Dovolenka Omán

OMÁN - jeden z naozajstných klenotov arabského sveta leží v juhovýchodnej časti Arabského polostrova na pobreží Ománskeho zálivu a Arabského mora a hranici s Jemenom, Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi.

Omán ponúka čisté more, priestranné pláže, drsné pohoria, tajomné historické pevnosti, púštne duny, mešity. Kvôli výhodnej polohe býval Omán v minulosti dôležitou križovatkou obchodných ciest celej Arábie. V Ománe Vás milo prekvapia priateľskí ľudia, pokojný životný štýl a súlad celej spoločnosti. Ománci hovoria, že zátoky, zálivy, pláže a more v Ománe sú darom od Boha. Krásne spomienky z návštevy Ománu Vám zostanú navždy.

Dozviete sa informácie:

  • vízová sa povinnosť,
  • očkovanie a lekár,
  • jazyk,
  • časový posun,
  • elektrická zásuvka,
  • mena, platenie, zmenárne.

Kedy ísť do Ománu

Omán sa vyznačuje pomerne veľkou rozlohou a tiež neuveriteľnou diverzitou svojej krajiny. Tomu zodpovedajú aj klimatické podmienky v jeho jednotlivých častiach. Všeobecne možno klímu v Ománe charakterizovať ako tropickú až púštnu. Smelo ho môžeme prirovnať napríklad k podmienkam v Dubaji. Prevládajú tu horúce a vlhké letá, na jeseň a na jar je tu pomerne teplo a zimy bývajú veľmi mierne. Ideálna doba na návštevu je počas mesiacov október až apríl, kedy tu môžete očakávať slnečné a teplé počasie s teplotami okolo 35 stupňov Celzia. V noci ale počítajte s miernejším ochladením. Teploty môžu spadnúť na 17 až 19 stupňov.

Krajina Ománu

Ak by ste sa sem vydali v období od mája do augusta, počítajte s veľmi vysokými teplotami a vysokou vlhkosťou a to najmä na pobreží. Vnútrozemie zvyčajne býva horúce a suché. Zaujímavé je aj obdobie medzi májom a septembrom, kedy má južný guvernorát Dhofar vlastnú mikroklímu známu ako Charif. Charif je určitou formou monzúnu z Indického oceánu, ktorý ovplyvňuje teploty. Tie sú mnohokrát o 10-15 ° C nižšie ako vo zvyšku krajiny. Čo sa týka zrážok, tie v Ománe väčšinou spadnú v zime. Ich množstvo sa ale líši región od regiónu. Na pobreží a v náhorných plošinách zvyčajne spadne 20-100 mm zrážok ročne, v horách môže ísť až o 900 milimetrov. Počas zimy sa tu na najvyšších vrcholoch objavuje dokonca sneh.

Kedy ísť do Muscatu

POČASIE V OMÁNE (Muscat)
Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Priemerná teplota vzduchu: deň °C 26 26 28 32 37 38 36 33 34 34 32 28
Priemerná teplota vody °C 24 24 24 24 25 27 29 29 27 26 25 24
Priemerné mesíané zrážky (mm) 21 17 0 0 0 18 0 0 0 11 8

28

Čo navštíviť v Muscate

Ide o Starobylé mesto Muscat s úzkymi uličkami a tromi nádherne vyrezávanými bránami, je jedným z najkrajších miest v Perzskom zálive. Mestu dominujú tri pevnosti, ktoré hrali veľkú úlohu počas portugalskej okupácie mesta v roku 1580. Pevnosť Mutrah stojí na pahorku, zatiaľ čo pevnosti Al Jalali a Mirani strážia vstup do mesta. Všetky opevnené stavby sú stále využívané políciou alebo armádou, preto do nich verejnosť má vstup zakázaný, ale je možné aspoň fotografovať. Medzi ďalšie pamätihodnosti patrí Mešita Ali, Nová mešita a palác sultána Qabus. Reprezentatívny palác, obklopený prekrásne udržiavanou záhradou, je postavený na pobreží vo farbách modrej a zlatej. Vstup do jeho interiérov bohužiaľ nie je povolený. V Muscate je tiež najkrajšie akvárium v Perzskom zálive.

Muskat

Nakupovanie a suveníry

V Ománe srdce milovníka nákupov zaplesá. Táto krajina je pre nákupy totiž doslova ako stvorená. V každom meste narazíte na tradičné arabské trhovisko, pomenované ako Souq, kde na vás čaká jedinečná atmosféra pokrikujúcich predajcov a rozmanitých výrobkov. Čo sa týka suvenírov, spomenieme napríklad zlato a striebro, tradičné arabské odevy a chýbať nesmú ani kovové výrobky - tzv. Džezva na kávu alebo čaj.

Nesmierne zaujímavé sú tiež ručne vyrábané predmety. V tejto súvislosti musíme spomenúť napríklad hrnčiarske výrobky (napríklad maľované misky) alebo tradičné ománskej dýky - tzv. Khanjary, farbené textílie a nemenej obľúbené vodné fajky. Zakúpiť môžete aj korenie a špeciálne kadidlá, do ktorých rovno kúpte aj miestne uhlie.

Kadidlo

Ak by sme porovnali nákupné možnosti v Ománe napríklad s Dubajom, potom dospejeme k názoru, že ponuka je v Dubaji ešte o niečo väčšia. Z miestnych trhov ale rozhodne nebudete odchádzať s prázdnymi rukami.

Kultúra v Ománe

Obyvatelia Ománu sú k turistom nesmierne priateľskí a zvyčajne sa im snažia uľahčiť orientáciu v ich rodnej domovine. Ak zavítate do nejakého menšieho mesta, nečudujte sa, že sa pre miestnych stanete kuriozitou, ktorú si budú zvedavý prezerať a budú chcieť nadviazať akýkoľvek kontakt. Na priateľské gesto narazíte napríklad v obchode, kde vás v rade pustia pred seba. Aj napriek tomu, že sú Ománci nesmierne sympatickí, na rozdiel od iných národov nepočítajte s tým, že by vás pozývali k sebe domov. Toto je naozaj výnimka.člověk s dýmkou

Kultúrne zvyklosti a etiketa

Čo sa týka kultúrnych zvyklostí a etikety, počítajte s tým, že po dotaze napríklad na autobus alebo najbližšie nákupné možnosti, vám Ománec podá ruku a rozhovor začne zdvorilostnou frázou "Ako sa máš?". Od vás ale očakáva to isté a chce, aby ste rozhovor s ním neodbili. Nič sa ale samozrejme nemá preháňať. Zaujímavosťou Ománu tiež zostáva, že ide jedinú krajinu na svete, kde prevažuje ibádíja - druh islamu odlišný od sunnitskej aj šítské vetvy, nečudujte sa preto, že sa miestni obliekajú do tradičných bielych habitov a na hlavách nosia africké čiapky. Súčasťou ich kroja je tiež zahnutá dýka, tu ale dnes už nosí iba málokto.

Čo sa týka významných sviatkov a festivalov, spomenieme, že na prelome januára a februára sa v Muscate koná veľký kultúrny festival. V júni sa koná jeho ekvivalent na juhu krajiny - Khareef Festival. Po skončení ramadánu prebieha sviatok Íd al-Fitr, kedy veriaci môžu bez obmedzenia hodovať.

Ománska kuchyňa

Ako možno charakterizovať tradičnú Ománsku kuchyňu? Ako veľmi jednoduchú, napriek tomu však nesmierne chutnú. Najčastejšie využívanými surovinami sú kuracie, rybie a baranie mäso. Ománci si tiež potrpia na najrôznejšie druhy marinád, vďaka ktorým sú ich pokrmy tak chutné. Medzi sviatočné jedlá patrí Shuwa, čo je mäso pečené v podzemnej peci. Zaujímavosťou je, že mäso sa pečie veľmi pomaly (asi osem hodín) a vďaka tomu je veľmi jemné. Pred varením sa silne ochutí korením a bylinami, čím získa veľmi delikátnu chuť.

Nemenej zaujímavý je aj pokrm s názvom Maqbous, ktorého základom je ryža zafarbená šafranom dožlta a varená spolu s okoreneným mäsom. Za zmienku určite stojí aj pokrm Mashuai, ktorý sa pripravuje z pečenej tresky. Ryba sa servíruje s ryžou ochutenou citrónom. Ako prílohu Ománci servírujú placku Rukhal, ktorej základom je akési chlebové cesto. Placka sa vyváľa dotenka a pečie sa na ohni z palmových listov. Ak sa nachádzate v blízkosti južného regiónu Dhofar, ochutnajte ich tradičné ománske jedlo z trhaných sušených kúskov hovädzieho mäsa. Ak zamierite do nejakého stravovacieho zariadenia, potom sa pripravte na to, že tunajším chutiam dominuje indická a pakistanská kuchyňa, čo znamená karí, ryžu, typické indické chleby pod.

Sladkosti a nápoje

Máte chuť na niečo sladšie? Potom si pochutnajte na tradičnej ománskej Halwa. Ománska Halwa je úplne odlišná od iných. Halwa tunajšieho štátu sa vyrába z cukru, vody, vajíčok, orieškov, kardamónu a niekoľkých ďalších špecifických ingrediencií. Čo sa týka tradičných nápojov, obľúbený je nápoj zvaný Laban, ktorý môžeme prirovnať k chuti sladkého cmaru. Ománci milujú ale aj ďalšie nápoje na báze jogurtu zmiešané s kardamónom a pistáciovými orieškami.

Halwa

Ceny v Ománe

Miestnou menou je ománsky rial (OMR), ktorý sa delí na 100 filsov. Kurz je cca 1, - USD = 0,3 OMR. V obchodoch sa väčšinou platí v ománskych Rial, ale môžete platiť aj v amerických dolároch. Sú tu veľmi rozšírené kreditné karty.

  • Čo sa týka zmenární, tie najlepšie kurzy nájdete najmä vo väčších obchodných centrách. Horšie kurzy sú zvyčajne na letiskách. Bankomaty sú ale v každom meste a nie je problém z nich bezpečne vyberať.

Čo sa týka cien, tie sú všeobecne o niečo vyššie ako u nás. Lacnejí ako u nás je ale benzín, ktorý stojí bežne niečo málo cez 0,40 Eur. Za cappuccino napríklad zaplatíte 3,90 Eur, za hamburger v reťazci rýchleho občerstvenia 4,20 Eur, jedlo v lepšej reštaurácii vás tu vyjde na zhruba 9 Eur. Drahé je tu ale miestne točené pivo. Polliter vás vyjde asi na 6,50 Eur.

Ďalšie praktické informácie:

  • Vstupné formality: Pre občanov Slovenskej republiky platí vízová povinnosť. Vízum je možné si vybaviť pri vstupe do krajiny na letisku za poplatok 25, - USD. Návštevníci musia mať platný cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po predpokladanom návrate.
  • Očkovanie a lekár: Očkovanie sa na cestu do Ománu nevyžaduje. Vezmite si so sebou lieky, ktoré bežne užívate pri zvýšenej teplote, bolestiach hlavy a črevných problémoch.
  • Jazyk: Úradným jazykom je arabčina, dohovoríte sa aj anglicky.
  • Časový posun: Časový posun proti Slovenskej republike je + 3 hodiny.
  • Elektrina: Zavedené je napätie 220 - 240 V, 50 Hz, je nutný adaptér. Väčšina elektrických spotrebičov predávaných v Ománe má zástrčky pre dvojotvorové zástrčky, avšak nie je problém kdekoľvek kúpiť adaptér.
,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia