Dovolenka Phuket

Jeden z najlepších plážových servisov v juhovýchodnej Ázii a povesť naozaj luxusného letoviska na dovolenku, kde sa človek nemôže nudiť ani minútu - to je Phuket, slávne thajské letovisko v Andamanskom mori, výkladná skriňa thajského turistického priemyslu.

Čo by ste mali vedieť o Phuketu

Phuket je najväčší z thajských ostrovov, ktorý leží zhruba sedemsto kilometrov južným smerom od Bangkoku a lietadlom cesta z thajskej metropoly trvá asi hodinu a pol. Na dovolenku na Phuket začali turisti vo väčšom počte jazdiť v 80. rokoch 20. storočia. Dnes je obľúbeným miestom ako mladých ľudí, ktorí sem jazdia za zábavou, tak i rodín s deťmi - vďaka plážam, ktoré majú len veľmi pozvoľný vstup do mora.

Phuket s pevninou spája takzvaný Most milencov a je výborným miestom pre dovolenku v Thajsku, ak plánujete vyrážať za poznaním, veľmi často funguje ako ideálny východiskový bod pre ďalšie cesty za poznaním.

Zaujímavé miesta na Phuketu

Phuket je veľký rozlohou a logicky teda aj možnosťami, ktoré ponúka. Zaujíma vás história? Mrknite do niektorého z chrámov. Lákajú vás prírodné divy? Vydajte sa do vnútra ostrova k vodopádom. Ste skôr na kultúru? Zájdite do hlavného mesta. Phuket má pre každého niečo.

  • Muang Phuket - hlavné mesto ostrova. Mesto, ktoré si aj napriek záujmu turistov zachovalo tradičný ráz. Architektúra miestnych domov odráža čínske a portugalské vplyvy. V meste žije asi sedemdesiat tisíc stálych obyvateľov.
  • Phuket Fantasea - zábavný park. Na pláži Kamala leží pozoruhodný zábavný park, kde pravidelne prebiehajú vystúpenia tak trochu inšpirované cirkusom. V hlavnej úlohe sú tu zvieratá, vrátane hŕby slonov, kostýmy sú blyšťavé, hudba a tanec tradičné. Človeku je až skoro ľúto, že je tu striktne zakázané fotiť a natáčať.
  • Zátoka Phang Nga - obľúbený cieľ výletov. Zátoku Phang Nga niektorí prirovnávajú k Dračej zátoke vo Vietname a patrí k najfotografovanejším miestam v celom Thajsku. Vápencové útvary tu "trčia" z priezračne čistej vody a v niektorých lokalitách sa v 70. rokoch točila aj jedna zo slávnych bondoviek.

Pláže

Pri cestovaní do tohto letoviska vás asi najviac zaujímajú pláže. Phuket je ich plný, preto si urobíme stručný prehľad tých najdôležitejších.

  • Patong - najslávnejšia, najnavštevovanejšia, skrátka hlavná zábavná tepna ostrova. Hodinky tú nepotrebujete, zábava ide v plnom prúde aj po zotmení. Získala si povesť centra sexuálnej turistiky, toho sa ale úspešne zbavuje a stáva sa z nej miesto s bohatým vyžitím pre celú rodinu.
  • Mai Khao - zatiaľ čo Patong nájdeme na juhozápade ostrova, táto pláž sa nachádza na severozápade. Jej návštevníci si vychutnávajú predovšetkým dlhé kilometre prechádzok exotickým pobrežím.
  • Nai Harn - túto pláž majú najradšej miestni. Jedná sa o pokojné miesto s prístavom pre kotvenie lodí a veľmi dobrými podmienkami pre šnorchlovanie.

Čo robiť na Phukete

Na Phukete sa nikto nemôže nudiť. Aktivít, ktoré tu môžete podniknúť, sú desiatky. V okolí Phuketu sú perfektné lokality pre potápanie, práve z Phuketu ľahko dosiahnuteľné - vydajte sa napríklad na súostrovie Phi Phi. Na ostrove sú aj budhistické chrámy, pokiaľ teda radi spoznávate inú kultúru, potom sa vydajte do niektorého z nich.

Vnútrozemie ostrova ukrýva krásne vodopády - známy je napríklad vodopád Ton Sai. Na severe ostrova kúsok ďalej od pobrežia je aj turistami veľmi vyhľadávaný útulok pre gibony, záchranná stanica, kde sa starajú o zranené či inak hendikepované zvieratá a vracajú ich späť do voľnej prírody.

Fakultatívne výlety na Phukete:

Zájazd na Phuket je ideálny pre tých, ktorí sú aktívne založenía. Každý deň tu môžete podnikať výlety po blízkom i vzdialenom okolí, vyraziť na ostrovy v Andamanskom mori, alebo zostať na ostrove a spoznať jeho krásy. Napríklad aj prostredníctvom niektorého z fakultatívnych výletov.

  • Plavba na súostrovie Phi Phi - plavba loďou na súostrovie Phi Phi, ktoré je jedným z najkrajších miest Thajska, trvá asi hodinu a pol a podľa toho, aký si zakúpite balík, môžete v jej rámci absolvovať napríklad aj príjemný obed. Ďalšie zmysly sa potom nasýtia pohľadom na zátoku Ao Maya, kde sa točil film Pláž s Leonardom DiCapriom.
  • Trekking na slonoch - vydajte sa na chrbte slona kúsok do vnútra ostrova. Hlavne na západnom pobreží ostrova Phuket je niekoľko sloních útulkov, ktoré poskytujú túto exotickú zábavku.
  • Celodenný okruh ostrovom - počas celodenného programu sa pozriete ku všetkým známym a atraktívnym miestam na Phukete. Pozriete sa do budhistického chrámu Wat Chalong, do hlavného mesta ostrova, na sloniu farmu, plantáže aj na ľudové pláže a mys Phromthep.
  • Výlet na ostrov Jamesa Bonda - celodenný poznávací výlet, ktorý vás zavedie nielen do zátoky Phang Nga, ale aj na ďalšie zaujímavé miesta, napríklad na plantáže kaučukovníka, alebo na sloniu farmu. Obedovať budete v dedine morských nomádov na ostrovčeku Ko Panee.
,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia