Dovolenka Vietnam

Vietnam, krajina zahalená bohatou kultúrou natoľko odlišnou od tej našej, krajina plná nádherných, z televízie a internetu známych miest, ale aj neznámych a náhodou objavovaných kúzelných zákutí, je čím ďalej častejším cieľom zvedavých turistov.

Čo robiť vo Vietname?

  • Do Vietnamu jazdia turisti predovšetkým kvôli pamiatkam a bohatej histórii, ale krajina inak láka aj na svoju krásnu prírodu a pláže. Čo teda robiť vo Vietname počas dovolenky? Pozrite sa na náš zoznam a vyberte si sami!
  • Poznávanie pamiatok a história - pestré a o histórii hovoriace miesta ako napríklad Hanoj, Da Nang, Hočiminovo mesto a veľa ďalších, sa skutočne tešia obľube turistov. Ak sa chcete niečomu priučiť a spoznať tunajšiu kultúru, vydajte sa na niektoré z nich!
  • Výlety prírodou - ak máte radšej prírodu než pamiatky, alebo chcete jej návštevu s pamiatkami nakombinovať, vydajte sa do niektorého z národných parkov, na najvyššiu horu Vietnamu Fan Si Pan, do rezervácie Can Gio či do známej zátoky Halong. Nádherné chvíle môžete stráviť tiež na tunajších skutočne nádherných plážach.
  • Vodné športy vo Vietname - viete, že vo Vietname pri plážach sú ideálne podmienky pre vyskúšanie či prevádzkovanie vodných športov? Naozaj. Využite túto možnosť počas dňa strávenom na niektorej z pláží.

Kam ísť?

Vietnam je celkom veľký, preto pre vás máme tipy, kam sa v ňom vydať a na čo sa zamerať.

Nha Thrang

Nádherné pláže, to je doména oblasti Nha Trang. Obľúbená plážová destinácia poskytuje možnosť stráviť nádherné dni pri mori, ale tiež ponúka svoju peknú architektúru, ukážky kultúry a skvelé príležitosti na nakupovanie. Zistite viac o tom, prečo turisti Nha Trang milujú!

Phan Thiet

Počuli ste už o čamských vežiach alebo kláštore na hore teh cu? Určite áno. A ak sa vám páči na obrázkoch, zamierte do oblasti Phan Thiet, kde tieto, ale aj mnohé ďalšie architektonické a kultúrne pamiatky zbadáte naživo. Pozrite sa, čo ešte vás v oblasti Phan Thiet čaká!

Phu Quoc

Phu Quoc by sme mohli opísať ako plážový raj s bielym pieskom a palmami nad hlavami turistov i ako raj pre milovníkov nočného života alebo pre vášnivých turistov, ktorých priťahuje napríklad národný park Phu Quoc. Samozrejmosťou sú skvostné pamiatky, ako napríklad jedna z najstarších pagod na ostrove aj iné. Oblasť Phu Quoc ponúka veľa možností cestovateľom akéhokoľvek razenie!

Suveníry

Vo Vietname môžete nakupovať prakticky na každom rohu a nie je tu vlastne nič, čo by ste v tunajších obchodíkoch alebo obrích nákupných centrách nezohnali. Preto si na nákupy vyčleňte jeden, kľudne aj dva dovolenkové dni. A čo všetko si odtiaľ môžete priviezť ako suvenír?

Takmer všetci turisti opúšťajú Vietnam s balíčkom (či viacerým balíkmi) kávy a čaju. Medzi najobľúbenejšie značky patrí Arabica, Elephant, Green alebo Robusta a Moca Bourbon. Ak si odtiaľ chcete kávu odniesť, nakupujte je skôr v špecializovaných obchodíkoch priamo pri plantážach než u pouličných predajcov a vo veľkých obchodných centrách. Pokiaľ máte voči káve výhrady alebo si skôr radšej pochutnáte na kvalitnom zelenom čaji, potom pre vás bude Vietnam pravým a nefalšovaným rajom. Nakúpiť tu môžete kvalitné aj tie menej kvalitné odrody za rôzne ceny. Kúpiť si tu môžete čaj s prímesou lotosového kvetu, jazmínu, ženšenu, zázvoru alebo oolongu. Medzi obľúbené značky čajov patrí Than Nguyen a Blao.

Čajové lístky

Zaujímavým suvenírom sú tiež miestne kozmetické a lekárenské výrobky. Vietnam je prakticky po celom svete známy svojimi liečivými masťami, tinktúrami, kvapkami alebo maskami a balzamami. Môžete si ich odtiaľ priviezť a okúsiť ich zázračné vlastnosti na vlastnej koži. Za zmienku určite stoja aj tunajšie afrodiziaká, ktoré inde na svete nezoženiete.

Krásnym suvenírom a zároveň spomienkou na vašu dovolenku sú perly a perleťové šperky, ktoré nie je zakázané vyvážať. Pozor si dávajte ale na pravosť perál a perlových šperkov. Vždy by ho mal dokladať zodpovedajúci certifikát. Veľa obchodov s perlovými suvenírmi nájdete na ostrovoch Fukuoka, Katba, v Nyachanga.

Ženy určite nepohrdnú perlami a textilnými suveníry. Môžete si tu nechať ušiť šatku, šál alebo dokonca šaty. Odviezť si môžete aj výrobky z pravého hodvábu alebo bambusové klobúky a lakovaný tovar. Umenie výroby lakovaných predmetov do Vietnamu priviezli Číňania. Lak, vyrobený zo živice sumachu voskovej, má v surovom stave bielu farbu, ale po umiestnení do železnej nádoby do dvoch dní stmavne.

Barevné látky

Pri nákupe počítajte aj s tým, že budete musieť zjednávať. Zjednávanie je tu normálne a nikoho nepohoršuje. Ba práve naopak. Vždy začnite na sume nižšej ako je 50% ponúkanej ceny a hor stúpajte len po malých čiastkach. Nenechajte sa odradiť nariekaním o počte detí a chudobe predávajúceho. Je to len stratégia útočiace na vaše city a pod cenu vám výrobok rovnako nikto nepredá. Pozor si ale dávajte na to, aby ste pri zjednávanie nekričali. Vždy konajte slušne a nezvyšujte hlas.

Kultúra

Tým, čo je pre Vietnamcov na prvom mieste, je ich rodina. A to ako tá blízka, tak i vzdialená. Rodinu tu kladú na prvé miesto. Na to druhé potom vzdelanie. Pre všetkých Vietnamcov je úplne zásadný úsmev na tvári, bez ohľadu na to, čo si o vás myslia alebo ako sa im práve dnes darí. Rešpektujte to a napodobnite ich.

Příď lodi ve tvaru draka

A s úsmevom a tunajšou kultúrou tiež neodmysliteľne súvisí aj tradičný vietnamský pozdrav. Tradičný vietnamský spôsob pozdravu vyzerá tak, že vás vezmú za ruky a mierne sa predklonia. Vy by ste v tejto pozícii mali urobiť to isté. V žiadnom prípade sa však neklaňajte tak, aby ste sa dotkli hlavy druhej osoby. Počítajte tiež s tým, že Vietnamci sú značne poverčiví a povier práve nemajú málo. Pre turistov je určite zaujímavou povera, ktorá hovorí, že by ste sa nemali vydávať na dlhšiu cestu žiaden tretí deň v mesiaci. V tejto súvislosti platí ešte ďalšie povera, ktorá hovorí, že z cesty by ste sa nemali pre zmenu vracať ani siedmy deň v mesiaci.

Pre Vietnamcov sú typické tiež najrôznejšie veselice, oslavy a bujaré hodovania. Narodenie potomka a dokonca aj úmrtie niekoho v rodine, sú vždy veľkou spoločenskou udalosťou, ktorej sa zúčastnia všetci členovia danej rodiny a to aj tí, ktorí momentálne nežijú v rodnej domovine. Veľký dôraz je kladený tiež na svadby, ktoré sú vo Vietname obzvlášť bohaté a veselé. A to aj vo chvíli, keď je rodina nevesty chudobná. Na oslavy sa tu skrátka peniaze vždy nájdu.

Je sa paličkami, v reštauráciách ale bežne turistom prinesú príbor. Zo spoločnej misy sa jedlo naberá na súkromné tanieriky (nie priamo do úst). Na konci pohostenia sa podáva samotná ryža, ak by si niekto vzal sústo z tejto ryže, urazí pani domu (znamená to, že má stále hlad).

Je nevhodné dotýkať sa niečej hlavy, či otáčať k niekomu chodidlá.

V štýle obliekania by ste mali rešpektovať miestne zvyky - to znamená nechodiť príliš odhalení. Obzvlášť pri návšteve chrámov sa odporúča zahaliť ramená a kolená, za samozrejmosť sa považuje, že si vyzujete topánky. Nahota je úplne nevhodná - dokonca aj na pláži.

Ak vás miestni pozvú k sebe domov alebo si s vami dohodnú schôdzku, buďte presní a ideálne príďte o niekoľko minút skôr. Nikdy nesmerujte svoje nohy k čomukoľvek sakrálnemu (obzvlášť nie k sochám Budhu), myslite na to predovšetkým pri návšteve chrámov (radšej si vo svätyni rovnako ako domorodci kľaknite, tak zaistíte, aby Vaše chodidlá smerovala od oltára). Pokiaľ si v danej situácii nebudete vedieť rady, robte to, čo miestni a nešliapnete vedľa.

Ľudia, aj napriek svojej chudobe, sú usmievaví a priateľskí. Zo strachu sa vyhýbajú politickým debatám a z rovnakých dôvodov sa niekedy obávajú pozvať cudzinca do súkromných domov. Zo zákona Vietnamci nesmú ubytovať cudzincov vo svojom dome. Pokiaľ k návšteve dôjde, je vhodné priniesť malý darček pre pána domu.

Vietnamská kuchyňa

A s oslavami je neodmysliteľne spojené tiež dobré jedlo a pitie. Vo vietnamskej kuchyni je z veľkej časti zastúpená zelenina, ovocie, bylinky, ryža a mäso. Tradičné vietnamské jedlá sú pestré, výrazné s pomerne nízkym obsahom tuku a vysokým obsahom sacharidov. Je potrebné počítať s tým, že stravovanie je pre Vietnamcov veľmi dôležitou každodennou udalosťou. Počas jedál sa stretávajú s ostatnými členmi rodiny, s ktorými preberajú tie najdôležitejšie otázky na programe dňa.

Hovězí polévka

Medzi základné suroviny vietnamskej kuchyne patrí ryža a rybia omáčka. Tiež čerstvá zelenina, ovocie a bylinky s korením sú samozrejmosťou. Medzi najznámejšie vietnamské jedlá patrí ryža (Com), rezance (Bun) na niekoľko spôsobov, všetko s bohatou prílohou zeleniny, rolky, závitky (Banh Cuon, Goi Cuon, Nem Cuon, Nem rán) so zeleninou či inou prílohou, mäsové jedlá Bun Cha - (grilované mäso s rezancami a zeleninou), Bo kho (dusené hovädzie so zeleninou a rezancami), vietnamské bagety Banh Mi, ryžový lepkavý koláč Banh Chung a ryžové koláčiky Banh BEO, vietnamský šalát Goi (kurací, vegetariánsky, krevetový ...) alebo placky Bahn xeo.

  • Veľmi obľúbené sú pouličné vonkajšie lacné reštaurácie. Sedí sa na miniatúrnych nízkych stoličkách pri nízkych stolčekoch. Pri príchode stačí ukázať na požadované jedlo a pritom tiež dojednať cenu.

 

,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia