Dovolenka Keňa

Keňa mapa

Táto úžasná krajina leží na východnom pobreží rovníkovej Afriky. Krajina je tvorená vysokými horami striedajúcimi sa s jazerami, savanou, lesmi a pláňami. Kenské pobrežie je tvorené bielymi plážami s jemným bielym pieskom a je obmývané teplými vlnami priezračného, blankytne modrého Indického oceánu. Môžete tu stráviť odpočinkovú dovolenku s kúpaním v teplom oceáne, kde vďaka korálovému útesu, ktorý sa tiahne pozdĺž pobrežia Kene, možno pri šnorchlovaní obdivovať krásy podmorského života. Keď už sa vydáte do Kene, nie je možné vynechať výpravnú safari. Pozorovanie divokej zveri v jej domovine je zážitok na celý život, ktorý vo Vás prebudí lásku k africkej prírode a bude Vás nútiť sa sem vracať.

Zaujímavé miesta

Či už vám učarujú tunajšie národné parky, kam sa môžete vydať na safari prechádzku a nezabudnuteľné dobrodružstvo alebo biele pláže, ktoré obmýva Indický oceán, veríme, že si tu prídu na svoje aj tí najnáročnejší turisti. Okrem ničnerobenia na plážach alebo preskúmavania krás tunajších národných parkov sa môžete venovať tiež prehliadke hlavného mesta Nairobi alebo masajských dediniek, kde sa dozviete viac o živote Masajov a ich umenia. Čo stojí za návštevu?

Mestá a významné oblasti

Ak cestujete do Kene lietadlom, pravdepodobne vaše kroky povedú priamo do hlavného mesta Nairobi. Nairobi má viac ako tri milióny obyvateľov a rozlohu 696 kilometrov štvorcových. Je preto najväčším mestom Kene. Meno mesta pochádza z masajskej frázy Enkare Nyrobi, čo znamená "studená voda". V tomto prípade ide o odkaz na rieku Nairobi, ktorá preteká mestom. Nairobi je miestom kontrastov - na jednej strane vás prekvapí moderné mesto plné luxusné víl, výborných reštaurácií a diskoték západného štýlu, na strane druhej uvidíte chudobné štvrte slumy, na čele s najväčším slumom na svete, ktorého meno je Kibera. Napriek tomu stojí návšteva Nairobi za to a počas cesty do Keni sa mu jednoducho nevyhnete.

dívka v Nairobi

Ďalším významným mestom je Mombasa, ležiaca na brehu Indického oceánu. Ide o druhé najväčšie mesto Keni, ktoré sa rozkladá prevažne na ostrove, ktorý je so severnou časťou pobrežia spojený niekoľkých mostami. Ak by ste chceli cestovať na južné pobrežie Mombasy, dostanete sa sem iba trajektom. Mombasa je vyhlásená najmä pre svoje megalomanské hotely, ktoré sú tu husto vystavané v okolí prenádherných pláží s bielym pieskom. Nachádza sa tu tiež najväčší prístav vo východnej Afrike, železnice z čias kolonizovania Angličanmi a medzinárodné letisko. V súčasnej dobe tu žije niečo cez jeden milión obyvateľov.

Ďalším významným mestom je Nakuru, ktoré sa nachádza v blízkosti rovnomenného národného parku. Nakuru je štvrtým najväčším mestom v Keni a leží v nadmorskej výške 1 850 metrov. Rozkladá sa nielen u rovnomenného národného parku, ale aj pri jazere Lake Nakuru. Aktuálne ho obýva na 300 000 stálych obyvateľov (väčšinu z nich tvoria Kikujovia). Mesto má železničné spojenie s metropolou krajiny Nairobi a je významnou turistickou destináciou, v blízkosti ktorej nájdeme množstvo turisticky zaujímavých unikátov (napríklad sopka Menengai a archeologické náleziská Hyrax Hill či Egertonova univerzita, ktorá je centrom rímskokatolíckej Diecézy Nakuru).

Za zmienku určite stojí tiež mesto Nanyuki, ktoré nájdete neďaleko hory Mount Kenya a rezervácie Ol. Významné je tiež mesto Isebania, ktoré pretína kenskú a tanzánsku hranicu.

Významné budovy a muzeá

V samotnom srdci Nairobi môžete navštíviť napríklad múzeum Karen Blixenovej, ktoré nadchne milovníkov knihy Spomienky na Afriku. Múzeum - predtým vila hlavnej hrdinky Karen Blixen, mapuje život slávnej spisovateľky. Zaujímavosťou zostáva, že takmer všetko  vybavenie vily je pôvodné, takže si návštevník môže lepšie predstaviť, aký bol život dánskej rodáčky v Nairobi prvej polovice 20. storočia.

Nemenej zaujímavý je aj príbeh istej Daphne Sheldrickové, ktorá je jednou z najvýznamnejších ochrankýň divokej prírody v Afrike a zakladateľkou úspešného slonieho sirotinca. Každý deň je totiž v Keni zabitých nespočetné množstvo slonov a to z jedného prostého dôvodu - kvôli zvyšujúcemu sa dopytu po pravej slonovine. Mnohé sloníky tak zostanú bez rodičov, opustené, hladné a osamotené. A práve to bol impulz pre Daphne Sheldrickovou, ktorá pre nich na predmestí Nairobi vybudovala unikátne zariadenie. Ošetrovatelia trávi so slonmi 24 hodín denne a učia ich znovu milovať človeka. Keď totiž sloníča do zariadenia príde, je traumatizované smrťou rodičov a ľudí nenávidí. Sloní sirotinec Daphne Sheldrickovej bol vybudovaný pred tridsiatimi rokmi a stále zostáva jediným zariadením tohto druhu v Keni.

A pri zvieratách ešte chvíľu zostaneme. Vo štvrti Karen v Nairobi je žirafie centrum, kde môžete žirafy nakŕmiť, vypočuť si prednášky od naozajstných odborníkov alebo si zakúpiť nejaký pekný suvenír. Štvrť Karen je pomenovaná po vyššie zmienenej Karen Blixenovej. Karen založila prvú školu a nemocnicu, veľa čajových a kávových plantáží a dala miestnym prácu.

Národné parky, safari a rezervace

Keňa je rajom národných parkov a rezervácií. Ak milujete safari a chcete vidieť zvieratá vo svojom prirodzenom prostredí, vydajte sa napríklad do národného parku Lake Nakuru. Ide o prírodný park, ktorému dominuje alkalické jazero s rozlohou cca 62 km2. Slanosť jazera sa mení v závislosti na daždivé či suché sezóne. Jazero je obklopené savanami a akáciovými lesy, ale aj skalami a hustým pryšcovým porastom. Park je domovom bielych aj čiernych nosorožcov. Zaujímavosťou zostáva, že park Lake Nakuru je ako jediný v Keni oplotený. Vláda ho totiž vyhlásila za chránenú rezerváciu, ktorá je oficiálnym domovom nosorožcov. V rezervácii môžete okrem nich pozorovať tiež ružové plameniaky a ďalších cca 450 druhov rôznych vtákov, paviány, byvoly, zebry, pakone, gazely, Impala, žirafy Rotchieldovy, leopardy a ďalšie. 

  • Zaujímavosť a rarita parku Lake Nakuru: Lake Nakuru je tvorený rovnomenným alkalickým jazerom, ktorého slanosť sa v priebehu rokov mení. Zároveň ide o jediný kenský park, ktorý je oplotený.

stejnojmenné jezero v národním parku Lake Nakuru

Ďalšou významnou rezerváciou je Masai Mara. Masai Mara je považovaná za vôbec tú najlepšiu rezerváciu na pozorovanie divokých zvierat v celej Keni. Park zaberá rozlohu 1 510 km2 a nachádza sa v odľahlej juhozápadnej časti Kene pri hranici s Tanzániou vo veľkej priekopovej prepadline Great Rift Valley. Tvorí južnú hranicu s riekou Mara, ktorá je jednou z najväčších kenských riek. V Masai Máre môžete pozorovať nezvyklé skupiny zvierat blízko  vedľa seba - gazely, zebry, žirafy, byvoly, Oryx, antilopy, pakone, slony, hyeny, šakalov, pštrosy, gepardy a levmi, čakajúcich na svoju príležitosť. Ak milujete mačkovité šelmy, máte tu veľkú príležitosť vidieť leopardy odpočívajúci v korunách stromov. Masai Mara je tiež jediným parkom v Keni, kde môžete uvidieť voľne žijúce nosorožca čierne, ktorí sú prísne chránení. V rieke Mara sa tiež s obľubou kúpu hrochy a žijú tu aj obrovské krokodíly nílske, ktoré v rieke čakajú na svoju korisť. Ak chcete zažiť migráciu zveriat, konkrétne teda pakoňov hrivnatých, vydajte sa do parku v auguste alebo v septembri. Práve migrácia pakoňov je ďalším dôvodom, prečo je rezervácie Masai Mara tak slávna.

  • Zaujímavosť a rarita parku Masai Mara: Masai Mara je tým najlepším parkom na pozorovanie divokej zvery. Ide o park v Keni, kde môžete vidieť voľne žijúce nosorožce čierne. Park je slávny tiež vďaka migrácii pakoňov hrivnatých, ku ktorej dochádza v auguste a septembri.

lev v Masai Maara

Ďalším parkom je Amboseli, ktorý sa rozkladá pri hranici s Tanzániou, priamo na úpätí hory Kilimandžáro, v provincii Rift Valley. 

hora Kilimandžáro

Park je domovom zebier, antilop, byvolov, pakoňov, impal aj slonov. Čím väčšie majú tunajšie slony kly, tým staršie sú. Treba podotknúť, že tu nájdete naozajstné skvosty a unikáty. Je ich však málo. Asi tušíte, že za túto nemilú skutočnosť môže pytliactvo. Pokiaľ do parku vyrazíte skoro ráno, máte väčšiu šancu na pozorovanie divokej zveri, ktorá sa nebude pred vysokým slnkom ukrývať v tieni stromov. 

sloni v národním parku Amboseli

  • Zaujímavosti a rarita parku Amboseli: Národný park Amboseli patrí síce medzi menšie parky, ale vďaka svojej polohe a celkovo ľahkej dostupnosti patrí medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie kenské národné parky, v ktorých môžete zahliadnuť obrie kolónie slonov, ktoré sú typické pre mokrade Enkongo Narok a Olokenya.

Za zmienku určite stojí aj národný park Samburu, ktorý leží 350 km severne od Narobi v údolí rieky Ewaso Ngiro (v preklade hnedá voda) a zaujíma rozlohu 165 km2. Nadmorská výška parku sa pohybuje v rozmedzí 800 až 1230 m nad morom. Vegetáciu parku tvoria najmä dumy, ktoré sa vyskytujú najmä na brehoch rieky, ďalej savana, akáciové porasty a tiež SVAMP. Na rozdiel od iných kenských parkov tu môžeme pozorovať špecifické druhy zveri, medzi nimi napríklad antilopy žirafie, zebry Grévyho, žirafy sieťované, oryxové. Ďalej tu žijú tiež slony, hrochy, krokodíly nílske, paviány a zhruba 350 druhov vtákov.

  • Zaujímavosti a rarita parku Samburu: V parku žijú napríklad antilopy žirafie, zebry Grevyho, žirafy sieťované, oryxové, které v ostatných kenských parkoch nenájdete.

žirafy v NP Samburu

Významná je tiež rezervácia Ol, ktorú nájdete necelých tristo kilometrov severne od Nairobi, na severozápadnom úpätí pôsobivého horského masívu Mt. Kenya. Rezervácia Ol dávkami v súčasnosti zaberá na 360 km2, teda plochu zodpovedajúcu rozlohe Krkonošského národného parku. Zhruba tretina parku je pokrytá trávnatými pláňami s minimom stromov. Väčšinu rezervácie potom tvorí riedka buš. Medzi obyvateľov parku Ol patrí slon africký (200 jedincov), lev (50-70 jedincov), leopard (20 jedincov), byvol Kaferský (1 700 jedincov), nosorožec a pes hyenovitý.

  • Zaujímavosti a rarita parku Ol Pejeta: Park je domovom veľmi vzácneho psa hyenovitého (Lycaon pictus), ktorý žije v iných parkoch naozaj len výnimočne. Zároveň je vybudovaný na mieste pôvodnej rezervácie pre nosorožcov dvojrohých, ktorých je tu asi 120 jedincov. V zvlášť zabezpečenej časti súkromnej rezervácie žijú 3 z 5 posledných nosorožcov tuponosých severných.

nosorožec v Ol Pejeta

Pohoria, údolia a horské masívy

Keňa nie je len o národných parkoch, ale aj o horách a ďalších horských masívoch. Za zmienku stojí napríklad priekopová prepadlina Great Rift Valley, ktoré sa inak prezýva "Veľká priekopová prepadlina". Ide o rozsiahly geomorfologický jav, ktorý prebieha v dĺžke 6 000 km zo severu Sýrie do oblasti Mozambiku. Šírka údolia sa líši - v najužších miestach má 30 kilometrov, v tých najširších rovných sto kilometrov. Prepadlina vznikla zhruba pred 35 miliónmi rokov.

Ďalším unikátnym javom je masív Mt. Kenya, nachádzajúce sa zhruba v strede štátu Keňa v oblasti zvanej Stredohoria Mount Kenya. Hlavné mesto Kene je od masívu vzdialené zhruba 130 kilometrov. Napriek tomu odtiaľto môžete zahliadnuť najvyššiu časť masívu. Spolu s masívom Kilimandžára je Mount Kenya ďalším miestom, kde možno pozorovať ľadovcové vrcholy blízko rovníka. Mount Kenya najvyššou horou v Keni a druhou najvyššou v Afrike po Kilimandžáre. Čo sa týka obľúbenosti, opäť sa umiestnila na druhom mieste a to vďaka kvalite jednotlivých výstupových ciest.

More (kúpanie)

Kenské pobrežie sa delí na severné a južné. Deliacim bodom je ostrov, na ktorom leží Mombasa. Na oboch miestach panujú rozdielne podmienky. 

  • Keňa - severné pobrežie ponúka vďaka menšej vzdialenosti koralového útesu od brehu mierne zhoršené podmienky na kúpanie v mori, pretože more môže pri odlive ustúpiť až k útesu. Príliv a odliv sa pravidelne strieda po šiestich hodinách. Počas odlivu je možné dôjsť po piesku až k útesu a počas prechádzky možno pozorovať morský život v lagúnach, ktoré zostávajú v priehlbinách v morskom dne. Najznámejšou plážou na severnom pobreží je pláž Bamburi. 

  • Keňa - južné pobrežie Kene je oveľa pokojnejšie, ale podmienky na kúpanie v mori sú tu lepšie. Koralový útes sa tiahne ďalej od brehu, takže odlivy nie sú tak markantné, ale napriek tomu je nutné s nimi počítať. Pláže sú tu ešte belšie a piesok jemnejší.

Jazerá

Keď sme sa zmienili o Veľkej priekopovej prepadline, nesmieme vynechať ani jazero Naivasha, ktoré leží na jej dne. Patrí medzi obľúbené odpočinkové miesta hrochov. Na jeho brehoch sa pod akáciami prechádzajú žirafy, zebry, impala, gazely, antilopy losí a v korunách stromov sa preháňajú guarezy pláštikové. Ak milujete pozorovanie vtákov, potom je jazero Naivasha ideálnou voľbou. Určite sa tu totiž stretnete s majestátnym orlom jasnohlasým.

Naivasha jezero

Ďalším významným jazerom je Lake Nakuru, ktoré je alkalického pôvodu. Ako už sme spomenuli vyššie, slanosť jazera sa v priebehu rokov mení. Jazero má rozlohu 40 km a priemerne je hlboké 2,3 m. Jeho maximálna hĺbka potom činí 2,8 m. Lake Nakuru leží v nadmorskej výške 1760 m. Do jazera ústia rieky Njoro, Nderit, Makalia a Lamudhiak. Pretože je v jazere zvýšená koncentrácia soli, je porastená mnohými riasami. Z vtákov tu môžete pozorovať plameniaka malého alebo plameniaka ružového.

Z riek musíme vymenovať tú najvýznamnejšiu, ktorej meno je Mara. Rieka sa nachádza v národnom parku Masai Mara a sledovať v jej blízkosti môžete kúpajúce sa hrochy, byvoly alebo slony, ktorí sa sem chodia napiť a osviežiť. Z ďalších riek je významná rieka Ewaso Ngiro, čo v preklade znamená "hnedá voda". V údolí rieky Ewaso Ngiro leží národný park Samburu.

 

Suveníry - nákupy

V hotelových obchodoch sú pevné ceny, inak sa všade inde zjednáva. Obľúbeným suvenírom sú napríklad  Oven sošky, ktorým miestni hovoria Makonde. Ide o naozajstná umelecké diela, ktoré patria k tým drahším suvenírom. Pôvodne boli tieto sošky vyrezávané v južnej Tanzánii, vďaka ich popularite sa ale umenie rezbárstva rozšírilo do celej východnej Afriky. Počas nákupov počítajte s tým, že narazíte na celý rad viac či menej podarených imitácií. Väčšinou sú tieto výrobky svetlejšie než zo skutočného ebenu. Tie najlepšie Makonde sa predávajú v drahých obchodoch so suvenírmi v Nairobi a Mombase a často pochádzajú práve z Tanzánie.

Ďalším a nemenej obľúbeným suvenírom sú mastencové sošky, ktoré pochádzajú z Kisii na západe Kene. Mäkký, svetlo sfarbený mastenec je tvarovaný do nepreberného množstva výrobkov rôznych tvarov, od popolníkov po sošky slonov. Asi najväčší výber nájdete v Kisumu pri Viktóriinom jazere.

Nemenej populárne sú aj sisalové košíky, ktoré patria medzi tie vôbec najtradičnejšie suveníry, ktoré si môžete z Kene priviezť. Kúpiť ich môžete vo všetkých obchodoch so suvenírmi alebo na trhovisku v Nairobi. Vybrať si môžete z mnohých veľkostí, farieb a tvarov. Tie najlepšie kusy majú v sebe vtkané vlákna z kôry baobabu alebo sú zdobené vpletanými gorálikmy. Aj tu však existujú imitácie košíkov z nylonových vlákien, ktoré nemajú s tými naozajstnými príliš spoločného.

Z ďalších suvenýrov môžeme menovať najrôznejšie tkané látky a batiky, mužské odevy zhotovené zo silnejšej pruhovanej bavlny zvané Kitoi alebo batikovaný hodváb. Nemenej  zaujímavé sú  masajské výrobky – šperky z goráliek alebo špeciále nádoby vyrobené z vydlabanej dyne. Obľúbeným suvenýrom sú náramky zo sloních kostí, starožitnosti, hudobné nástroje nebo masky.

Kultúra

Nápoje a strava

Kenská kuchyňa je v zásade veľmi jednoduchá, chutná a sýta. Jej základ tvorí zeleninová zmes, fazuľa, cibuľa, špenát či mäso (veľmi často tučné). Obľúbenou prílohou je z kukuričnej múky, z ktorej miestni vytvárajú tzv. Ugali. Nemenej obľúbené je tiež chapati, ktoré môže niekomu pripomínať naše palacinky. Zabudnúť však nemôžeme ani na tradičnú ryžu.

Vyhlásenou kenskou špecialitou je obrovská porcia hovädzej pečienky so zeleninou a hranolkami, ktorej sa hovorí Nyama Choma. Jedlo je ideálne napríklad k pivu v miestnej reštaurácii. Pri príležitosti konzumácie zlatistého moku sa naopak vyhnite chapati, ktoré vám môže v kombinácii s pivom spôsobiť nepríjemné zažívacie ťažkosti.

Pokiaľ chcete spoznať Keňu naozaj dokonale, stavte na pouličné jedlo. Vo všadeprítomných stánkoch na vás najčastejšie čaká samosa (malá trojuholníková vrecko plnená mletým mäsom a hráškom), mandazi (väčšia trojuholníková vrecko bez náplne), vajíčka natvrdo, párky, hranolky a podivný pletenec mletého mäsa, ktorému stánkari hovoria kebab. Špecialitou stánkarov je tiež možnosť dať si (predovšetkým v noci) panáka akéhokoľvek alkoholu.

V reštauráciách určite nepohrdnite čajom masala, ktorý si môžete dať s mliekom alebo bez. Skvele sa k nemu hodí jedna alebo dve mandazi. A keď už sme sa zmienili o pive - to najobľúbenejší má názov Tusker. Narazíte tu ale aj na Pilsner, ktorý sa v mnohom podobá nášmu pivu. 

Medzi ďalšie typické kenské jedlá patrí Sambusas, ktorý predstavuje vyprážané trojuholníky z cesta, plnené pikantným mäsom alebo zeleninou (podobné indickým taštičkám "samos"), Pilaf, ktorý môžete poznať aj z našich kuchýň. Ide totiž o korenistú ryžu k hovädziemu alebo kuraciemu mäsu. Pripravuje sa obvykle ako slávnostné jedlo, hlavne v moslimských pobrežných oblastiach. Matoke, čo sú osmažené zelené banány zmiešané s zemiakmi alebo Biryani - ryža s korením, mäsom a zeleninou.Keňský čaj

,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia