Dôležité informácie pred cestou

Rozmery krajiny javorového listu sú šokujúce. Viete, že Kanada je druhý najväčší štát na svete? Rovnako ak USA i Kanada sa môže pýšiť ako vlnami Atlantiku na východe, tak Pacifickým pobrežím na západe. Kanada svojim južným cípom zasahuje do zemepisnej šírky Ríma. Sever siaha do pustín polárneho kráľovstva Arktídy.

Kanada, to sú mohutné štíty Skalistých hôr, nekonečné lesy a prérie, divoká príroda Yukonu, ale tiež členité pobrežie s nepriehľadnými fjordmi a dažďovými pralesmi. Kanada je tak veľká, že plných 90% z jej 28,5 milióna obyvateľov žije v páse širokom 160 kilometrov tiahnucim sa pozdĺž hranice so Spojenými štátmi.

Kanada tak sústreďuje obyvateľstvo hlavne vo veľkých európsky vyzerajúcich mestách na Rieke svätého Vavrinca alebo v príjemnom meste Vancouver či Calgary na západe.

Lanovka ve Whistleru v Britské Kolumbii

Politické usporiadanie

Možno ste doposiaľ netušili, že Kanada je konštitučná monarchia, ktorej hlavou je Alžbeta II, kráľovná Veľkej Británie. Kráľovnú zastupuje generálny guvernér. Okrem vyššie uvedeného je ale tiež parlamentnou zastupiteľskou demokraciou s federálnym usporiadaním a silnými demokratickými tradíciami. Politické usporiadanie je tiež akosi odlišné od toho nášho a v mnohých ohľadoch pomerne komplikované. Poďme sa na to pozrieť bližšie. 

Kanadský parlament je zloženinou dvoch komôr - dolnej komory parlamentu, ktorá je volená ľudom a na druhej strane zo senátu menovaného snemovňou. Členovia snemovne sú volení väčšinovým volebným systémom. Za výpis všeobecných volieb je zodpovedný generálny guvernér, ktorého poveruje predseda vlády.

Členom senátu sú kreslá prideľované na regionálnom základe. Vyberaní sú premiérom, pričom ich formálne vymenuje generálny guvernér (rovnako ako vládu). Svoju funkciu v senáte môžu zastávať až do 75 rokov veku. Premiérom sa stane vodca strany, ktorému vyjadrila dolná komora kanadského parlamentu dôveru.

Kanadskú vládu tvoria členovia strany prvého ministra, ktorí majú kreslo v parlamente, väčšinou v dolnej snemovni. Členovia vlády sú viazaní prísahou ku kráľovninej tajnej rade pre Kanadu a stávajú sa ministrami britskej koruny.

Právomoci premiéra sú pomerne široké a zahŕňajú napríklad vymenovanie ďalších vysokých úradníkov. Medzi štyri hlavné politické strany Kanady patrí Conservative Party of Canada, Liberal Party of Canada, New Democratic Party a Bloc Québécoise.

Černý medvěd v NP Jasper v Kanadě

Vstupné formality

Ak cestujete do Kanady, nezabudnite si so sebou pribaliť platný cestovný pas a spiatočnú letenku, pričom však myslite na to, že doba platnosti pasu by sa mala zhodovať minimálne s dobou pobytu v Kanade. Všeobecné odporúčania hovoria však, aby boli doklady platné najmenej mesiac po predpokladanom odlete z Kanady. 

Čo sa týka vízovej povinnosti, tá pre osoby cestujúce do Kanady neexistuje. Po novom je ale vyžadované elektronické cestovné povolenie (eTA). O povolenie môžete zažiadať prostredníctvom webových stránok Citizen and Immigration Canada. Akonáhle povolenie získate, je potrebné ho predložiť leteckej spoločnosti, s ktorou do Kanady cestujete. Potom, čo vyplníte registráciu, obdržíte počas niekoľkých minút (najneskôr však do 3 dní) potvrdenie. To po Vás budú požadovať tiež v prípade prestupu.

Očkovanie a lekár

Do Kanady neexistuje žiadne povinné ani odporúčané očkovanie. Turista, ktorý do krajiny cestuje, by si mal akurát skontrolovať svoj očkovací preukaz a platnosť doterajších vakcinácií povinných na území ČR/SR.

Čo sa týka lekárskej starostlivosti v Kanade, majte na pamäti, že medzi ČR/SR neexistuje žiadna dohoda o bezplatnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti a preto by dôležitou súčasťou ciest do Kanady malo byť včas uzatvorené zdravotné poistenie na celú dobu pobytu. Náklady na jednotlivé lekárske ošetrenia sú teda navyše v porovnaní s ČR/SR ozaj vysoké. Počítajte tiež s pomerne dlhými čakacími lehotami, ktoré sú pre Kanadu typické.

Vlajka

Vlajka javorového listu (iné avšak pomerne bežné označenie pre vlajku Kanady) predstavuje červený základ o pomere výšky a dĺžky 1: 2, ktorá má uprostred zvislý biely pruh s jedným štylizovaným jedenásťcípym javorovým listom uprostred. Dnešná podoba kanadskej vlajky bola prijatá parlamentom 22. októbra 1964 a uzákonená kráľovnou Alžbetou II 15. februára 1965.

Vo vlajke Kanady nájdeme okrem červenej tiež bielu. Napokon práve táto farebná kombinácia predstavuje oficiálne farby štátu (od roku 1921). Až do roku 1965 nebol súčasťou kanadskej vlajky javorový list. Aj napriek tomu je jeho symbolika užívaná už od roku 1860 (väčšinou ako dekorácia). Ak by sme sa bližšie pozreli na jedenásť cípov javorového listu, potom musíme spomenúť, že tento počet je čisto náhodný, a nie je mu prikladaný žiadny špecifický význam. Dva postranné pruhy symbolizujú oceány, ktoré Kanadu obmývajú - teda oceán Atlantický a oceán Tichý.

Skalisté hory v Kanadě

Náboženstvo

Zhruba 63% obyvateľov Kanady sa hlási ku kresťanstvu, pričom najsilnejšou kresťanskou cirkvou je rímskokatolícka cirkev so 43,6% z celkového počtu kresťanov.

V Kanade však nájdete aj početné diecézy východných katolíkov, medzi ktoré patria napríklad arménski katolíci, chaldejskí katolíci z Iraku, Maroniti, gréckokatolíci-melchiti, ukrajinskí gréckokatolíci, rumunskí gréckokatolíci a slovenskí gréckokatolíci.

Z nekresťanských náboženstiev je tu najsilnejší islam, ku ktorému sa hlási asi 3,2% obyvateľstva a v súčasnej dobe je najrýchlejšie rastúcim náboženstvom v Kanade. Bez vyznania sa profiluje necelých 24 percent obyvateľstva Kanady.

Jazyk

Kanada je považovaná za multikultúrnu zem mnohých jazykov. Oficiálne jazyky sú tu rovno dva – francúzština a angličtina. Angličtina je materským jazykom necelých 60% obyvateľov, francúzštinu považuje za materinský jazyk cca 23% obyvateľov. Znalosť niektorého z úradného jazyka je navyše jednou z podmienok získania kanadského občianstva. 

Francúzština má najsilnejšiu pozíciu v Quebecu, kde je zároveň jediným oficiálnym jazykom. Quebec je tiež jedinou provinciou Kanady, v ktorej nemá angličtina žiaden oficiálny status a v ktorej sa väčšina obyvateľov anglicky nedohovorí. Naopak v Ontariu je jediným oficiálnym jazykom práve angličtina. Veľmi podobná je situácia tiež na Ostrove princa Edwarda a v provincii Newfoundland and Labrador.

Mena

Zákonným platidlom Kanady je Kanadský dolár (CAD), pričom jeden CAD je asi 0,64 EUR.

Gramotnosť

Asi 97 % obyvateľov Kanady je gramotných.

Dôležité telefónne čísla

Polícia, hasiči a záchranná služba v Kanade má jednotné číslo 911. Pokiaľ potrebujete zaistiť informácie o telefónnych číslach v provincii, v ktorej sa aktuálne nachádzate, volajte 411.

Nanaimo je tříbarevná delikátní nepečená kanadská lahůdka

Doba letu

Dĺžka letu do Kanady sa líši podľa toho, do ktorého mesta či provincie sa cestovateľ chystá a tiež od toho, s akou leteckou spoločnosťou letí. Dôležité je zmieniť i nutnosť prestupov. Priemerná doba letu z Prahy do Toronta je asi 11-12 hodín. Z Prahy do Vancouveru sa môže cesta natiahnuť až na 14 hodín. Do Montrealu sa z Prahy dostanete asi za 11 hodín. U Calgary je potrebné počítať asi so 14 hodinami.

Časový posun

Oproti nášmu časovému pásmu je v Kanade -5 hodín.

Počasie

Počasie veľmi závisí od toho, v akej oblasti Kanady sa práve pohybujete. Priemerná teplota v Ottawe je v januári -11°C a v júli 21°C.

Pre spoznávanie úchvatnej prírody Kanady je ideálna jar, leto alebo jeseň. Kto chce navštíviť ďaleký sever, mal by prísť v júli alebo v auguste. V tejto dobe však do Kanady prichádza najviac návštevníkov, preto je veľa zaujímavých miest doslova zasypaných davmi ľudí. 

Pohodovejší pobyt ponúkajú jarné a jesenné mesiace, kedy sú i ceny nižšie. Jeseň začína v Kanade zhruba v polovici septembra, kedy sa kanadské lesy sfarbia do červeno-zeleno-žlta. V septembri a októbri nastáva obdobie nazývané Indian Summer, pre ktoré sú typické chladnejšie slnečné dni, ktoré sú pre cestovateľov ako stvorené.

Hlava kanadského rysa

Doprava

Po celej Kanade si môžete prenajať lacné prenajať lacné vozy, o dosť lacnejšie než v susedných. Spojených štátoch. Požičovňu áut nájdete v každom väčšom meste. Ceny v požičovniach sa dosť líšia. Cestná sieť je kvalitná, na juhu krajiny je hustá, sever je pusto prázdny a cesty tu prakticky neexistujú. Mýtne sa na diaľniciach nevyberá, benzín je lacnejší než v Spojených štátoch. Najvyššia povolená rýchlosť je 50 km/h v obci, 80 km/h mimo obce a 100 km/h na diaľniciach. 

V Kanade funguje veľmi dobre železničná sieť. Pri dlhých trasách sú bežné vagóny s lôžkovou úpravou a sprchou, v ktorých nenájdete ani smietku. Autobusová doprava je veľmi kvalitná a rozvinutá, jednotlivé spoje jazdia takmer do všetkých oblastí krajiny. Autobusy sú však vždy drahšie než cesta osobných autom. Taxislužba je prijateľná predovšetkým vo veľkých mestách, je však prekvapivo veľmi drahá. Zato si môžete byť istí, že Vás žiadny z mužov za volantom neoberie ani o jediný cent. 

Na severe neexistujú cesty, preto sa používajú ako dopravné prostriedky malé jednomotorové letúny. Veľké spoločnosti, napríklad Air Canada alebo Canadien Airlines, ponúkajú zľavy študentom či seniorom, často je však cenovo prijateľnejší súkromný letún – hlavne na severe tejto krásnej zeme ich je dostatok.

Niagarské vodopády z kanadské strany

Obyvatelia

Najpočetnejšou etnickou skupinou sú Kanaďania britského pôvodu, ktorí zaujímajú asi tretinu z celkového počtu obyvateľstva. Na päty im šliapu Kanaďania francúzskeho pôvodu, ktorí tvoria asi ¼ populácie a sú najviac sústredení v provincii Quebec. Štvrtinu obyvateľstva tvoria tzv. Métis (obyvateľstvo zmiešaného pôvodu). Zvyšok sú prisťahovalci z Európy (Nemci, Taliani, Ukrajinci či Holanďania). V posledných rokoch ale v Kanade pribúdajú legálni prisťahovalci. Odhady v tomto prípade hovoria o 250 000 prisťahovalcoch ročne.

Elektrické napätie

Napätie v Kanade je štandardne 120 V pri 60 Hz frekvencii. Niektoré spotrebiče (napríklad trúby či klimatizácia) s veľkým odberom ale používajú 240 V/60 Hz. Čo sa týka zásuviek, tie sú v Kanade dvojakého typu. Prvým z nich je zástrčka typu A, ktorá má tvar dvojice plochých kolíkov. Novší variant tejto zástrčky disponuje zväčšeným kolíkom, ktorý je zavesený tak, že už ju nie je možné zastrčiť opačne. Starší typ zástrčiek je možné do nového typu zásuvky zasunúť, ale opačne to už nejde. Zásuvky a zástrčky tohto typu sa používajú nielen v Kanade, ale aj v USA. Druhým typom je zástrčka typu B, ktorá je síce veľmi podobná prvému zmienenému typu, navyše ale ešte obsahuje uzemňujúci kolík (NULL, 8 mm). Pokiaľ teda cestujete do Kanady, vybavte sa redukciou do zásuvky.

Ďalšie informácie

Devízové a colné predpisy nie sú v Kanade nijako prísne. Obmedzenie však platí pre vývoz rýb do krajín Európskej únie. Ryby (varené, sušené, čerstvé či inak upravené) síce prevážať môžete, musíte splniť ale dve základné podmienky: ryby musia byť vypitvané a ich celková hmotnosť nesmie presiahnuť 20 kilogramov.

,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia