Dovolenka Mexiko

MEXIKO - krajina, ktorá znie tajomným dobrodružstvom, pálivým slnkom, bohatou indiánskou kultúrou i koloniálnou minulosťou. Mimoriadne bohatstvo umeleckých a kultúrnych pamiatok, tisíce zvukov mexických miest, dlhé piesočnaté pláže, kryštálovo čisté more, úchvatné prírodné scenérie, slnko, pestré karibské farby, prívetiví obyvatelia, všadeprítomná radosť zo života, exotická chuť tequily, margarity i ďalších nápojov, rozmanitá exotická kuchyňa - to všetko je Mexiko. Je spojovacím článkom medzi Severnou a Južnou Amerikou - na severe hraničí s USA, na juhu s Guatemalou a Belize. Na západe je obmývané vlnami Tichého oceánu, na východe teplým Karibským morom a Mexickým zálivom.

CANCÚN - rušné turistické stredisko amerického štýlu sa rozkladá na piesočnej kose na východnom pobreží polostrova Yucatán. Každý rok navštívia toto pulzujúce letovisko viac ako 2 milióny turistov, ktorí si prichádzajú užiť pobyt na piesočných plážach s jemným bielym pieskom, využiť širokú ponuku pestrého nočného života či ochutnať mexické špeciality. Vysoký štandard ubytovania zaisťuje ubytovanie v novo vystavanej hotelovej zóne, v luxusných rezortoch priamo pri pláži. PLAYA DEL CARMEN Stále viac navštevovaná Mayská riviéra a predovšetkým letovisko Playa del Carmen sa nachádza 50 km južne od Cancúnu. Oproti Cancúnu je tu výrazne pokojnejšia, uvoľnená atmosféra, priateľskí miestni obyvatelia, pestrý nočný život aj vynikajúce nákupné možnosti. V centre letoviska je ubytovanie v jednoduchších menších hotelíkoch alebo je možné využiť ponuku luxusných rezortov v Playacar. Aj z Playa del Carmen je možné využiť širokú ponuku fakultatívnych výletov za mayskými pamiatkami v Chichén Itzá či Tulume a návštevu rezervácií Xel-Há či Xcaret. Na jednodenný výletu láka aj ostrov Cozumel. Milovníci golfu môžu využiť 18-jamkové ihrisko v Playacar.

Počasie v Mexike

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Vzduch (°C) 34 33 33 33 32 32 32 31 32 33 33 34
Voda (°C) 28 28 28 27 26 26 25 25 26 27 28 28
Zrážky (mm) 15 5 10 20 53 119 170 152 130 51 18 8

DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE

Očkovanie a lekár

Pri cestách do Mexika nie je nutné žiadne špeciálne očkovanie. V prípade potreby nájdete vo všetkých turistických centrách dostatok kvalitných lekárskych zariadení. Nezabudnite si vziať lieky, ktoré bežne užívate pri zvýšenej teplote, bolestiach hlavy a črevných ťažkostiach.

Jazyk

Úradným jazykom je španielčina, v turistických centrách sa možno dorozumieť po anglicky.

Časový posun

-4 hodiny oproti Stredoeurópskemu času, -5 hodín v období letného času.

Nápoje a strava

Vodu kupujte v plastikových alebo sklenených fľašiach, neodporúča sa piť vodu z vodovodu! Mexickým národným nápojom je tequila. Mexické jedlo je pre turistov jedným z najväčších zážitkov celého pobytu. Mexická kuchyňa sa líši podľa jednotlivých oblastí, je rôznorodá a takmer vždy ostrá (avšak nie úplne pálivá).

Mexiko - mena

Miestnou menou je nové mexické peso (MXN), ktoré sa delí na 100 centavos. V obehu sú bankovky v hodnotách 5,10,20,50,100 a 500 pesos. Vo všetkých turistických strediskách sa nachádza mnoho zmenární. Kurz meny sa v roku 2009 pohyboval okolo 11 MXN/1 USD. V Mexiku sú prijímané prakticky všetky druhy platobných kariet. Na výmenu odporúčame mať pri sebe USD.

Doprava

Auto je v Mexiku bezkonkurenčne na prvom mieste. V samotnom Mexico City je ich registrovaných okolo 4 miliónov. Možnosť prenájmu automobilov v cenách od 350,- pesos na deň.

Nákupy

Medzi najznámejšie mexické suveníry patria šály, šatky, kožený tovar, košíky, keramika, obrázky na papieri zo stromovej kôry a striebro.Mexiko je domovom neuveriteľne nadaných umelcov a remeselníkov. Žiadna krajina na svete sa nemôže pochváliť porovnateľným majstrovstvom, farebnosťou a tvorivosťou. Nenechajte si ujsť príležitosť navštíviť mexický trh - nájdete ho prakticky v každom meste. Tento labyrint farieb, zvukov a atrakcií je skutočnou pastvou pre oči: na každom kroku sa stretnete s ručnou výrobou, kvetinami, oblečením a predmetmi bežnej dennej potreby.

Zájazdy do Mexika:


  • Dovolenka u more
  • Poznávacie zájazdy

    Informacie o počasiu : Wunderground