Dovolenka Singapur

Singapur - mapa

SINGAPUR - supermoderné a extrémne bohatý mestský štát je známy svojou čistotou, prísnymi zákonmi a prekvapivými kontrastmi. Od Malajského polostrova je oddelený len úzkym prielivom. Singapur je druhý najväčší prístav sveta.

Kedy ísť do Singapuru

Pripravte sa na to, že v Singapure slnko svieti v priemere dvanásť hodín denne, čo môže byť pre osoby s citlivejšou pokožkou poriadny šok. Majiteľov ubytovacích kapacít držia ceny izieb vysoko po celý rok, najdrahšie sú ale počas veľkých singapurských sviatkov (napríklad na Čínsky nový rok). Čo sa týka hlavnej sezóny, tá je tu od decembra až do júna.

Singapur duben

Najteplejšie je v Singapure od apríla do mája, kedy teploty neklesnú pod tridsať stupňov. Ak teda chcete odpočívať na miestnych plážach, užívať si singapurského slniečka, chytať bronz a preskúmavať krásy podmorského sveta, sú tieto dva mesiace ideálne. Ak sa chcete vyhnúť monzúnovým dažďom, potom necestujte v období od novembra do januára. Na druhú stranu práve v novembri, decembri a januári sú ceny ubytovacích kapacít aj leteniek najnižšie.

SINGAPUR: POČASIE

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Priemerná teplota vzduchu: deň °C 31 32 32 32 31 31 31 31 30 30 30 31
Priemerná teplota vody °C 27 28 28 29 29 29 28 28 28 28 28 27
Priemerné mesačné zrážky (mm) 195 149 188 294 136 93 96 75 132 218 316 187

Vízum

Singapur je pre občanov Českej a Slovenskej republiky dostupný aj bez víz a to po dobu 30 dní. Pri príchode je vyžadované vyplnenie imigračnej karty.

Kultúra v Singapure

Možno ste sa stretli s celým radom predsudkov a neopodstatnených obáv, ktoré sa Singapuru týkajú. Hoci je táto krajina značne ovplyvnená Čínskou kultúrou, rozhodne má veľa spoločného s kultúrou západného sveta. V Singapure žije približne 5,5 milióna obyvateľov, z ktorých 75% tvoria Číňania, 13% Malajci, 9% Indovia a zvyšok ostatné národnosti. Vo viere tu prevláda budhizmus, v ktorý verí tretina obyvateľov.

Obyvatelia Singapuru sú veľmi úctiví a čistotní. Nečudujte sa preto, keď uvidíte, ako sa na ulici zohnú pre odpadky, ktoré tu s najväčšou pravdepodobnosťou zanechal tunajších kultúrnych zvykov a hodnôt neznalý turista. Úplne zásadným prvkom singapurskej kultúry je tak čistota a slušnosť. Stretnete sa so zákazmi a prísnymi pokutami na každom kroku, jedná sa však o banality na účely dodržiavania ohľaduplnosti voči ostatným.

Pravidlá pobytu v Singapure

Pokiaľ do Singapuru zamierite, potom počítajte s tým, že by ste nemali chodiť na červenú, nápadne žuť žuvačku, predbiehať sa ak čakáte v rade, jesť vo verejných prostriedkoch alebo odhadzovať odpadky na zem. S viac než pokutou sa tu turisti stretnú s pohŕdavými pohľadmi ostatných. Ani pokuta však nie je úplne vylúčená.

Singapurské sviatky a festivaly

Obyvatelia Singapuru sa radi veselia a oslavujú. Usporadúvajú tiež množstvo zaujímavých festivalov a oslavujú veľa sviatkov. Medzi tie najznámejšie a najobľúbenejšie sviatky určite patrí Nový rok, ktorý sa rovnako ako u nás, oslavuje 1. januára, Čínsky Nový rok, ktorý je ale sviatkom premenlivým a pripadá na január alebo február. Ďalší premenlivý sviatok je Moslimský nový rok, ktorý sa oslavuje v apríli, septembri alebo októbri.

Z obľúbených festivalov, ktorých by bolo hriech sa nezúčastniť, patrí Thaipusam, organizovaný na prelome januára a februára. Ide o dramatický hinduistický festival, počas ktorého si veriaci prepichujú najrôznejšie časti tela (najmä tvár a jazyk). U týchto osôb sa predpokladá očista modlitbou a pôst počas 48 hodín pred začiatkom osláv. Ďalším nemenej zaujímavým festivalom je Narodenie Opičieho boha. Táto oslava sa odohráva v čínskych svätyniach Eng Hoon a Cumming Street.

Počas nej sú odháňaní zlí duchovia za pomoci akrobatických kúskov.
Nemenej zaujímavý je aj festival Wesak, ktorý pripadá na máj a predstavuje narodenie, smrť a osvietenie Budhu. Budhisti počúvajú modlitby, sväté piesne a slávnosť zakončujú vypúšťaním vtákov, ktorí majú symbolizovať život a slobodu. Zaujímavý je aj Festival svetla - tzv. Deepavali, počas ktorého je oslavované víťazstvo kráľa Rama nad démonom Ravano. Všade sa zapaľujú olejové lampy, pretože hinduisti veria, že bohyňa hojnosti a majetku Lakshmi nepríde tam, kde nie je svetlo.

Najstarším thajským festivalom je ale bezpochyby Loy Krathong. Festival sa koná v novembri a ľudia v East Coast Parkway vypúšťajú lodičky v tvare lotosu so zapálenou sviečkou. Uctievajú tak vodnych duchov a zabúdajú na všetko zlé, čo sa v minulom roku odohralo. Za zmienku určite stojí aj lampionový festival Yu Lan, kedy sa oslavuje a ďakuje za úrodu predošlého roka. Vyrábajú sa papierové lampióny a v Čínskej záhrade sa koná aj súťaž o ten najkrajší.

Jedlo a pitie v Singapure

Tak ako sa v Singapure miešajú najrôznejšie kultúry, tak sa tu miešajú aj jednotlivé kuchyne. Singapurská kuchyňa bola ovplyvnená malajskou, čínskou, indickou, srílanskou, thajskou, blízkovýchodnou a indonézskou kuchyňou. Ak máte radi pálivé a korenené jedlá, potom si tu zaručene prídete na svoje.

Medzi najznámejšie a najobľúbenejšie jedlá patrí nepochybne malajzijské šate. Malajzijské šate tvoria kúsky baranieho, hovädzieho alebo kuracieho mäsa opečené na paličke. Ako príloha sa väčšinou podáva oriešková omáčka, ryža, cibuľa a uhorka.

Nemenej obľúbený je tiež chilli crab - jedná sa o celého kraba podávaného v jemne pikantnej chilli omáčke.

Singapurský chilli crab

Za zmienku určite stojí aj krab s čiernym korením. Medzi turistami je hojne obľúbené sambal stingray inšpirované malajskou kuchyňou. Nemenej obľúbeným jedlom v Singapure je tiež chlieb čapati a dhosai, čo je vlastne druh omáčky. To všetko sa podáva s kari a zemiakmi.

Obľúbené sú aj karí rezance alebo chajnanská ryža s kurčaťom. Pokrm je tvorený vareným kuracím mäsom s ryžou, ktorý dopĺňa čistý vývar a uhorka.

Kari nudle

Za vyskúšanie určite stojí tiež kaya - džem kombinujúci vajíčko a kokos, ktorý sa servíruje predovšetkým na raňajky na toasty spoločne so sladkou kávou (tzv. Kopi).

Spomenúť musíme tiež Lakšmí - biele rezance v krémovej omáčke z kokosu a karí podávané s krevetami. Ak patríte medzi milovníkov sladkého, potom si nenechajte ujsť zmrzlinu s typicky ázijskými príchuťami durianu a červených fazúľ. Ak chcete zaujať miestnych, objednajte si zmrzlinu v "roti" chlebe.

Pokiaľ chcete na tradičnom singapurskom jedle ušetriť a vyskúšať čo možno najviac chutí, vydajte sa do špeciálnych jedální, ktoré sú charakteristické plastovými stoličkami a stolíkmi. Hovorí sa im hawker-centra a hoci na prvý pohľad nevyzerajú práve dvakrát vábne, hygiena je tu na veľmi vysokej úrovni. Najesť sa tu navyše môžete za 3 až 6 S $..

Nakupovanie a suveníry

Ak hľadáte miesto, ktoré je doslova ako stvorené na nákupy najrôznejších suvenírov a spomienok na vašu exotickú dovolenku, potom je to určite Singapur. Nakupovanie sa tu stalo koníčkom a náplňou väčšiny miestnych, ale najmä turistov. Čo sa týka tradičných singapurských suvenírov, určite nevynechajte umelecké predmety a starožitnosti, ktoré pochádzajú väčšinou z Číny, ale mnohé aj z ostatných ázijských krajín. Pokiaľ si potrpíte na kvalitu, vydajte sa do obchodného centra Tanglin, v rovnomennej ulici neďaleko Orchard Road.

Veľa suvenírov nájdete aj v umeleckom centre Singapore Handicraft Centre Chinatown, kde si prídu na svoje najmä tí, ktorí prahnú po keramických suveníroch alebo šperkoch. Obľúbené sú najmä farebné gorále na zápästie alebo krk.

Šperky - drahokamy Singapur

Medzi tradičné suveníry patria aj umelecké predmety juhovýchodnej Ázie. Veľmi obľúbené sú batikované a kožené výrobky. Opomenúť nesmieme ani tradičné čínske lampióny a lampy alebo pletené alebo šité postavičky zvierat, ktoré majú svojim nositeľom priniesť šťastie. Zavítajte na Smith Street a nezabudnite nahliadnuť do obchodíkov s tradičným rákosovým a prúteným tovarom. Medzi menej tradičný, zato však veľmi žiadaný tovar patria odevy a obuv. Tie sú v Singapure (na rozdiel od iných ázijských krajín) o niečo drahšie, kvalitatívne však neporovnateľné.

pletené či šité postavičky zvířat

Oblečenie za prijateľné ceny možno kúpiť v Nison, ktoré nájdete v People 'Park Complex v Chinatown alebo v Lucky Plaza na Orchard Road, kde sa však horšie zjednáva. Veľmi obľúbené sú tiež elektronické gitary, bubny alebo flauty, ktoré kúpite napríklad v Sim Lim Square, na rohu Bencoolen St a Rochor Canal Road, alebo v City Music, 02 - 12 Peace Centre či 1 Sophia Road, na rohu Selegie Road. V dobách dávno minulých ste tu mohli zaobstarať aj pirátske kópie a nahrávky svojich obľúbených skupín a umelcov. Tomuto fenoménu našťastie už odzvonilo. 

Ak si chcete zo Singapuru doviezť naozaj niečo tradičného, stavte na Merlion - tvora, ktorý je napoly levom a na pol rybou. V Singapure ho nájdete na pohľadniciach, kľúčenkách, obrazoch, plátnach, ale napríklad aj na tričkách alebo šatách a ďalších odevoch. Zaobstarať si môžete tiež malé keramické, drevené alebo kamenné sošky.

A s nákupmi neodmysliteľne súvisí tiež 3% Good & Services Tax (GST). Ak ako turista v Singpapure nakúpite tovar v hodnote S $ 3000 a viac, v obchode, ktorý je súčasťou tzv. Tourist Refund Scheme in the GST, môžete požiadať o vrátenie tejto 3% dane. Dostanete nálepku, ktorá vás oprávňuje na vrátenie dane, vyplníte formulár a ukážete svoj cestovný pas. Kúpený tovar a formulár ste následne povinní pred odletom z letiska Changi alebo Seletar predložiť v danej prepážke. Potom ho musíte odoslať späť do obchodu, kde ste tovar zakúpili a odtiaľ vám príde šek na vrátenie dane.

Ceny v Singapure

Cenová hladina Českej a slovenskej republiky je asi o polovicu nižšia ako v Singapure. Priemerné spotrebiteľské ceny sú u nás nižšie zhruba o 40%. Za reštauračné služby a ubytovanie v Singapure zaplatíte asi o 44% viac. Cena za izbu v priemernom hoteli sa pohybuje okolo 165 Eur. Jedlo vás v lacnej reštaurácii vyjde asi 7,30 Eur.

Drahý je tu predovšetkým alkohol. Za polliter točeného piva zaplatíte v Singapure asi 6 Eur. Za tretinkovú fľašu vody dáte v priemere 0,80 Eur, za tretinku Pepsi alebo Coca Coly potom zaplatíte asi 1 euro. Cappuccino vás vyjde na cca 3 Eur, espresso na 2 Eur. Za bochník čerstvého chleba zaplatíte niečo málo cez 1 euro, za balíček cigariet viac ako dve stovky. Liter benzínu tu stojí asi 1,35 Eur..

Tieto praktické informácie pred cestou nájdete tu:

  • Potrebujem pred dovolenku očkovať?
  • Aká je v Singapure lekárska dostupnosť?
  • časový posun: + 7h.
  • elektrické napätie: 220 - 240 V, 50 Hz, zásuvky s troma dierkami.
  • Letiskové odletová taxa.
  • Doprava po meste metrom.
,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia