založené hlavné mesto. Súčasnú podobu námestie získalo v roku 1884, kedy bola zničená kolonáda medzi Plaza de la Victoria a Plaza del Fuerte.

Za zmienku určite stojí aj námestie Plaza Espaňa v Mendoze. Toto miesto však nie je tradičným námestím, ktoré poznáme od nás či zo sveta. Je totiž obklopené bohatou zeleňou a vo svojej podstate tvorí malebný park priamo nabádajúci na oddych a relaxáciu.

Proslulý most Puente del Inca v provincii Mendzoza v Argentině

Na rovnakom námestí, na ktorom sa nachádza prezidentský palác, nájdete aj divadlo Colón a stavbu menom Cabildo. Tá bola za koloniálnych čias radnicou, dnes je z nej ale mestské múzeum. Asi dva kilometre od prezidentského paláca stojí budova Kongresu "Congreso de la Nación", ktorá je známa svojou zelenkastou kapitulou, ktorá sa údajne nachádza v každom hlavnom meste sveta.

Príroda a scenérie

Argentína Vás neprekvapí iba nespočetným množstvom historických, kultúrnych a náboženských pamiatok, ale aj prenádhernou prírodou, bohatou faunou i flórou. Počas návštevy miesta, ktorému vládnu kontrasty, navštívte mys Punta Tombo, ktorý je gigantickou kolóniou tučniakov magellanských. Vo svojej podstate sa jedná o najväčšiu kolóniu mimo Antarktídy. Okrem tučniakov tu môžete pozorovať aj plavce veľké, kormorány a morské čajky.

V 40. rokoch minulého storočia bol zriadený národný park Los Glaciares, rovnako ako mesto El Calafate. Los Glaciares ukrýva niekoľko ľadovcov, medzi ktorými je aj ľadovec Upsala - druhý najväčší v Južnej Amerike alebo chýrny ľadovec Perito Moreno, ktorý patrí k tým najväčším na svete a je jediným pohybujúcim sa ľadovcom planéty. Čaká na Vás úžasná „podívaná“, kedy sa osemdesiat metrové ľadové skaly pohybujú smerom k prednej časti polostrova Magallan.

Skupina tučnáků na poloostrově Valdés v Argentině

Akonáhle sa dostane k brehom polostrova, vytvorí prirodzenú priehradu z ľadu, ktorá zabráni toku vody z prítoku Rico k ľadovcovej bariére. Hladina vody následne stúpa hore, čím tlačí na ľadovú masu, ktorá sa potom pozvoľna oddeľuje. Vznikajú tak prírodné tunely, kadiaľ prúdi voda do jazera Lago Argentino.

Jedinečnú scenériu dokresľujú dych berúce žulové štíty chilskeho masívu Cerro Paine. Súčasťou národného parku je okrem obrieho ľadovca aj vtáčia rezervácia Laguna Nimez, kde si môžete prezrieť voľne žijúce plameniaky a nespočetné množstvo druhov vtákov.

K návšteve láka aj polostrov Valdés, ktorý je biosférickou rezerváciou pod záštitou UNESCO a domovom neuveriteľného množstva vtáctva, vzácnych lám guanako a pásovcov.

Za zmienku určite stoja aj pampy nachádzajúce sa neďaleko Buenos Aires. Hovorí sa o nich, že sú to vôbec tie najúrodnejšie prérie na svete. Navštíviť tu môžete typické poľnohospodárske usadlosti (estancie), kde sa zoznámite so životom honcov dobytka (gaučov).

Ak zamierite do Ohňovej zeme, navštívte národný park Tierra del Fuego, ktorý leží asi 12 km západným smerom od mesta Ushuaia. Tiahne sa pozdĺž hranice s Čile a ponúka obrovské množstvo značených peších trás, ktoré prechádzajú všetkými typickými biotopmi. Prejdete sa tak patagónskym lesom, mokraďami, po morskom pobreží a môžete dokonca vystúpiť do hôr. V parku nájdete niekoľko skromných táborísk a jeden kemp.

Na svojich potulkách zamierte aj do priesmyku Garibaldi. Ten sa nachádza  450 m n. m. A vedie cez pohorie Cordillera de los Andes s krásnym výhľadom na jazerá Escondido a Fagnano.

Vodopády Iguacu a pohled z argentinské strany

A pri horách ešte chvíľu zostaneme. Vášmu obdivu nesmie ujsť hora Aconcagua s nadmorskou výškou 6959 m n. m., ktorá je najvyššou horou Ameriky. Okrem toho drží prvenstvo aj na celej západnej a južnej pologuli a zároveň je aj najvyššou horou sveta všade mimo Ázie. Je súčasťou prírodného parku Aconcagua, ktorého súčasťou sú aj hory Tupungato alebo Cerro El Plata.

Počas potuliek naprieč Andami môžete obdivovať aj preslávený most Inkov (Puente del Inca), ktorý sa nachádza kúsok od čílskej hranice. Prírodný most vedie cez neveľkú riečku a v minulosti tu boli vybudované aj kúpele, ktoré sú však dnes už nefunkčné. Neďaleko mosta je aj niekoľko obchodíkov s typickými argentínskymi suvenírmi.

Argentína sa môže pochváliť aj nespočetným množstvom malebných údolí, nad ktorými sa Vám bude tajiť dych. Jedným z nich je napríklad Valle Carbajal, majestátne The Huskies alebo Tierra Myaor, ktoré Vás dostanú zasneženými vrcholkami hôr a tradičnými obydliami.

Jazerá, vodopády a ďalšie vodné plochy

Počas svojich potuliek Argentínou musíte navštíviť tunajšie najväčšie jazero Lago Argentino, ktoré je ľadovcového pôvodu. Jazero je zahradené morénami a jeho maximálna hĺbka je asi 500 metrov. Západná časť jazera navyše zasahuje do už spomínaného národného parku Los Glaciares. A keď už budete v blízkosti jazera, nenechajte si ujsť ani návštevu moderného Glaciaria, ktoré predstavuje jedno z najlepších múzeí sveta venovaným ľadovcom.

Jezero Potrerillos blízko vrcholku hor v provincii Mendoza

Ak sa vydáte na polostrov Valdés, zamierte k zálivu San José, kam sa prichádzajú páriť veľryby a samotné pobrežie polostrova obývajú kolónie tuleňov sloních, tuleňov a tučniakov.

Zaujímavou raritou je aj prieliv Beagle Channel. V jeho bezprostrednej blízkosti totiž môžete obdivovať antarktické vtáctvo a ak budete mať naozaj šťastie, dočkáte sa aj obrích veľrýb, ktoré túto oblasť v hojnom počte obývajú.

Ak sa budete venovať skôr trekingovým výstupom cez pohorie Cordillera de los Andes, nechajte sa očariť prekrásnymi výhľadmi na jazerá Escondido a Fagnano.

Onou pomyselnou čerešničkou potom budú vodopády Iguaçu, ktoré predstavujú najväčší systém vodopádov na Zemi. Sú súčasťou rovnomennej rieky na hraniciach medzi Argentínou a Brazíliou. Prepad vodopádov činí necelé tri kilometre a ide preto o nezabudnuteľný zážitok. Počas obdobia dažďov môžete obdivovať 270 samostatných vodopádov, z ktorých najväčšie sú Diablove ústa (Diablov pažerák).

Nákupy

V každom väčšom meste nájdete desiatky stánkov a obchodov so suvenírmi. Okrem drobných upomienkových predmetov si odtiaľto môžete odviezť tiež rôzne umelecké predmety z dreva či kameňa s indiánskou tematikou, šperky z miestnych polodrahokamov, pletené výrobky s tradičnými domácimi vzormi vrátane svetrov, rukavíc a šálov z vlny lamy alpaky.

Veľmi obľúbené sú i farebné pončá, slamové klobúky a predmety s kovbojskou tematikou. Za zmienku určite stojí aj menšie balenie miestnych tradičných potravín - patagónskej čokolády a čokoládových praliniek, karamelu "dulce de leche" alebo vína a iného alkoholu.

Kultúra

Obyvatelia

V Argentíne žije asi 44 miliónov obyvateľov. Rovnako ako v iných novo osídlených oblastiach (USA, Kanada, Austrália, Nový Zéland, Brazília alebo Uruguaj) je aj Argentína krajinou prisťahovalcov. Väčšina Argentínčanov pochádza z veľkej imigračné vlny (roky 1850 až 1955) a rôznych európskych krajín. Väčšina z nich prišla z Talianska a Španielska. Odhaduje sa, že asi 17% populácie má francúzsky pôvod a asi 8% nemecký. Argentína je tiež domovom pre významnú populáciu Arabov či osôb s čiastočným arabským pôvodom, väčšinou zo Sýrie a Libanonu.

Snáď každá krajina má nejaké to svoje národné motto. "En Union y Libertad", čo v preklade znamená "Jednota a sloboda" je mottom Argentínskej republiky. Veľká časť zo 43 miliónovej populácie žije v oblasti Buenos Aires (12 miliónov). Druhým najväčším mestom je Cordoba (1,3 mil. obyvateľov), ďalšie veľké mestá sú Rosario, Mendoza, Tucuman a La Plata.

Zvyšok populácie je rozprestretý na obrovskej ploche celej krajiny. V porovnaní s ostatnými krajinami Latinskej Ameriky sa Argentína nemôže pýšiť nejako významnejšou populáciou pôvodných obyvateľov. Ako jedna z mála, bola táto krajina vybudovaná prisťahovalcami z Európy, nie kolonizáciou pôvodných obyvateľov alebo dovozom afrických otrokov. Argentína svojim národnostným zložením (predovšetkým potomkovia Španielov a Talianov) preberá aj kultúru týchto krajín.

Najmä Buenos Aires je mesto s európskym aspektom a z toho vyplýva tiež napr. spôsob obliekania, ktorý možno označiť za veľmi elegantný. Úzkostlivo sa dodržiava osobná hygiena vo všetkých spoločenských vrstvách a vo všetkých vekových skupinách. Pri pozdrave je bežný bozk na pravú tvár (aj muži medzi sebou). Nemožno spoliehať na dochvíľnosť, bežné je 20-30 minútové meškanie. Argentína je už menej známa tým, že sú jej obyvatelia veľmi citliví na požívanie alkoholických nápojov.

Nápoje a strava

Argentínčania milujú kvalitné a dobré jedlo. Niet sa preto čomu čudovať, že patrí k ich životnému štýlu a tradičnému koloritu. Charakteristické sú veľké porcie, ktoré dokáže našinec zjesť len ťažko. Neopomenuteľnou súčasťou argentínskej kuchyne je hovädzie mäso a cestoviny. Tradičnú argentínsku kuchyňu ovplyvnil nielen španielsky vplyv, ale tiež vplyv taliansky. Preto sa v posledných časoch objavuje veľa jedál s cestovinami a obľúbená je aj pizza na nespočetné množstvo spôsobov. Najmä vo veľkých mestách narazíte tiež na typické reťazce rýchleho občerstvenia (McDonalds, Burger King a pod.) Svoje miesto tu má aj arabská kuchyňa.

Obyvatelia juhu Argentíny milujú jahňacie mäso a morské plody (najmä kraby a ustrice). Na západe krajiny je prvoradé baranie mäso. Typické argentínske raňajky sa skladajú z café con leche y medialunas (káva s mliekom a croissantom). Obľúbené sú aj toasty s maslom a marmeládou. Niektoré hotely však ponúkajú typické "anglické raňajky".

Obedovať Argentínčania začínajú medzi 13:00 - 13:30. Večera sa potom začína servírovať od ôsmej, ale Argentínčania zvyčajne nevečerajú skôr ako o deviatej večer. Ak by Vás počas dňa zachvátil hlad, môžete si dopriať menšiu „svačinku“, ktorá zahŕňa všetko od zmrzliny, sladkých zákuskov, sendvičov, hot dogov (pancho), pražených orieškov, trojuholník pizze do ruky až po empanada (z cesta vyrobené a mäsom, zeleninou, syrom alebo šunkou plnené výrobky, ktoré sa pečú alebo smažia).

Argentína je vyhlásená svojim hovädzím, na ktoré sú jej obyvatelia po práve pyšní. Ochutnajte jednoducho pripravované mäso na rošte, ktoré je tu k dostaniu prakticky kdekoľvek, objednať si môžete aj parilla mixta, ktoré väčšinou začína kúskom údeniny (chorizo), krvavničky (moricilla) alebo kúskom niečoho dobrého v trojobale, a až potom príde na rad hovädzie mäso. Zvyčajne sa z jednej porcie parilla mixta dosýta najedia dvaja Argentínčania a štyri až päť nezasvätených turistov.

Veľmi populárne sú aj zákusky, pričom tou najznámejšou ingredienciou je pravdepodobne dulce de leche (sladké mlieko). Veľmi populárna je aj zmrzlina, na ktorej si Argentínčania pochutnávajú počas celého roka. Najlepšie a najrozmanitejšie príchute zmrzliny nájdete v Bariloche.

Za zmienku určite stoja aj argentínske vína. Argentína je totiž štvrtým najväčším výrobcom vína (hneď po Taliansku, Francúzsku a Španielsku). Väčšina tohto nápoja pochádza z provincií Mendoza a San Juan, zvyšok potom z Río Negro, Salta a La Rioja. Najviac je tu zastúpené stolové víno, ale skrátka neprídu ani typické argentínske špeciality v podobe jerez, oporto a vermut. Najviac sa pestuje Merlot, Cabernet Sauvignon, Chardonnay a Pinot Noir.

Náboženstvo

Viac ako 90% obyvateľov Argentíny sa hlási ku kresťanstvu, ktoré je tu tiež štátnym náboženstvom. Z toho ide asi o 93% katolíkov, ktorí sú tu zastúpení arménskymi katolíkmi, maronitmi, grékokatolíkmi-melchitmi. Zhruba 1% tvoria protestanti. V Argentíne žijú aj kresťania arabského pôvodu, vrátane tých pravoslávnych. Asi 2% tu tvoria moslimovia.

,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia