Dovolenka Srí Lanka

##zajezdy:##

SRÍ LANKA - vzácne kamene, aromatické čaje, fascinujúce miešanie odlišných kultúr a histórii, rajský tropický ostrov s prívetivými ľuďmi, bujnou vegetáciou, piesočnatým pobrežím s modrým morom. To všetko je Srí Lanka. Jeden ostrov, ležiaci južne od Indie, ktorý patrí k najkrajším na svete. S výnimkou hlavného mesta Kolomba, ktoré si dodnes zachovalo svoj pôvodný kolorit, tu nenájdete iné veľké mesto. Veľmi pestré je na Srí Lanke náboženské zloženie obyvateľstva. Na uliciach tu stretnete budhistov, hinduistov, moslimov aj kresťanov.

POČASIE NA SRÍ LANKE
Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Vzduch 30 31 31 31 30 29 29 29 29 29 29 30
Voda 27 27 28 28 29 29 28 27 27 28 27 27
Zrážky (mm) 89 69 147 231 371 224 135 109 160 348 315 147

DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE

Vstupné formality

Turistické vízum na pobyt do 30 dní sa udeluje zdarma po prílete na letisko v Kolombe. Platnosť pasu musí byť najmenej 6 mesiacov od dátumu vstupu.

Očkovanie a lekár

Očkovanie nie je povinné. Doporučuje sa očkovanie proti hepatitíde typu B. Vzhľadom na to, že cestujete do exotickej krajiny, vybavte sa bežnými liekmi proti zvýšenej teplote a črevným problémom. Na Srí Lanke je v miestnom vodovode len úžitková voda. Pitná voda sa dá kúpiť v minimarketoch v plastikových fľašiach.

Jazyk

Úradným jazykom je sinhálčina a tamilčina. V turistických centrách sa dohovoríte po anglicky.

Časový posun

+ 4,5 hodiny oproti stredoeurópskemu času.

Nápoje a strava

Všetky hotely na Srí Lanke sú minimálne s raňajkami. Väčšina jedál je v miestnom štýle, predovšetkým ochutené curry. Reštaurácie väčších hotelov majú v ponuke tiež európsku kuchyňu. Ceny jedál a nápojov sú približne rovnaké ako u nás. V hoteloch vždy počítajte s vyššími cenami.

Mena

Miestnou menou je srílanská rupia. Najvýhodnejšie je mať so sebou americké doláre, 1 USD = cca 141 rupií. Výmenu doporučujeme už na letisku. Platobné karty akceptujú väčšie hotely a reštaurácie.

Elektrické napätie

Elektrické napätie je 230 – 240 V. Zásuvky sú anglického typu s troma dierkami. Doporučujeme vziať si so sebou adaptér.

Športové aktivity

Ideálna na pešiu turistiku je horská oblasť okolo Hortonových planín a Adam’s Peak. Šnorchluje a potápa sa najmä na západnom pobreží v oblasti Hikkaduwy a Unawatuny. Zátoka Urugam je ideálnym miestom pre surferov. Na Srí Lanke sú tri golfové ihriská svetovej úrovne v nadmorských výškach 10, 400 alebo 2.000 metrov v Kolombe, Kandy a v horskom mestečku Nuwara Eliya.

Nákupy

Tradičným suvenírom zo Srí Lanky sú drevené masky z oblasti mesta Ambalangoda, batik z oblasti okolo Kandy alebo všadeprítomný arak.

Výlety a sprievodca

Vzhľadom na namáhavú dostupnosť turistických miest počas jedného dňa doporučujeme využiť ponuku niekoľkodenných okružných výletov s českým sprievodcom. Od decembra do mája je na ostrove prítomný český delegát.

Prenájom auta

Vzhľadom na zložitú dopravnú situáciu, ktorá pripadá turistom veľmi chaotická, sa na Srí Lanke prenájom auta nedoporučuje.

Zájazdy na Srí Lanku

Odporúčané zájazdy

Mohlo by sa vám páčiť

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia