Dovolenka Malajzia

MALAJZIA - Prírodne aj kultúrne jedna z najzaujímavejších krajín Ázie. Divoké a nepriestupné pralesy Malajského polostrova, hlboké jaskyne a horské masívy severného Bornea. Pralesné chyže pôvodných domorodých kmeňov, orientálne nádhera oblúkovité mešity moslimských Malajzijčanov, zdobené chrámy a dym vonných tyčiniek Číňanov i farbisté ohňové obrady indických Tamilov. Britské koloniálne horské stanice s domami, fúkačky so šípmi na lov dennej obživy. Čajové plantáže, háje kokosových a olejnatých paliem. Kilometre ľudoprázdnych pláží, zapadnuté dedinky aj najvyššie mrakodrapy planéty. Úžasná mozaika kontrastov. Malajzia, to je  tá pravá Ázia!

Dôležité informácie:

Kedy ísť do Malajzie?

S počasím to v Malajzii nie je úplne najjednoduchšie. Obdobie dažďov tu síce trvá od októbra do apríla, ale príležitostne tu prší po celý rok. V určitej časti roka sú navyše niektoré ostrovy turistom úplne neprístupné. Malajzia sa vyznačuje typicky tropickým podnebím, v priebehu roka je v krajine horúco a vlhko. Ročné teploty sa pohybujú okolo 24 - 34 ° C, všeobecne je v horách chladnejšie ako v nížinách.

Cestovať do Malajzie môžete po celý rok. Ak sem ale zavítate v hlavnej turistickej sezóne trvajúcej od decembra do januára, počítajte s vyššími cenami a veľkým náporom turistov z celého sveta. Ak sa sem vydávate v období od októbra do apríla, vyhnite sa východnému pobrežiu kvôli riziku monzúnov. Počítajte tiež s tým, že východné ostrovy sú v tejto dobe uzatvorené.

Batu Cave

POČASIE V MALAJZII
Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Priemerná teplota vzduchu: deň °C 31 32 32 32 31 31 31 31 30 30 30 31
Priemerná teplota vody °C 27 28 28 29 29 29 28 28 28 28 28 27
Priemerné mesačné zrážky (mm) 195 149 188 294 136 93 96 75 132 218 316 187

Malajský dolar

Nakupovanie a suveníry

Ak zavítate do Malajzie, rozhodne si nenechajte ujsť hlavné mesto Kuala Lumpur, ktoré je známe ako svetové nákupné centrum. Obchodné centrá tu bývajú poväčšine otvorená od 10 rána do 22. hodiny. Výhodne tu nakúpite najmä oblečenie, topánky, elektroniku, hardware aj software. Ceny fotoaparátov alebo kamier sú tu v porovnaní s ostatnými krajinami veľmi nízke.

Chcete si užiť to pravé nákupné šialenstvo? Zamierte na tradičný nedeľný trh (Pasar Minggu), ktorý sa koná od sobotňajšej noci a pokračuje do nedeľného rána. Zameraný je predovšetkým na predaj potravín a tunajšieho rôznorodého korenia.

Medzi typické malajzijské suveníry patria batikované šaty, keramika, zdobená bižutéria, výrobky z hodvábu, dreva alebo rôzne košíky. Vzhľadom k tomu, že sa v Malajzii spracováva vo veľkom cín, aj výrobky z tejto komodity patria k typickým turistickým úlovkom. Za lacnú elektronikou sa rozbehnite napríklad do Penang. Určite využite aj bezcolné zóny v Langkawi, kde lacnejšie nakúpite najmä alkohol a cigarety.

V Kota Bharu sa zase zamerajte na ručné výrobky a to najmä na batiku, ktorá tu má najdlhšiu tradíciu v celej Malajzii. K drahším, ale nádherným suvenírom patria materiály, ktoré sú ručne pretkávané zlatom alebo striebrom. Borneo vás naopak prekvapí zručným prúteným umením. Čo je tu naopak až príliš drahé, to je značkové oblečenie, ktoré vás vyjde oveľa drahšie ako v Európe.

Mena, platenie, bankomaty, zmenárne

Miestnou menou je malajský dolár čiže ringgit (RM), 1 USD = cca 3,70 RM. Väčšina hotelov má vlastné zmenárne, kde sú ponúkané oficiálne kurzy ku všetkým voľne použiteľným menám. Hotely tiež prijímajú platobné karty (VISA, MASTER). Bankomaty fungujú veľmi obmedzene, takže je nutné vziať si so sebou hotovosť. Zaplatiť tu môžete v obmedzenej miere tiež americkým dolárom (USD), eurom (EUR), singapurským dolárom (SGD), thajský baht (THB) a japonským jenom (JPY).

Ceny

Cenová hladina je veľmi podobná našej cenovej hladine. Pretože je ale Malajzia moslimskou krajinou, je potrebné počítať s drahším alkoholom. Pomerne lacné je naopak stravovanie v miestnych reštauráciách. Čo sa týka prepitného, ​​to býva väčšinou zahrnuté do ceny útraty a je uvedené na účte, inak sa prepitné dáva len vo výnimočných prípadoch. 70A ako sa pohybujú ceny v Malajzii? Napríklad za jedlo v lacné reštaurácii pre jedného zaplatíte okolo 2,60 Eur. Ak sa chcete rozšupnúť a pochutnať si na hostine s tromi chodmi, pripravte si zhruba 7 Eur. Polliter piva vás vyjde na 3,30 Eur, 2 litre Coca Coly na 0,90 Eur. Za vodu zaplatíte asi 0,48 Eur a za malé espresso asi 1,40 Eur.

Langkawi

Kultúra a zvyky v Malajzii

Miestnu populáciu tvorí moslimská malajská väčšina, potomkovia čínskych a indických prisťahovalcov a domorodé primitívne kmene žijúce v strede polostrova a v bornejskom Sarawaku. Čo sa týka povahy, Malajci sú nesmierne milí a usmievaví. Možno vás zarazí ich kľud (ten niekedy zaváňa dokonca laxnosťou). Oproti Českej či Slovenskej republike to bude príjemná zmena. Je zaujímavé, že tu neprevláda jednotná malajzijská kultúra. Každá z troch vyššie zmienených skupín je spojená so svojimi charakteristickými náboženskými stavbami - čínske budhistické alebo taoistické chrámy, indické hinduistické chrámy a malajzijské mešity.

Čo sa týka etikety, miestni sú na turistov zvyknutí. Vždy je ale dobré držať sa všeobecných zvyklostí a prejaviť miestnym aspoň trochu úcty. Malázijci veľmi dbajú na formálnu zdvorilosť. Úcta sa prejavuje starším osobám a vyššie spoločensky postaveným osobám. Podáva sa zásadne pravá ruka, avšak tento druh pozdravu neplatí pri moslimských ženách, hlavne ak ide o ženy zahalené v šatke. V takýchto prípadoch sa pri pozdrave stačí ľahko ukloniť.

Vynechajte prejavy dôverného správania, ako je poplácanie po chrbte, objímanie alebo dokonca bozkávanie. Tiež pamätajte na to, že homosexualita je v Malajzii trestná. Rozhodne sa vyhnite vtipom na náboženské témy alebo zosmiešňovaniu náboženstva či tradícií.

Hoci je Malajzia moslimská krajina, cudzinky tu zahalené chodiť nemusia. Na druhú stranu je ale potrebné počítať s tým, že nezahalená žena bude priťahovať pozornosť tunajších mužov, a tak je lepšie byť aspoň čiastočne zahalené (zakrytá ramená a hrudník, šaty alebo nohavice pod kolená). U návštev náboženských stavieb by mal byť decentný odev samozrejmosťou. Vo väčšine mešít a iných náboženských stavieb býva pri vchode umiestnená malá pokladnička, do ktorej je slušné prispieť aspoň pár drobnými.

A pri náboženstve ešte chvíľu zostaneme. Hoci je v krajine oficiálnym náboženstvom islam, existuje tu náboženská sloboda. Vďaka nej sú z ostatných náboženstiev najviac zastúpené budhizmus, taoizmus, hinduizmus a kresťanstvo. Vo východnej časti krajiny je dodnes praktizovaný šamanizmus.

Tuaran Sabah

Sviatky a festivaly v Malajzii

V Malajzii sa každoročne oslavuje množstvo sviatkov a významných festivalov. Zúčastniť sa pouličných osláv je pre turistov nezabudnuteľným zážitkom. Z tých najvýznamnejších sviatkov môžeme spomenúť napríklad Čínsky Nový rok (január, február), ktorý sa oslavuje od prvého dňa čínskeho lunárneho kalendára a každý rok je pomenovaný podľa jedného zvieraťa čínskeho horoskopu. Oslavy sú plné tanca a ohňostrojov.

V marci (12. deň v mesiaci) miestni, ktorí vyznávajú Islam, oslavuje narodenie Proroka Mohameda. Hinduisti naopak oslavujú narodenie Pána Subramaniama, známeho tiež ako Pán Muruga, najmladšieho syna Shivy. Pred týmto dňom sa hinduisti zvyčajne postia a dodržiavajú sebadisciplínu. V deň slávnosti sa koná obrovský sprievod za doprovodu spevov a hrmenie bubnov.

Okolo mája oslavujú budhisti tri významné udalosti v živote Budhu - jeho narodenie, osvietenie a dosiahnutie Nirvany. Slávnosť začína za úsvitu, počas ktorého sa stúpenci zídu v chráme, aby meditovali o "Ušľachtilej osemdielnej ceste". Počas meditácie sú do chrámu prinášané dary a obety pre chudobných. Mnísi v šafránových rúchach predspeivavajú sútry. Oslava vrcholí veľkým sprievodom so sviečkami.

Máj je ale tiež spojený s tzv. Harvest festivalom, počas ktorého sa oslavuje boh ryže. Slávnosť sprevádza poľnohospodárska prehliadka, výstavy, kultúrne programy, byvolie závody a iné tradičné hry Počas osláv samozrejme nechýba dobré jedlo a pitie.

September je synonymom najvýznamnejšej moslimskej slávnosti Hari Raya Puasa, ktorá znamená koniec pôstneho mesiaca Ramadánu. Deň pre miestnych začína v mešite, po ktorej návštevia miesta posledného odpočinku svojich blízkych. Malajci si obliekajú nové šaty a vo svojich príbytkoch vítajú všetkých návštevníkov.

Budhisti a taoisti v októbri oslavujú Sviatok Hladných duchov. Medzi miestnymi sa traduje, že pätnásty deň desiateho mesiaca ožívajú duchovia, ktorí hľadajú potravu alebo sa mstia ľuďom, ktorí im počas života ublížili. Na prelome októbra a novembra sa oslavuje Deepavali - festival svetiel, ktorý symbolizuje víťazstvo pána Krišnu nad démonom kráľom Narakasurem a návrat Rámy po 14-ročnom exile.

December je už tradične spojený s oslavami Vianoc (oslavujú sa až 25. Decembra) a sviatkom Awal Muharram, ktorý symbolizuje dve šťastné udalosti moslimského života. Jednak je to začiatok nového moslimského roka a jednak je to oslava prvej cesty proroka Mohameda z Mekky do Mediny.

Občerstvení Kuala Lumpur

Jedlo a pitie v Malajzii

Malajská kuchyňa je rovnako pestrá ako krajina sama a pre mnohých je práve jedlo dôvodom, prečo sa do krajiny vydať. Tradičné malajzijské pokrmy sú ovplyvnené juhočínsku kultúrou. Vo veľkom sa tu preto konzumujú smažené rezance, rôzne druhy mäsa, naparované knedlíčky so sladkými i slanými náplňami a veľa zeleninových jedál.

Medzi tradičné jedlá patrí nasi goreng (vyprážané ryža), mee goreng (smažené rezance), nasi lemak (kokosová ryža so sušenými ančovičkami, karí omáčkou, mäsom a burskými orieškami), Laksa (rezance v kari omáčke), cendol (zvláštny dezert z ryžových rezancov, kokosového mlieka, ľadu a cukru).

Obľúbená je aj sladká palacinka Apom Balik, ktorá je naplnená cukrom, orieškami a kukuricou. Opomenúť nesmieme ani dezerty z krájaného ľadu (shaved ice). Medzi tie najobľúbenejšie patria nepochybne Ais Kachang - ľadová hora, ktorá hrá všetkými farbami dúhy. Pod nánosom pestrofarebných sirupov čaká veľmi rôznorodá zmes. Hrabaním sa v ľade objavíte červenú fazuľu, kukuricu, kondenzované mlieko, želé a ktovie čo ešte.

Medzi tradičné pokrmy, ktoré môžete poznať z ázijských krajín patrí satay - mäso napichané na špajľu a ugrilované na ohni. Zvyčajne sa k príprave používa kuracie alebo hovädzie mäso, v nemoslimských reštauráciách môžete naraziť aj na mäso bravčové. Ugrilované mäso si môžete namáčať do sladkej, slanej alebo mierne pikantné omáčky.

Tradiční jídlo

Za zmienku určite stojí aj Roti Jala - tzv. Sieťový chlieb. Toto netradičné pečivo vzniká splietaním tenkých povrázkov chleba na obrej smažiacej panvici. Výsledný produkt potom zostáva poskladať, tak trochu ako francúzsku palacinku. Miestni kuchári ho zvládnu vyrobiť do minúty. Konzumovať ho môžete počas celého roka, najväčšej obľube sa však tešia v období ramadánu.

Ochutnať môžete tiež Rendang - hovädzie mäso s korením a kokosovým mliekom, často podávané pri slávnostných príležitostiach. Ak máte radi polievky, nevynechajte pálivú polievku so zeleninou, citrónovou trávou a plodmi mora Tom Yam.

Ayam merah a Ayam kicap sú naopak jednoduché jedlá z kuracieho mäsa, zeleniny a rajčinovej, respektíve sójovej omáčky. Ayam panggang je potom kurča marinované v cesnaku a limetovej šťave, následne ugrilované a podávané s ostrou omáčkou sambal.

Napiť sa môžete teh tarik - čierneho čaju s kondenzovaným mliekom. Obľúbený je LIMA ais - osviežujúci nápoj z vytlačených limetiek, sirupu, vody a ľadu. Zohnať sa dá aj celá škála čerstvo vytlačených ovocných štiav, alebo šťava z cukrovej trstiny.

Milovníci piva by nemali vynechať ochutnávku piva Tiger, ale aj stálic na trhu, medzi ktoré patrí napríklad pivo Heineken, Carlsberg, Anchor, alebo japonské Asahi.

Malajské pivo

DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE

Vstupné formality

Turistické vízum na pobyt do 90 dní sa udeľuje zdarma po prílete do krajiny. Platnosť pasu musí byť najmenej 6 mesiacov od vstupu do krajiny.

Očkovanie a zdravie

Povinné nie sú žiadne očkovania. Odporúčame očkovanie proti žltačke typu A a B a brušnému týfusu.

Elektrické napätie

230 - 240 V, 50 Hz, zástrčky blízkej európskemu štandardu, avšak väčšinou s 3 zdierkami. Vyskytuje sa však aj rad iných typov, zásuvky majú často rozvorky, do ktorých zapadnú rôzne rozstupy zástrčiek.

Aktivity

Športové aktivity - Na ostrovoch je možnosť vodných športov, šnorchlovania a potápanie.

Výlety a sprievodca - V rámci pobytových zájazdov je v cene poldenný okruh v Kuala Lumpur s anglicky hovoriacim sprievodcom.

Prenájom automobilov - Redang aj Tioman sú menšie ostrovy bez možnosti výjazdov automobilom do okolia.

,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia