Dovolenka Južná Kórea

JUŽNÁ KÓREA - turistami zanedbávaná krajina je symbolom rýchleho ázijského rozvoja a vitality. Pod moderným povrchom však stále žijú šamanské, konfuciánske a budhistické tradície, medzi mrakodrapmi sa vynárajú tiché zákutia svätýň a kláštorov. Členitý reliéf polostrova je nesmierne bohatý na prírodné krásy, pokrútené borovice na skalách, rozoklané skalné tiesňavy. Kórea - krajina dlhodobo rozdelená napoly železnou oponou, krajina kontrastov, snových krajiniek a starodávnej kultúry. Navštívte jej prívetivejšiu južnú polovicu.

JUŽNÁ KÓREA: POČASIE (SOUL)
Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Priemerná teplota vzduchu: deň °C -3 0 5 12 17 23 26 25 22 17 8 1
Priemerné mesíčné zrážky (mm) 32 15 15 56 97 124 530 595 176 71 20 29

Rovnako ako v Európe aj v Južnej Kórei sa striedajú štyri ročné obdobia. Počas nich je ale potrebné počítať s extrémnejším počasím. V lete býva viac horúco a v zime zasa väčšia zima ako u nás. Vyložene zlé obdobie pre návštevu tejto krajiny ale neexistuje. Každé z ročných období má svoje čaro.

Napríklad na jar (od apríla do júna) býva počasie najpríjemnejšie a je zároveň pomerne stále. Príroda sa navyše halí o ružového hávu rozkvitnutých sakur. Preto patrí jar medzi hlavnú turistickú sezónu. V niektorých miestach to môže byť máličko preplnené.

Jižní Korea v dubnu

Leto vás môže nepríjemne zaskočiť pomerne vysokými teplotami. Pri objavovaní pamiatok a architektonických skvostov sa tak pekne zapotíte. V období od júla do augusta je tu tiež zvýšené riziko monzúnových zrážok.

Jeseň je naproti tomu ďalším ideálnym obdobím pre návštevu. Teploty začínajú pomaly klesať, miznú zrážky a príroda sa farbí do rozmanitých farebných tónov.

Ak patríte medzi milovníkov zimy, potom si ju v Južnej Kórei naozaj užijete. V niektorých častiach krajiny (napríklad Soul a okolie) klesajú bežne teploty aj pod mínus dvadsať stupňov Celzia. Na juhu a na ostrove Jeju taká zima nie je - teploty tu bežne neklesajú pod nulu. Pohľad na zasneženú krajinu a známe pamiatky je ale očarujúci.

Zaujímavé miesta

V Južnej Kórei je nespočetné množstvo zaujímavých miest, ktoré stoja za vašu návštevu. Počas svojich potuliek môžete vidieť prenádherné chrámy, veľa architektonických skvostov, paláce, svätyne, ale aj mestá, ktoré sú pod ochranou UNESCO. Kam zamieriť? Máme pre vás atraktívne tipy.

Soul

Začať pochopiteľne nemôžeme inde ako v hlavnom meste Soule. Soul je v súčasnosti nesmierne moderným mestom, ktorého podzemná dráha patrí medzi tie najdlhšie na svete. Najzaujímavejšou časťou mesta je nepochybne centrum a severná štvrť Soulu. Miesto je osídlené miestnou šľachtou a starými kráľovskými palácmi. Preplietať sa môžete krivolakými uličkami a medzi farebnými domčekmi, majú mohutné drevené dvere s kovaním a klopadlo s ornamentami. Nevynechajte návštevu paláca Gyeongbokgung, sídla dynastie Čoson s pavilónmi v kórejských záhradách. Prezrieť si môžete aj uličku Insadong a budhistický chrám Jogye-sa alebo svätyňu Jongmyo, hlavnú kórejskú svätyňu predkov, založenú dynastiou Čoson. Pekné panoramatické výhľady ponúka Kórejská veža.

korejská věž lotte v Soulu

Kyongju

Ďalším obľúbeným miestom je provinčné mestečko Kyongju, ktoré bolo v roku 1995 vyhlásené UNESCOM za Svetové kultúrne dedičstvo. Tešiť sa tu môžete na veľké množstvo pozostatkov chrámov a kráľovských hrobiek z obdobia vlády dynastie Shilla. Počas návštevy nevynechajte park Tumulte s 20 kráľovskými hrobkami alebo observatórium Chomsugndae zo 7. storočia, ktoré je popisované ako prvé známe observatórium. Určite tiež navštívte umelé jazierko Anapa Pond, miesto, kde kráľovské rodiny dynastie Shilla odpočívali. Za zmienku stojí aj Chrám Pulkuksa patriaci medzi najznámejšie chrámy v Kórei alebo socha Budhu Sokkuram Grotto - jedna z najznámejších sôch Budhu na svete, zaradená do Svetového kultúrneho bohatstva.

Kjongdžu

Nakupovanie a suveníry

Južná Kórea má jedny z najväčších obchodných centier na svete. Obchody sú tu bežne otvorené napríklad až do 4 do rána. Pre suveníry môžete vyraziť sem alebo do menších obchodíkov, ktoré nájdete prakticky na každom kroku. Naraziť tu môžete na sofistikované, ale aj máličko uletené kúsky. Čo všetko si odtiaľ môžete doviezť? Tu je pár tipov. 

Odísť z Južnej Kórey a nedoniesť si originálnu ponožky? To by bol hriech! Funky motívy alebo obrázky obľúbených komiksových postavičiek nesmie na kórejských ponožkách chýbať. Zamilovali ste si jedálenské paličky, potom si z Kórei prineste ich kovovú variantu, ktorá je oveľa hygienickejšie, ekologickejšie a odolnejšie než ich plastové varianty. 

ručně vyráběný papír zvaný Hanji

Zaujímavou spomienkou na juhokórejskú kultúru a históriu je ručne vyrábaný papier zvaný Hanji. Pri papieri ale Kórejci nezostali. S jeho pomocou sú vyrábané najrôznejšie obrusy, záclony, závesy, papierové bábiky aj stolové lampy.

obchody Suwon

Ak niekedy zavítate do Kórei, rozhodne krajinu neopúšťajte bez prírodného zázraku menom ženšen. Práve ten kórejský totiž patrí k tým vôbec najkvalitnejším.

korejský ženšen

Vedeli ste, že popíjať alkohol na verejnosti je v Kórei úplne legálne? Niet sa preto čomu čudovať, že Juhokórejčania sú dlhodobo svetovou špičkou v oblasti konzumácie tvrdého alkoholu. Kórejský sóju je najpredávanejší likér na svete, poráža dokonca aj ruskú vodku. Preto by bola škoda tento alkohol neochutnať, prípadne si flašku alebo dve neodniesť domov.

tradiční alkoholický nápoj dri

Južná Kórea je známa aj pre svoju náklonnosť k minimalizmu a roztomilosti. A kto iný ocení roztomilé výrobky viac, než menšie deti? Pre najrôznejšie druhy papierenského tovaru a písacích potrieb môžete zamieriť do tzv. Mungujeomnebo obchodíkov. Prepisovačky, ceruzky, puzdrá, gumy, ale aj ďalšiu výbavu pre malého školáka s roztomilými postavičkami zaobstaráte v mnohých atraktívnych farebných variáciách.

Mungujeomnebo obchůdky

Už vyššie sme spomenuli, že Južná Kórea je šampiónom v konzumácii tvrdého alkoholu. Okrem neho si ale Kórejci pochutnávajú tiež na čajoch a káve. Hoci tu nie je čaj tak populárny ako v Číne alebo Japonsku, napriek tomu patrí medzi zaujímavé suveníry, ktoré si môžete zo zeme doviezť.

čaj

Hitom poslednej doby sú tiež personalizovaná pečiatky - tzv. Dojang. Vytvoriť si ich môžete nechať z juhokórejskej abecedy hangul a nájdete ich prakticky v každom obchode so suvenírmi. Milovníkov suši a ďalších ryžových pokrmov iste poteší skutočnosť, že v Južnej Kórei je na každom rohu k dostaniu výborná zelená riasa. Tá je zaujímavým spestrením pokrmov, ale aj dokonalú zásobárňou celej rady vitamínov a minerálov.

zelená řasa

Náš zoznam juhokórejských suvenírov zakončíme vskutku tradičnými suvenírmi. Jedným z nich je tradičná kórejská výšivka, ktorú môžete nechať dať na odev, puzdrá, tašky alebo riad. Zvieracie a kvetinové motívy sa budú na predmetoch príjemne vynímať. Ak si chcete priviezť niečo naozaj tradičného, potom sa poobzerajte po typickom juhokórejskom odeve známom ako Hanbok. Hanbok sa v Južnej Kórei nosí pri príležitosti významných sviatkov a osláv.

typický oděv Hanbok

Kultúra a zvyky v Južnej Kórei

Obyvatelia Južnej Kórei sú veľmi zdvorilí, milí, priateľskí, zhovorčiví, niekedy až príliš rýchli a rozutekaní. Na turistov sú vo väčších mestách zvyknutí. Väčšina z nich tiež ovláda základné anglické slovíčka. To však neplatí pre menšie mestečká alebo dediny, kde anglicky nevie prakticky nikto. O to viac zábavy si ale počas zjednávania užijete.

Počítajte s tým, že kamkoľvek sa pohnete, budete pozorne pozorovaní. Ľudia si s vami budú chcieť rozprávať, je jedno, či to budú vojaci, hoteloví poslíčkovia, študenti, businessmani alebo pouliční tuláci. Neľakajte sa otázky na vek, tá je v Južnej Kórei úplne normálna. Juhokórejčania totiž uctievajú starších, preto budú chcieť vedieť, v akom postavení sú vo vašej spoločnosti. Keď sa k nim budete správať priateľsky a úctivo, máte veľkú šancu, že vás pozvú domov na lahodný obed alebo večeru.

Juhokórejčania sú veľmi slušní, úslužní a zdvorilí. To isté ale očakávajú tiež od vás. V súlade s konfuciánským učením sú všetky vzťahy hierarchizované. Konfuciánske učenie položilo päť základných pilierov, ktoré ustanovujú vzťahy medzi nadriadeným a podriadeným, otcom a synom, mužom a ženou, starým a mladým a medzi priateľmi. Okrem konfucianizmu v krajine veľa obyvateľov vyznáva tiež budhizmus a dokonca je tu zastúpené aj kresťanstvo. Väčšina Juhokórejčanov sa ale nehlási k žiadnemu vyznaniu.

lidé

Etiketa v Južnej Kórei

Ak plánujete vytiahnuť slovník, majte na pamäti, že Kórea má niekoľko druhov zdvorilostnej reči, bez toho, aby ste tak chceli, môžete Kórejčanov svoju neznalosťou uraziť. Kórejci dokážu byť zhovievaví, keď vidia, že ich materinským jazykom nehovoríte, napriek tomu si tým nemusíte urobiť zrovna dobrý dojem. To však neznamená, že sa nemôžete naučiť základné frázy, ktorými je rozhodne milo prekvapíte.

Čo sa týka základných spoločenských pravidiel, pri pozdrave sa nezabúdajte ukloniť. Čím hlbšie poklona, tým úctivejšia. Na Kórejčanov nikdy neukazujte. Toto sa považuje za veľmi neslušné gesto. Pokiaľ chcete privolať svojho kórejského kamaráta zamávaním rúk, vaše zápästie by malo byť sklonené a prsty by mali smerovať smerom nadol. Keď niekomu niečo dávate, či od niekoho nejaký predmet prijímate, vždy vec uchopte oboma rukami, prípadne pravou rukou, ktorú si pridržíte ľavou. Nie je od veci sa aj pri tom ukloniť. Okrem odovzdávania vizitiek to môžete uplatniť najmä pri jedle či pri platení.

způsob servírování

Etiketa stolovania je v Južnej Kórei ešte máličko komplikovanejšia. Opäť je potrebné myslieť na Konfuciánske pravidlá: otec a syn, starší a mladší, nadriadený a podriadený, muž a žena. Je vhodné nalievať pitie od toho najstaršieho, po najmladšieho. Ak niekto nalieva pitie vám, opäť držte pohár alebo pohár oboma rukami.

Ak vám nápoj nechutí, nie je vhodné ho odmietať. Jednoducho pohár priložte k ústam, a buď ochutnajte, alebo to aspoň naznačte. Pri jedení pokrmu nezabudnite počkať, kým nezačne jesť najstarší. Pri jedení jedla sa kľačí na zemi a nohy sa nenaťahujú pod stôl

V Kórei bolo zvykom, že muži jedli vždy prví a ženy s deťmi až po tom, čo muži dojedli, a to v oddelenej miestnosti. Platilo aj to, že starší, teda páni domácnosti, mali pred ostatnými ženami prednosť. Dnes tu ale predsa len preniká západné učenie, čo sa odráža aj v štýle stolovania.

Ak jete s paličkami, v žiadnom prípade ich do jedla nezapichujte alebo neodkladajte na misku s ryžou. Svoju misku s ryžou majte na ľavej strane od polievky a pokúste sa nezanechať zvyšky. Nepohoršujme sa nad tým, keď budú Kórejci srkať. Pre nich je tento štýl jedenie úplne normálny.

Čo je naopak nezdvorilé, je smrkanie. Ak potrebujete smrkať, bežte do inej miestnosti alebo odstúpte stranou. Ak vás Kórejčan pozve na večeru, vhodne sa oblečte (nie sú vhodné tielka, hlboké výstrihy, príliš krátke šaty alebo sukne), nezabudnite priniesť darček, buďte zdvorilí a úctiví.

Postavenie mužov a žien v Južnej Kórei

Ženský a mužský svet je v Kórei stále veľmi oddelený a to predovšetkým v tom, že sa k sebe opačná pohlavia nevedia správať, resp. majú veľký problém spolu komunikovať. Muži tu skoro výlučne predstavujú živiteľa rodiny a žena je v úlohe opatrovateľky detí. Kórejská ekonomika tak stojí prevažne na pracovnej sile mužov, ktorí v práci trávia desať až štrnásť hodín denne.

A ženy pochopiteľne túžia po tom najvýkonnejším mužovi, ktorý ich dokáže bezpečne zaistiť. Aby o ženu prejavil záujem bohatý a úspešný muž, predpokladá to jej fyzickú krásu. K nej si Juhokórejčanky dopomáhajú prostredníctvom plastických operácií. Výnimkou nie je sekanie lícnych kostí alebo operácia očných viečok.

muž a žena

Sviatky a festivaly v Južnej Kórei

Počas sviatkov a festivalov sú zavreté iba banky a úrady. Ostatné obchody, vrátane služieb, bývajú otvorené. Medzi najvýznamnejšie juhokórejskej sviatky patria Vianoce, ktoré oslavujú Kórejci 25. 12. Zaujímavým sviatkom je aj Deň stromov, pripadajú na dátum 5. 4. Chýbať samozrejme nesmie ani Narodenie Budhu, ktoré sa slávi na prelome apríla a mája. Valentín sa tu oslavuje rovno dvakrát - 14. 2. dávajú darčeky ženy mužom a presne o mesiac neskôr potom muži ženám. 11. 11. potom Juhokórejčania oslavujú Peper Day, kedy si zamilované páry dávajú tyčinky Peper. Zaujímavý je aj 1. január, kedy dospelí dávajú deťom vo svojej rodine nejaké peniaze.

Medzi najvýznamnejšie festivaly patrí Jinhae Gunhangje Festival, ktorý každoročne navštívi vyše dva milióny turistov z celého sveta. Festival začína pripomienkou vlády dynastie Čoseon, známej tiež ako dynastie I alebo R. Nechýba samozrejme ani famózna prehliadka v tradičných krojoch a ochutnávka miestnych špecialít.

festival Jinhae Gunhangje

Významný je tiež Starlight festival, ktorý je súčasťou vyššie spomínaného Jinhae Gunhangje Festivalu. Jeho súčasťou je laserová show, nasvietený most a okolité čerešne pri rieke Yeojwacheon a na záver večera je pripravený ohňostroj.

Spomenúť musíme tiež kráľovskú prehliadku, ktorú dopĺňa vojenská hudobná skupina. Sprievod sa predvádza každoročne okolo ulice Jungwon rotary a poukazuje na vojnové víťazstvo za vlády dynastie Čoson. Súčasťou prehliadky je vystúpenie čestnej vojenskej gardy.

Jedlo a pitie v Južnej Kórei

Ak milujete farby, potom si prídete v Južnej Kórei na svoje. A to aj vďaka miestnej kuchyni. Každá farba tu totiž niečo symbolizuje. Oproti nám konzumujú Kórejci oveľa menej mäsa. Každý pokrm je doplnený o misku ryže, polievku a veľa malých mištičiek tzv. Banchan.

mističky banchan

Základom mištičiek banchan je nepochybne známe kimchi - špeciálne upravená a naložená pikantná kapusta s cesnakom a ďalšími miestnymi dochucovadlami. Medzi ďalšie obľúbené jedlá patrí bibimbap, čo je chutná a pre našinca ľahko stráviteľná zmes zeleniny, mäsa a vajec podávaná s ryžou.

kimchi jídlo

Obľúbené je tiež bulgogi, čo sú vlastne tenké plátky grilovaného hovädzieho mäsa marinovaného v sladkej sójovej omáčke. Ak milujete pikantné jedlo, vyskúšajte Jeon - pikantné palacinky zvyčajne servírované s morskými plodmi a jarnou cibuľkou. Milovníci mäsa by potom mali ochutnať jjigae - dusené mäso v hustej omáčke servírované ešte vriace v horúcom hlinenom hrnci. K najobľúbenejším nápojom patria najrôznejšie druhy čaju. Obľúbený je predovšetkým čaj citrónový a čaj z koreňa ženšenu.

tradiční jídlo Jižní Korea

Ceny v Južnej Kórei

Oficiálnou menou Južnej Kórey je Juhokórejský won. 1 KRW (juhokórejský won) sa potom rovná asi 0.000751473 Eur. Platí sa ako bankovkami, tak mincami. Won sa delí na čchony, ktoré sa ale v praxi takmer nepoužívajú. V obehu sú mince s hodnotou 10, 50, 100 a 500 a bankovky o hodnotách 1.000, 5.000, 10.000 a 50.000.

Väčšina obchodov a hotelov prijíma bežné platobné karty (Visa, MasterCard, American Express). Ak chcete využiť miestne bankomaty, počítajte s tým, že väčšina z nich nebude otvorená 24 hodín denne ako u nás. Prevádzková doba bankomatu je väčšinou uvedená v jeho blízkosti. Zmenárne majú väčšinou otvorené do 9 - 16 hodín.

korejský won

Koľko čo stojí?

Za noc v hosteli zaplatíte zhruba 28 Eur. V lepšie vybavenom hoteli (3 hviezdičky) vás noc vyje na necelých 55 Eur. Jedlo pre jednu osobu v lacnej reštaurácii stojí zhruba 5,20Eur. Za jedlo pre dve osoby v reštaurácii strednej triedy zaplatíte asi 27 Eur. Polliter domáceho piva vás vyjde na 2,50 Eur. Za tretinkové fľaše vody zaplatíte 0,60 Eur. Za cappuccino dáte približne 3,20 Eur.

 

Južná Kórea: zájazdy

,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia