Izrael

Informace

IZRAEL - krajina, ktorá patrí geograficky k Ázii, kultúrne k Európe a podnebím skôr k Afrike. Izrael, krajina biblie a kolíska histórie židovského ľudu, je súčasťou pevninského mostu spojujúceho tri kontinenty - Áziu, Európu a Afriku.

Hranice Izraelu sa tiahnú pozdĺž Stredozemného mora, Genezaretského jazera, pozdĺž Mŕtveho mora, ktoré je slané tak, že ani neplavec sa v ňom neutopí a pozdĺž Červeného mora, ktoré je rajom pre potápačov.

POČASIE V INDONÉSII (Bali)
Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Vzduch °C 26 26 28 32 37 38 36 33 34 34 32 28
Voda °C 24 24 24 24 25 27 29 29 27 26 25 24
Zrážky (mm) 21 17 0 0 0 18 0 0 0 11 8 28

Dôležité informácie

Vstupné formality

Očania Slovenskej republiky nepotrebujú k vstupu do Izraelu vízum. Návštevníci musia mať platný cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po predpokladanom návrate z Izraela. Po prílete sa vypĺňajú registračné karty.

Očkovanie a lekár

Očkovanie sa pre cestu do Izraelu nevyžaduje. Vezmite si so sebou lieky, ktoré bežne užívate pri zvýšenej teplote alebo pri bolestiach hlavy či črevných problémoch. Jazyk: úradným jazykom v Izraeli sú hebrejčina a arabčina.

Časový posun

Časový posun je oproti Slovenskej republike plus 1 hodina.

Nápoje a strava

Tradičné izraelské vína pochádzajú z oblastí Golanských výšin. Podobne je na tom aj izraelské pivo - ležiaky značiek Goldstar a Maccabee.V ktoromkoľvek arabskom meste alebo štvrti v Izraeli nájdete reštaurácie, stánky a pouličných predavačov, ponúkajúcich shishlik (šašlík - mäso na ražni), shish kebabs (šiškebab - hovädzie a baranie mäso), shwarma ( na ražni opečené jemné plátky baraniny) a všade prítomný hummous. Pod týmto povestným pokrmom sa skrývajú rôzne kaše z cizrny so sezamovým olejom. Tradične sa podáva s arabským chlebom zvaným pitah. Vyhlásenými rybími špecialitami sú ,,buri´´ z Červeného mora, ,,denis´´ zo Stredozemného mora a ,, ryba svätého Petra´´ z Galilejského jazera. Viac variant ponúkajú arabské sladkosti, všetky sú však značne presladené.

Mena

Miestnou menou je nový izraelský šekel (ILS), ktorý sa delí na 100 agorotu. Kurz je cca 1,- USD = 4,50 ILS . V obchodoch sa väčšinou platí v nových izraelských šekeloch, ale môžete taktiež platiť v amerických dolároch. Sú tu veľmi rozšírené kreditné karty.

Nákupy

Chceli by ste si priviesť spomienky a suveníry, tak určite vyskúšajte souqs (tradičné zastrešené tržnice), kde je zjednávanie hrou. V Izraeli sú populárne trhy a menšie obchodíky, zvlášť je to typické pre arabské časti, pretože židovské sú viac európske. Nároční turisti si môžu z Izraelu odviesť diamantové šperky a na mieru šité kožušiny, ktoré nepodliehajú daniam ani clu. Moslimské časti Jeruzalema sú plné orientálnych kovotepeckých výrokov a keramických výrobkov. Turisti na pamiatku kupujú sedemramenné svietniky. Milovníci a znalci starožitností si prídu na svoje v starom meste v Jeruzaleme, ale aj na trhu v Jafte. Ak mierite za nákupmi s cieľom zjednávať, tak u židovských obchodníkoch veľmi neuspejete, nemajú to radi. Skôr to skúste u palestínskych predavačov suvenírov.

Zájazdy do Izraele