Dovolenka Thajsko

THAJSKO - krajina, kde sa sny stávajú skutočnosťou. Dokonalé spojenie tradície so súčasnosťou Vás prekvapí na každom kroku. Navštívte jednu z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich metropol dnešného sveta – BANGKOK, nazývaný mesto anjelov. Toto mesto kontrastov a premien Vás uchváti svojimi historickými pamiatkami, ako aj svojou supermodernou výstavbou.

Na uliciach sa stretnete s budhistickými mníchmi, ako aj s nespočetným množstvom kňažiek lásky. Večer môžete navštíviť niektorú z množstva reštaurácií, barov, nočných klubov, či salónov thajskej masáže. Po dvoch príjemne strávených dňoch v Bangkoku záleží len na Vás, ktoré z mnohých thajských letovísk navštívite.

Thajsko - všeobecné údaje

 

POČASIE V THAJSKU
Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Vzduch (°C) 32 33 34 35 34 33 32 32 32 31 31 31
Voda (°C) 26 27 27 28 28 28 28 28 28 27 27 27
Zrážky (mm) 9 30 36 82 165 153 168 183 310 239 55 8

Rozloha 513.115 km2, hlavné mesto: Bangkok (Krungthep), štáítne zriadenie: konštitučná monarchia, hlava štátu: kráľ Vajiralongkorn od roku 2016, administratívne delenie: 76 provincií (džang wát), počet obyvateľov: 68 200 824 (odhad  2016)

Zemepisné údaje

Obrys Thajska býva prirovnávaný k hlave slona. Na sever zasahujú výbežky Šanských pohorí s najvyšším vrcholkom Thajska - horou Doi Inthanon (2 566 m n.m.). Centrálna oblasť je tvorená nížinami okolo rieky Chao Phraya, severovýchod (Issan) predstavuje vyprahlá krasová plošina Khoratského plató. Po západnom okraji Khoratského plató sa k juhu tiahnu pieskovcové pohoria tvoriace izolované stolové hory, často so značným prevýšením voči okoliu. Južná časť krajiny leží na šiji Kra a na Malajskom polostrove s nízkymi krasovými horami, tvoriacimi často fantastické skalné útvary. Najdlhšou thajskou riekou je Mekong, ktorý tvorí väčšiu časť hranice s Laosom, osou Thajska je však rieka Chao Phraya s hlavným prítokom, riekou Nan, vlievajúcou sa do Thajského zálivu pod Bangkokom.

Obyvateľstvo

Väčšinovými obyvateľmi krajiny sú Thajčania obývajúci stredné Thajsko. Na severovýchode (v Issane) žijú Laovia, v horách na severe potom zmes národíkov a národností, ktoré prišli z južnej Číny, Tibetu a Barmy, sú to tzv. horské kmene.V horách žijú aj Šanovia, blízki príbuzní Thajčanov.V mestách a na juhu je mnoho Číňanov (podľa odhadu 10 %), ktorí tvoria ekonomickú elitu Thajska. Okrem horských kmeňov, ktoré uctievajú prírodné sily, prípadne sú kresťanmi, sa veľká väčšina obyvateľov hlási k theravádovému, v prípade Číňanov k mahajánovému budhizmu. Na juhu potom prevažuje islam.Všetky pestré zložky thajského obyvateľstva sa takmer bezvýhradne stotožňujú s myšlienkou thajstva a považujú sa za obyvateľov Thajska - Thajčanov.

Podnebie

Tropické monzúnové s tromi ročnými obdobiami: zima (od novembra do februára) s teplotami pod 30 ̊C a v severnej polovici Thajska bez dažďov, leto (február až jún), keď teploty vystupujú až k 40 ̊C, v druhej polovici leta sa začínajú objavovať búrky - predzvesť nadchádzajúceho monzúnu. Tretím ročným obdobím je monzún (jún až november), keď sa mierne ochladzuje a viac prší. Z pohľadu Európana však thajské podnebie nemá žiadne veľké výkyvy.

DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE

Vstupné formality

Bezvízový styk pri pobyte do 30 dní. V prípade vstupu do Thajska cez hraničné prechody zo susediacich krajín bude bezvízový styk povolený na odobie 15 dní a musíte mať finančnú hotovosť minimálne 10.000,- THB na jednotlivca alebo 20.000,- THB na rodinu a pobyt.

Veľvyslanectvo ČR vThajsku sídli na adrese: 71/6 Ruam, Rudee Soi 2, Thanon Ploenchit, P. O. Box 522, Bangkok 10330, telefón: +66 2 2553027, fax:+66 2 2537637.Veľvyslanectvo SR v Thajsku sídli na adrese: Panthip Court,Mezzanine Floor,No 68, SoiAtthakamprasit,Thanon SathornTai, Bangkok 10120, telefón: +66 2 2850220, fax: +66 2 2850223.

Očkovanie a zdravie

Pri vstupe do krajiny nie je vyžadované žiadne očkovanie. Očkovanie proti žltačke typu A je však pri akejkoľvek ceste do iného podnebného pásma vhodné. Nebezpečenstvo tropických chorôb, ako je malária, je v turistických centrách prakticky mizivé, profylaxia antimalarikami nie je teda všeobecne odporúčaná. Lekárska starostlivosť je v Thajsku na veľmi vysokej úrovni.

Mena

Thajský baht (THB) = 100 satangov, kurz sa v lete 2017 pohyboval okolo 39,- THB za 1,- EUR. V obehu sú bankovky v hodnotách 20, 50, 100, 500 a 1 000 THB, mince v hodnotách 25 a 50 satangov a 1, 5 a 10 bahtov. Najlepšie kurzy ponúkajú malé zmenárne a banky, platiť je možné aj kreditnými kartami, často však k platbám kreditnou kartou pripočítavajú 3 %.

Časový posun

+ 6 hodín k stredoeurópskemu času (v období letného času v Európe + 5 hodín).

Astronomické údaje

Striedanie dňa a noci je pomerne vyrovnané, v čase okolo zimného slnovratu zapadá Slnko pár minút pred 18.00, v čase letného slnovratu zhruba o 18.45. Rána sa rozodnieva okolo 6.00. Vo všetkých thajských letoviskách na oboch pobrežiach sa stretneme s prílivom a odlivom, v čase maximálnych prílivov sú rozdiely hladín až 2 metre.

Úradný jazyk

Thajčina (thai), ďalej sa v krajine používa laoština (lao), čínština a jazyky horských kmeňov. Anglicky sa dá dohovoriť v turistických centrách.

Ubytovanie

Štandardný typ izby je v thajských hoteloch dvojlôžkový, ktorý je možné obsadiť jednou alebo dvomi osobami. Prípadná tretia osoba býva ubytovaná na prístelke, čo nie je plnohodnotná posteľ. Väčšina hotelov neprijíma z priestorových dôvodov viac ako tri osoby na izbu. V základnej ponuke uvádzame ubytovanie v bežnom type izby. Ak má hotel viac typov ubytovacích kapacít (plážové bungalovy, junior suity, výhľad na more... a pod.), na vyžiadanie zaistíme typ ubytovania podľa Vášho priania. Podľa svetových zvyklostí je v deň príjazdu izba k dispozícii po 14. hodine, v deň odjazdu je k dispozícii do 12. hodiny.

Nákupy v Thajsku

Vzhľadom k cenovej hladine v krajine sa v Thajsku nakupuje veľmi dobre. Typické thajské suveníry zahŕňajú výrobky z driev, zvlášť rezbárske práce z teakového dreva, drahé kamene (Thajsko je jedným z najväčších svetových producentov drahokamových odrôd korundu: zafírov a rubínov), výrobky z tradičnej umelej hmoty, vyrábané z gleja a rozdrvených rohov vodného byvola, výrobky z ručného saového papiera, masky, ľudové ozdoby a nepreberné množstvo ďalších atraktívnych suvenírov.

Oblečenie

Najvhodnejšie je ľahké bavlnené oblečenie, pri návšteve budhistických chrámov je potrebné dbať na primeranú decentnosť. Kúpanie hore bez sa toleruje pri hotelových bazénoch a na turistami hojne navštevovaných plážach, kúpanie bez plaviek je však neprípustné. V severných oblastiach Thajska býva zrána chladnejšie, pribaľte si preto aj ľahké teplejšie oblečenie s dlhým rukávom. Pri vstupe do chrámových interiérov a domácností sa odkladá obuv a vstupuje sa naboso.

Služby ESO travel v Thajsku

V čase hlavnej sezóny je v hlavných pobytových letoviskách (Bangkok, Pattaya, Phuket, Ko Samui) český delegát ESO travel, ktorý organizačne zaisťuje pobyt v Thajsku. Delegát zaisťuje klientom základné oboznámenie sa s krajinou, s klientmi sa stretáva na pravidelných schôdzkach v hoteloch a organizuje základné poznávacie výlety. Nie je však s klientmi celých 24 hodín denne. Pri poznávacích zájazdoch je prítomný česky hovoriaci sprievodca vtedy, ak je účasť nad stanovený limit účastníkov. Kategorizácia hotelov odráža mienku ESO travel, nie je založená na medzinárodne uznávanej kategorizácii pomocou hviezdičiek, ktorá sa v Thajsku nepoužíva.

Odkazy :

Informace o počasí : Wunderground