Dovolenka Rusko

Rusko

RUSKO - koľko mýtov a bájí často počúvate o situácii v Ruskej federácii. Dáme Vám šancu sa presvedčiť, že pravda je úplne inde. Rusko dnes mieri míľovými krokmi medzi vyspelé svetové ekonomiky. Rusko je obrovská krajina, ktorá zasahuje do Európy aj do Ázie. Premenlivé je preto nielen počasie a geografia, ale tiež aj kultúra a myslenie ľudí.

Vybrané informace:

Očkovanie: nie,
časový posun: +2 až + 10,
elektrina: Európske zásuvky,
sprievodca: áno pri poznávacích zájazdoch,
kriminalita: minimálna,
Kurilské jezero

Kedy ísť do Ruska?

Rusko je najväčším štátom na svete a zaberá značnú časť Ázie i Európy. Podnebie Ruska je preto vzhľadom k veľkosti štátu naozaj rôznorodé. Krajina leží v niekoľkých podnebných pásmach od polárneho ľadového v krajine Františka Jozefa, po subtropické pásmo na pobreží Čierneho a Kaspického mora. Zaujímavosťou tiež je, že tu leží miesto, kde bola nameraná historicky najnižšia teplota na svete. Ide o mesto Ojmiakon v Jakutskej republike. Väčšina územia Ruska leží v subpolárnom podnebnom pásme, existujú tu aj miesta, kde sa počas leta príjemne ohrejete.

Ak máte radi teplo a slnečno, vydajte sa do Ruska v letných mesiacoch. Ideálna je druhá polovica júna, mesiac júl a august. Na kúpanie to tu ale nebude. Ak teda nie ste členom otužileckých klubov. Zaujímavou raritou, pozorovanou najmä okolo mesta Petrohrad, sú tzv. "Biele noci". Slnko tu zapadá okolo polnoci a na obzore sa znovu objavuje okolo tretej hodiny rannej. Po celý tento čas sú otváracie doby väčšiny obchodov a reštaurácií 24 hodín.

Ideálna pre návštevu Ruska je ale tiež zima. Nie je totiž nič krajšie, ako keď zasvieti slniečko na zasnežené námestia a zlaté kupole, ktoré vyniknú vo výraznej bielej. Aj tu ale platí, že by ste rozhodne nemali podceniť zimné vybavenie. Zimy sú tu obzvlášť kruté. A to najmä na otvorených priestranstvách a námestiach.

Ak si chcete vychutnať tradičné ruské oslavy a festivaly, vydajte sa sem v období Silvestra alebo na začiatku jari (cca v apríli). To tu dochádza k otváraniu mostov (apríl až november) a otváranie fontán (máj až september). Typickým mesiacom osláv je ale máj (majskie prazdniky). Väčšina úradov je od 1. 5. až do 10. 5. zatvorená a ceny sú tu neporovnateľne vyššie, ako v iných mesiacoch roka.

POČASIE V MOSKVE
Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Priemerná teplota vzduchu: deň °C -13 -9 4 12 18 22 24 22 16 10 1 -8
Priemerné mesačné zrážky (mm) 31 28 22 35 52 67 74 74 58 51 36 36

Moskva

POČASIE V PETROHRADE
Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Priemerná teplota vzduchu: deň °C -10 -6 2 10 16 21 22 20 15 10 2 -5
Priemerné mesačné zrážky (mm) 36 32 25 34 41 54 69 77 58 52 45 36

Petrohrad

Nakupovanie a suveníry

Nič asi v Rusku neprekvapí viac, než tovarom preplnené obchody. Ponuka tovaru, predovšetkým v mestách, prevyšuje ponuku v SR a aj ich prekvapivo nižšie ceny. Jedinými miestami, kde ceny vysoko prevyšujú bežnú hladinu, sú stánky na turisticky atraktívnych lokalitách.

Rusko je rajom pre milovníkov najrôznejších (viac či menej gýčovitých) suvenírov. Nakúpite ich tu prakticky na každom rohu a pomerne lacno. Stálicou na ruskom trhu sú určite Matriošky. Matrioška je k dostaniu v najrôznejších veľkostiach, podobách a variantoch. Tradičná matrioška má podobu bábiky, ktorá v sebe ukrýva niekoľko ďalších menších bábik. V Rusku ale narazíte aj na Matriošky v podobe ruského prezidenta Medvedeva, Putina, Jeľcina, Lenina, Brežneva, Gorbačova, slávnych hokejistov či rozprávkových postavičiek z ruských kreslených filmov.

Matrjoška

Medzi ďalšie typicky ruské suveníry patrí ruská ikona alebo vajcia s obrázkom Krista alebo Bohorodičky. Tieto ikony zakúpite nielen v stánkoch so suvenírmi, ale aj v kostoloch a chrámoch. Vyberať si môžete z už spomínaných ikon alebo ďalších významných ruských svätcov.

Zaobstarať si tu môžete aj suveníry pripomínajúce éru ZSSR. Ruské obchody so suvenírmi sú plné spomienok na dobu Sovietskeho zväzu. Nakúpiť si tu môžete plagáty, červené hviezdy či kosáky a kladivá v najrôznejších podobách, uniformy, vojenské čiapky, vlajky, predmety s vyobrazením sovietskych prezidentov a hrdinov alebo napríklad spomienky na cesty sovietskych kozmonautov na Mesiac.

Dámy určite ocenia neprebernú ponuku typicky zdobeného textilu. Prakticky každá ruská žena vlastní aspoň jeden zdobený šál. Nosia ich, buď ako pokrývku hlavy, ležérne prehodené cez ramená, okolo krku, alebo si do nich za chladného počasia balia celú hornú polovicu tela. Pokiaľ vás tento štýl zaujal, môžete si jednu takú tiež zaobstarať. Zvyčajne pôjde o pestrú zmes farieb a kvetinových vzorov.

Ruský textil

Za zmienku určite stojí aj kvalitná ruská vlna. Z nej sa vyrábajú napríklad ručne pletené ponožky alebo palčiaky. Hitom poslednej sezóny sú kapce, tradičné vysoké plstené topánky s dekorom alebo bez a novo aj s gumovými návlekmi do daždivého počasia. Zaobstarať si tu môžete tiež typický ruský kožušinový kabát zvaný Šuba alebo čiapku - tzv. Ušianka.

Ak nedáte dopustiť na tradičné ruské umenie, kúpte si aspoň pár ručne maľovaných tácok, lyžičiek a škatuliek. V Rusku sa okrem dreva maľuje aj na keramiku a tak si nezabudnite odviesť Gžel (biely podklad s tmavo modrou maľbou pripomínajúci český cibuľový vzor) alebo Dulevo (figurálne sošky ocenené Leninovým poriadkom, najvyšším sovietskym vyznamenaním). 

Gžel keramika

Skvelou spomienkou je aj Čeburaška - legenda ruského animovaného filmu. Má veľké myšie uši, medvedie telo a bližšie neidentifikovateľnú tvár. Z filmových suvenírov si môžete priviezť tiež figúrky Mrázika, Zajaca a Vlka z Len počkaj, zajac! alebo olympijských maskotov.

V Moskve i ďalších väčších mestách Ruska môžete vyraziť aj na nákup kozmetiky. Pretože sa na ňu tu nevzťahujú žiadne európskej regulácie, je veľmi často na prírodnej báze a vysoko kvalitná. Za zmienku stojí napríklad značka Čistaja linija, ktorá produkuje fantastické čistiace gély a krémy za extrémne nízke ceny. Ak vám nevadí si za kozmetiku máličko priplatiť, stavte na značku Natura siberica.

Špeciálnou kategóriou je alkohol. Pokiaľ v Rusku zamierite do jeho oddelenia v obchode, určite vás na lopaky položí extrémne veľký výber tvrdého alkoholu (najmä vodky). Aj tá je zaujímavým suvenírom. Či už siahnete po akejkoľvek značke, rozhodne neoľutujete. Aj tá najlacnejšia vodka tu chutí ako tá najlepšia vodka z Česka. K zahryznutiu môžete dokúpiť aj čierny kaviár a pre deti špeciálne cukríky či čokolády. Hľadajte produkty vyhlásených výrobcov, medzi ktoré patrí napríklad Krasnij Okťábr, Rot Front alebo Babajevskij.

Pokiaľ chcete ochutnať niečo vskutku bizarného, potom siahnite po miestnych zaváraninách. Zavára sa tu prakticky čokoľvek, na čo si len spomeniete. Ochutnať môžete aj mlieka s najrôznejšími príchuťami, tlačenku z krabích tyčiniek, sušenú rybu či morské plody, sucháre s príchuťou aspiku s chrenom alebo kôpor, ktorý Rusi dávajú prakticky do všetkého. Na farmárskych trhoch si kúpte tradičné ruské medy, ktoré patria k tým najznámejším na svete.

Kultúra a zvyky v Rusku

V Rusku žije viac než 100 rôznych národností a etnických skupín. Kultúra je tu preto nesmierne rozmanitá. Čo sa týka indoeurópskej skupiny, k tej patrí asi 130 miliónov prevažne rusky hovoriacich slovanských obyvateľov (Rusi, Ukrajinci, Bielorusi a pod.). V oblasti európskej tajgy a tundry žijú Karelovia a Komijci a v Povolží Mordvini, ľudu Mari a Udmurt, ktorí sú súčasťou ugrofínskej skupiny. Turkickými alebo turkotatarskými jazykmi sa hovorí na severnom Kaukaze a najmä v Povolží (Tatári, Baškirci, čuvaši).

Rusko

Čo sa týka náboženstva, aj to je v Rusku rozmanité. V slovanskej vetve ale prežila silná pravoslávna tradícia. Mnohé národnosti si zachovali svoje tradičné náboženstvá. Islam vyznávajú niektoré turkotatarské a kaukazské národy, budhizmus sa objavuje u mnohých Kalmykov a Burjatov.

Etiketa a spoločenské chovanie

Pri prvom kontakte s občanom Ruska odporúčame priamy očný kontakt. Nezazerajte na neho ale príliš dlho. Za hrubé a krajne nevhodné správanie je považované odvrátenia zraku. Nielen v osobnom, ale aj pracovnom vzťahu sa stretávame s tým, že muži bozkávajú ruku žene. Vždy ale čakajte, kým vám žena svoju ruku ako prvá neponúkne.

V niektorých častiach Ruska sa ale môže stať, že muž žene ruku nepodá. Neberte to osobne, je to súčasťou ich kultúry. Pretože sú Rusi pomerne konzervatívny národ, neodporúčame vám dlho zízať na ženy na ulici. Aj verejné prejavy lásky tu nie sú príliš vhodné.

Špeciálnou kategóriou sú tu telefóny. Je zvykom, že telefón sa zdvíha vždy a to aj počas dôležitého obchodného rokovania. Čo sa týka titulov a oslovovania, tomu Rusi neprikladajú žiadny zvláštny význam. Jediným používaným titulom pri oslovovaní je "profesor".

Počas chôdze po ulici alebo pri obchodnom rokovaní či obyčajné konverzáciu dbajte na vzpriamené držanie tela. V opačnom prípade si Rusi pomyslia niečo o lenivosti. Za absolútne nevhodný sa v Rusku pokladá postoj s rukami vo vreckách alebo žuvanie žuvačky s otvorenou pusou. Tiež by ste nemali pískať a to ani počas športových zápasov či spoločenských udalostí.

Ak sa s druhým príliš nepoznáte, vyhnite sa debatám o politike. Aj v niektorých oblastiach Ruska nie je príliš vhodné hovoriť o politickej situácii. Je tu totiž stále mnoho priaznivcov stalinizmu. Ak vás miestni pozvú domov, pripravte sa na záplavy objatí a bozkov. Vždy sa správajte podľa toho, ako sa správajú miestni. Vyhnete sa tak prípadnému spoločenskému faux pas.

Čo sa týka obliekania, aj v tom sú Rusi pomerne konzervatívni. Ženy by sa mali vyvarovať hlbokým výstrihom a krátkym sukniam. Pre mužov je absolútne nevhodné prísť do spoločnosti v krátkych šortkách. Konzervatívne oblečenie je vyžadované aj v prípade návštevy niektorej z náboženských budov a pamiatok. Džínsy nie sú prijateľné.

Ruské festivaly a oslavy

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že Rusi oslavuje stále a neustále. V skutočnosti majú len niekoľko zásadných sviatkov a festivalov. Na druhú stranu sú schopní spríjemniť si bežný deň nejakou súkromnou rodinnou oslavou a stretnutiami.

Medzi najvýznamnejšie patrí pravoslávne sviatky. Sami Rusi radi hovoria, že sú jedinou krajinou na svete, kde sa oslavujú Vianoce a Nový rok dvakrát. Významné sú tiež sviatky spojené s históriou. Veľmi oslavovaná je tu ruská armáda. Preto je jedným z najvýznamnejších sviatkov deviaty máj, kedy bola podľa Rusov oficiálne ukončená druhá svetová vojna. Stále sa tu oslavuje aj prvý máj, ako Sviatok jari a práce. Za zmienku stojí aj 17. november a Veľká októbrová socialistická revolúcia alebo ďalšie významné dni, ako napr. Deň ústavy Ruskej federácie či Deň ochranca vlasti.

Nový rok tu oslavuje dvakrát. Jedenkrát štandardne 1. januára, kedy tu tečie vodka prúdom a usporadúvajú sa veľkolepé ohňostroje, druhýkrát počas polnoci z 13. na 14. januára. Oslava dvoch Nových rokov je spôsobená rozdielom medzi juliánskym a gregoriánskym kalendárom. Starý Nový rok sa ale oficiálne príliš neoslavuje.

Významný je aj Deň ochrancu vlasti, ktorý pripadá na 23. Februára. Miestni tu oslavujú vznik Červenej armády. Zaujímavosťou je, že pri príležitosti osláv sú tlačené špeciálne poštové známky a sviatok je zmieňovaný vo všetkých médiách aj v politických kruhoch. Oslavovaný je tiež Medzinárodný deň žien, ktorý pripadá na ôsmeho marca.

Za zmienku určite stojí aj Maslenica (fašiangy), kedy Rusi oslavujú koniec zimy a začiatok jari. Oslavy sa nesú v duchu veľkolepých hostín a hektolitrov alkoholu. Oslavuje sa tu aj Veľká noc, na korbáče tu ale pravdepodobne nenarazíte. Veľká noc je pre Rusov obdobím pokoja a rozjímanie. Významný je tiež Deň víťazstva (9. máj) a Deň Ruska (12. júna). Vianoce sú tu podobné tým našim. Deti dostávajú darčeky na Štedrý večer, hneď ako vyjde prvá hviezda.

Jedlo a pitie v Rusku

Kvalita vody vo vodovodnej sieti je rovnaká ako v Slovenskej a Českej republike. Raňajky sa na zájazdoch servírujú v kvalitných hotelových reštauráciách. Mimo hotel sú ceny veľmi rozdielne. Bežné reštaurácie majú ponuku i ceny porovnateľné s ČR, luxusné reštaurácie sú však veľmi drahé a večera môže vyjsť až na niekoľko stoviek dolárov.

Pôvod ruskej kuchyne je neodmysliteľne spätý so životom obyčajných roľníkov, ktorí sa museli stravovať v často veľmi zložitých podmienkach. Živili sa predovšetkým zemiakmi, kapustou, uhorkami, cibuľou a samozrejme chlebom. Jednoduchú stravu si ochucovali kyslou smotanou, kôprom či petržlenom. Na dlhú zimu väčšinou nakladali zeleninu a z ovocia si robili džemy. Samozrejmosťou bola konzumácia chleba a ďalšieho pečiva, ktoré piekli z raže, jačmeňa, pšenice a prosa. So zemiakmi to bolo v Rusku komplikované. Do zeme ich údajne priviezol cár Peter I. Veľký z Holandska a miestni ich považovali za jablká diablove.

V roku 1840 bolo ich hromadné sadenie nariadené a zemiaky sa stali "druhým chlebom" najchudobnejšiej vrstvy obyvateľstva. V Rusku si samozrejme pochutnávajú tiež na rybách a zverine. Veľkej obľube sa tešia bobuľoviny a vyhlásený je najmä tunajší med. Poďme sa spoločne pozrieť na najobľúbenejšie ruské pokrmy.

Ruské hlavné jedlá

Veľmi obľúbený je napríklad šašlik, ktorý môžeme prirovnať k tureckému "SIS kebabu". Ide o marinované kúsky mäsa ugrilované na ihle. Mäso je zvyčajne prešpikované cibuľou. Obľúbené a u nás pomerne známe sú pelmene. Ide o malé taštičky z tenkého cesta plnené koreneným mletým mäsom. Varí sa vo vode a podávajú s maslom alebo smotanou. Miestni si k nim dávajú ale aj horčicu alebo ich namáča v octe.

Obdobou Pelmeni sú vareniky. Vareniky tiež predstavujú malé taštičky plnené kde čím. Konzumovať ich môžete ako na sladko, tak na slano.

Vareniki

Obľúbený je aj hovädzí Stroganoff, ktorý predstavuje kúsky hovädzieho mäsa, kúsky húb a kyslej uhorky. Mäso je poliate kyslastou smotanovou omáčkou. Za zmienku stoja určite Golubce, ktorými myslíme dusené závitky z mletého mäsa v kapustných listoch. Závitky väčšinou obsahujú ryžu alebo pohánku a často sa podávajú s paradajkovou omáčkou.

Ak máte radi aspik, potom sa v Rusku poobzerajte po jedle menom Cholodec. Ide o teľacie, hovädzie alebo bravčovú huspeninu, ktorá sa podáva s chrenom, horčicou, cesnakom alebo smotanou. Okrem mäsa v aspiku nájdete aj zeleninu a korenie.

Ak sa túlate ruskými uličkami a narazíte na nejaký stánok s rýchlym občerstvením, vypýtajte si kartošku krošku. Ide o zemiak v šupke, ktorý je plnený rôznymi náplňami. Za street food môžeme považovať aj pirôžky, čo je pokrm z kysnutého cesta plneného mäsom, vajcami, zemiakmi, kapustou, hubami, tvarohom alebo inými náplňami.

Za zmienku určite stoja aj bliny, čo sú tenké palacinky (podobné tým francúzskym), ktoré tu robia z pšeničnej múky a plnia ich sladkými i slanými náplňami. Obľúbené sú napríklad palacinky s kyslou smotanou alebo kaviárom.

A pri kaviáre ešte chvíľu zostaneme. Ten v Rusku patrí medzi vyhlásené špeciality a je častým suvenírom. Cena kaviáru tu závisí od druhu ryby, množstva použitej soli a konzervačných látok. Čím menej týchto látok kaviár obsahuje, tým je drahší (a jeho trvanlivosť kratšia).

Kaviár

Tradičné ruské polievky

Asi najznámejšou polievkou je ruský boršč, ktorý sa pripravuje z kostí a mäsa (v Rusku zvyčajne hovädzieho) spolu s červenou repou a inou zeleninou (cibuľa, kapusta, paradajky, mrkva, zeler). Navrch sa pridáva slušná porcia kyslej smotany. V Rusku ide o národné jedlo.

Nemenej obľúbená je tiež kelová polievka zvaná šči, ktorá bola po viac ako tisíc rokov najčastejším prvým chodom obeda ako u chudobných ľudí, tak u šľachty. Obsahuje kel, mäso, mrkvu alebo koreň petržlenu a korenia. Ani tu nechýba kyslá smotana. Kel môžete nahradiť kyslou kapustou.

Polievka s netradičným názvom soljanka je veľmi hustá a obsahuje kusy mäsa alebo ryby so zeleninou. Kyslo-slanú príchuť jej dodávajú prísady ako olivy, citrón, paradajky, nakladané huby a uhorkový nálev. Samozrejmosťou je kôpor a smotana.

Za zmienku určite stojí aj kyslo-slaná polievka zvaná rassolnik. Pripravovaná je z nakladanej zeleniny (základom je kyslý nálev z uhoriek), obličiek, drobov, zemiakov, zeleniny a jačmeňa. Pred koncom varenia sa opäť pridáva smotana.

Ak máte radi ryby, určite ochutnajte polievku zvanú ucha. Okrem rýb v nej nájdete zeleninu a korenie. Tradičné slížovou polievkou je Lapša. Milovníci studenej kuchyne si iste pochutnajú na okroške - polievke pripravovanej z kvasu a zeleniny.

Tradičné ruské nápoje

Keď sa povie Rusko, mnoho z nás si zaiste vybavia vodku. Je pravda, že vodka je tu extrémne kvalitná. Nezáleží, či siahnete po tej najlacnejšej či najdrahšie značke, vždy bude lepšia ako u nás. Vodka sa dnes predáva nielen čistá, ale aj s množstvom príchutí, napr. Paprikovou, citrónovou, s listami jablone a hrušky, s najrôznejšími bylinkami atď. Istou alternatívou ku kupovanej vodke sú po domácky vyrábané tzv. Samohonky, pri ktorých je často cieľom iba vysoký obsah alkoholu a nie chuť.

Ak patríte medzi pivárov, potom vyskúšajte tunajšie pivo Baltika. Pivovar vlastní dánska firma Carlsberg. Chcete ochutnať niečo naozaj netradičné? Potom si vypýtajte kvas. Ide o slabo alkoholický nápoj, ktorý sa vyrába zo skvaseného ražného chleba. Miestni ho označujú za "detské pivo", pretože jeho minimálna hladina alkoholu je prijateľná aj pre deti.

Z vín sa veľkej obľube teší miestne šampanské (Sovetskoe Šampanskoje). Ochutnať môžete tiež sladký fermentovaný nápoj z medu s nízkym obsahom alkoholu známy ako Medovucha.

Tí, ktorí alkoholu príliš neholdujú, si iste pochutnajú na ruskom čaji a káve. Ochutnať môžu tiež nealkoholický ovocný nápoj z bobuľovitých plodov, predovšetkým brusníc alebo brusníc zvaný Mors alebo tmavý horúci medový nápoj s korením, ktorý sa nazýva Sbitěň.

Geografia

  • Reliéf je prevažne rovinatý, mimo pohoria Ural, ktoré tvoria hranicu medzi európskym Ruskom a Sibírou a Kaukaz s najvyššou horou Elbrus (5 642 metrov). Na východ od Uralu leží jedna z najväčších nížin sveta - močaristá Západosibírska rovina, pretkaná veľtokmi Obu s Irtyš a Jenisejom.
  • Najvyššia je Altaj s početnými ľadovcami na západe, ktorý zasahuje na územie štyroch štátov. Z Altaja vybieha na východ horské pásmo Sajan a na mongolskej hranici vrcholí Východnej Sajan.
  • Rusko sa môže pýšiť jedinečným ekosystémom - jazerom Bajkal. Toto jazero sa rozprestiera na severovýchode od Východného Sajan a predstavuje najväčšiu zásobáreň sladkej vody na svete.
  • Plytké more Severného ľadového oceánu po väčšinu roka pokrýva súvislá vrstva ľadu. Vlastnosti morí Tichého a Atlantického oceánu sa celkom odlišujú. Vody týchto morí zamŕzajú len na krátke obdobie, prípadne vôbec a sú veľmi bohaté na ryby. Ruské rieky patria tiež k úmoriu všetkých troch oceánov.
  • Najväčšou riekou Ruska je Jenisej, najdlhší Ob spolu s Irtyš a ekonomicky najvyužívanejšia je Volga. Vyskytuje sa tu aj mnoho jazier rozmanitého pôvodu a veľkostí.

 

Jurty

,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia