Dovolenka Kanada

Kanada nás už odjakživa fascinovala svojou očarujúcou prírodou, jedinečnými národnými parkami, množstvom jazier a vodopádov, ale aj ľadovcami a divokými priesmykmi. Svojich priaznivcov si získali aj jej mestá, z ktorých niektoré hostili napríklad olympijských športovcov. Za zmienku určite stojí aj kvantum historických a významných budov, ktorými sú jednotlivé časti Kanady doslova prešpikované. Ak hľadáte miesto plné kontrastov, Kanada je jasnou voľbou.

  • Praktické informácie pred cestou si prečítajte tu.

Zaujímavé miesta

Kanada je plná pozoruhodných miest, ktoré si zaslúžia vašu návštevu a obdiv. Ide nielen o zázračné národné parky, bohaté na typickú kanadskú faunu a flóru, ale tiež množstvo pulzujúcich miest, ktoré sú doslova prešpikované významnými historickými pamiatkami a budovami, ktoré rozhodne stoja za povšimnutie. Zabudnúť nesmieme ani na preslávené kanadské jazerá alebo tunajšie hory ponúkajúce jedinečné výhľady do údolia. Čo v Kanade určite navštíviť a kedy? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Budova parlamentu, Victoria, Kanada

Mestá a štvrte

Súčasťou Kanady je niekoľko miest, ktoré sa môžu pochváliť nejakým tým "naj". Prvým z nich je Toronto - najľudnatejšie mesto Kanady a zároveň hlavné mesto provincie Ontario. Toronto nájdeme v južnej časti provincie, na severozápadnom brehu rovnomenného jazera.

Hlavným mestom Kanady však nie je Toronto, ale Ottawa - šieste najväčšie mesto Kanady a druhé najväčšie mesto provincie Ontario. Mesto leží na rovnomennej rieke a obýva ho asi 880 000 obyvateľov. Málokto vie, že Ottawa bola prapôvodne iba malou dedinou menom Bytown. Až v roku 1855 získala štatút mesta a bola vybraná kráľovnou Viktóriou ako mesto predsedajúce kanadskej vláde.

Za zmienku určite stojí aj Montreal - druhé najväčšie kanadské mesto, najväčšie mesto provincie Quebec a druhé najväčšie frankofónne mesto na svete. Historická časť Montrealu svojím vzhľadom pripomína staré Francúzsko s bazilikou Notre Dame. Súčasťou mesta sú samozrejme aj do neba siahajúce mrakodrapy a jedinečné vyhliadky.

Počas svojich potuliek Kanadou nezabudnite navštíviť aj olympijský Vancouver, ktorý nájdete v juhozápadnej časti kanadskej provincie Britská Kolumbia. Nikomu pravdepodobne neuniklo, že to bol práve Vancouver, ktorý hostil XXI. zimné olympijské hry.

A v Britskej Kolumbii ešte chvíľu zostaneme. Jej súčasťou je metropola Victoria, v blízkosti ktorej sa nachádza preslávený maják Fisgard Light z roku 1860 aj prekrásna botanická záhrada Butchart Gardens.

Horské štíty, lesy a průzračné jezero ve Skalistých Horách

Okrem Victorie stojí za návštevu aj "mesto totemov" Duncan. Duncan obýva kmeň Cowichan a pochváliť sa môže rovno dvomi svetovými "naj". Jedným z nich je najstarší totem a najväčšia 36 m dlhá hokejka.

Ak patríte medzi milovníkov zimných športov, nezabudnite navštíviť mesto Whistler, ktoré je zároveň súčasťou lyžiarskeho strediska Whistler-Blackcomb v kanadskej provincii Britská Kolumbia. Stredisko ročne navštívia 2 milióny osôb, takže tu môže byť počas hlavnej zimnej sezóny pomerne veľká tlačenica.

Ak milujete horské treky, zamierte do mesta Banff, ktoré je významným športovým a turistickým strediskom a ideálnym východiskovým bodom pre trek do najvýznamnejších parkov v kanadskej časti Skalistých hôr. Jeden z nich - Mount Revelstoke sa nachádza neďaleko rovnomenného mesta.

Pokiaľ vás láka história najstaršej finančnej korporácie v Severnej Amerike - Spoločnosti Hudsonovho zálivu, vydajte sa do Kamloops - miesta, ktoré bolo v historických dobách jednou z najvýznamnejších základní tejto spoločnosti. Neďaleko neho sa nachádza indiánska rezervácia, pevnosť Kamloops a aj stará súdna budova či historický parný vlak č. 2141. Súčasťou mesta je aj múzeum, ktorého expozícia sa zaoberá tunajšou komunitou indiánov.

Spomenúť musíme aj Quesnel - miesto, ktoré v roku 1860 zažilo slávnu Zlatú horúčku. Dodnes túto históriu pripomínajú budovy Hudson Bay Company, stará pošta z roku 1867, Cornisch wheel alebo noblesné Bohanon House.

Panorama přístaviště města Vancouver

Významné budovy a historické pamiatky

Každý, kto navštívi hlavné mesto Kanady, určite zamieri k preslávenej budove parlamentu. Ak je Vaším cieľom Toronto, nezabudnite si vyjsť na vyhliadkovú vežu CN Tower. Vo Vancouveri zasa stojí za návštevu historický výčap U tlčhuby Jacka, preslávené parné hodiny aj budova kongresového centra Canada Place.

Už vyššie sme spomenuli, že v Kamloops - najvýznamnejšej základni spoločnosti Hudsonovho zálivu môžete obdivovať rovnomennú pevnosť, indiánsku rezerváciu a múzeum, ktorého expozícia je venovaná tunajšej komunite indiánov, aj starú súdnu budovu či historický parný vlak č. 2141.

Jezero Moraine v NP Banff v kanadské Albertě

Príroda, národné parky a scenérie

Kanada má čo ponúknuť aj milovníkom neskrotnej a divokej prírody a očarujúcich scenérií. Trebárs taký Vancouver Island pri juhozápadnom pobreží kanadskej provincie Britská Kolumbia ponúka neuveriteľne bohatý reliéf, obrie skalné masívy, fjordy, zálivy i tajomné úžiny. Milovníci rastlín a kvetov rozmanitých farieb, tvarov i vôní nech zamieria do botanickej záhrady Butchart Gardens neďaleko Victorie.

Samostatnou kapitolou sú ale kanadské národné parky. Začneme napríklad parkom Pacific Rim, ktorému kraľujú takmer nepriestupné dažďové pralesy, obrie jazerá, ktoré môžu turisti preskúmavať za pomoci pestrofarebných lodiek. Rozloha tunajšieho chráneného územia činí 511 km2, pričom 221 km2 zahŕňa ochranu morských ekosystémov a 290 km2 ochranu ekosystémov suchozemských.

Ďalší z národných parkov - Jasper je súčasťou Skalistých hôr (niekedy tiež označované ako hory Skalnaté). Park nájdeme v provincii Alberta, severne od národného parku Banff a západne od Edmontonu. Jeho súčasťou je preslávený ľadovec Columbia Icefield, ľadovec Athabaska, ale nájdete tu aj horúce pramene, jazerá, vodopády a samozrejme hory. Za zmienku iste stojí tiež hora Whistler s nádhernými výhľadmi na horské štíty Skalistých hôr. So susednou Blackcomb ju spája obľúbená lanovka.

Ďalším zo skvostov je Národný park Banff. Počas jeho prieskumu si nenechajte ujsť návštevu jazier Peyto, Louise Lake a Moraine Lake. Ponúka sa tu aj možnosť vyjsť lanovkou až na vrchol Sulfur Mountain. Po náročnom dni si môžete dopriať relaxačný kúpeľ v termálnych prameňoch. Za návštevu určite stojí aj Národný park Yoho so Smaragdovým jazierkom, vodopády Takakkaw a špirálové tunely pod Priesmykom kopajúceho koňa.

Nemenej čarovný je aj Národný park Glacier, ktorý zahŕňa dva hrebene už spomínaných Skalistých hôr a viac ako 130 jazier. Mnohí ho označujú za raj pešej turistiky. Ak túto aktivitu vyznávate, rozhodne by ste nemali NP Glacier počas svojich potuliek minúť. Súčasťou parku je trebárs priesmyk Roger, ktorému kraľujú obrie cédre a jedlovce.

Ďalším národným parkom je Mount Revelstoke, ktorý nájdete na juhozápade Kanady, v provincii Britská Kolumbia. Jeho rozloha je asi 260 km2 a susedí s vyššie uvedeným parkom Glacier. Súčasťou parku je pohorie Monnashee a majestátny priesmyk Eagle Pass.

Náš zoznam parkov a rezervácií zakončíme rezerváciou Mt. Robson, kde si môžete vychutnať jedinečné vyhliadky na najvyššiu horu kanadských Rockies.

Podzim ve Skalistých Horách v kanadské Albertě

Jazerá, vodopády a ďalšie vodné plochy

Kanada je mnohými označovaná za krajinu tisícich jazier. Kanadské jazerá totiž zaujímajú dohromady asi 400 tisíc km2, čo je zhruba 4% rozlohy krajiny. Medzi najznámejšie určite patrí jazero Ontario, ktoré je najnižšie a najvýchodnejšie položené jazero v systéme Veľkých jazier v Severnej Amerike. Zároveň ním prechádza hranica medzi Kanadou (provincia Ontario) a USA (štát New York). Jeho rozloha je asi 19 000 kilometrov štvorcových. Známe je aj jazero Peyto, ktoré je preslávené svojou atramentovou modrou farbou. Opomenúť nesmieme ani jazerá Louise Lake a Moraine Lake, ktoré ponúka neuveriteľné výhľady na okolité horské scenérie aj iskrivú hladinu vody, ktorej farba sa mení v závislosti od počasia i dennej doby. Niet sa čomu čudovať, že sú tieto jazerá v neustálom obklopení turistov, ktorí si tu spravia úchvatné fotky.

Za zmienku určite stojí aj jazero Maligne, ktoré je súčasťou Národného parku Jasper. Jazero je dlhé 23 km a je tak najdlhším prírodným jazerom v Skalistých horách. Vodou je zásobované z ľadovcového poľa Brazeau, preto sa jeho farba mení z modrej na tyrkysovú. Nemenej čarovné je aj jazero Pyramid Lake s vyvierajúcimi horúcimi prameňmi.

Okrem jazier stojí za zmienku tiež úžina Straight of Georgia. Počas plavby úžinou a pri troche šťastia sa môžete stretnúť s vládcami oceánu - dravými kosatkami či veľrybami.

V Kanade však nájdete tiež nespočetné množstvo okúzľujúcich vodopádov. Jednými z nich sú aj vodopády Takakkaw, ktoré sa nachádzajú v Národnom parku Banff. Čarovné sú tiež vodopády Bow Falls, ktoré majú zvlášť v zime svoje nezabudnuteľné čaro.

Výhled na centrum a zelený park v městě Toronto

Ďalšie zaujímavosti

Okrem prírodných alebo historických zaujímavostí však existujú aj atrakcie, ktoré sme do žiadnej z vyššie uvedených skupín nedokázali zaradiť. Napriek tomu ide o miesta, ktoré by ste mali poctiť svojou návštevou.

Prvým z nich je maják Fisgard Light z roku 1860, ktorý je súčasťou Britskej Kolumbie. Notoricky známou je aj lanová dráha Peak 2, ktorá spája vrcholy Whistler a Blackcomb a zároveň držia dva svetové primáty. Ide o najdlhší úsek (3 km), v ktorom visia laná bez podpory a kabíny, ktoré sa v najvyššom bode vznášajú 436 m nad zemou. Pohľad z vtáčej perspektívy do údolia je v podaní lanovej dráhy jednoducho nezabudnuteľný. Takto lanovka, ktorú nájdete tiež pod označením Peak2peak Gondola, sa navyše prebojovala medzi desať najkrajších lanových dráh sveta.

Ďalšou raritou je nepochybne tiež svetoznáme športové stredisko Whistler, ktoré bolo dejiskom XXI. zimných olympijských hier. Nádherné horské mestečko ponúka perfektné podmienky na lyžovanie. Nájdete tu totiž 3.280 hektárov lyžiarskych terénov, ktoré sú obsluhované 37 vlekmi. A keď už sme pri tých vlekoch, tak musíme spomenúť, že súčasťou strediska je aj najdlhší súvislý systém vlekov na svete.

Poslednou raritou je luxusný panoramatický vlak Rocky Mountaineer, prostredníctvom ktorého môžete vidieť zasnežené vrcholy trojtisícoviek, ľadovce, blankytne modré hladiny jazier, duniace vodopády aj skaliská striedajúce hlboké lesy. Vyberať si môžete zo štyroch očarujúcich trás a niekoľkých cestovných tried, pričom najkratšia trasa spája mestá Vancouver a Whistler a trvá tri hodiny. Niekoľkodňové sú potom vychádzky z Vancouveru do národných parkov Jasper, Banff alebo Calgary.

Nápoje a strava

Kanadská kuchyňa je vzhľadom na kultúrny vplyv a množstvo etník, ktoré krajinu obývajú, naozaj veľmi bohatá. Základ kanadskej kuchyne vytvorili prví kanadskí obyvatelia - Indiáni, starousadlíci a Eskimáci. Títo pôvodní obyvatelia sa živili predovšetkým byvolím mäsom, ražou a repou. Tieto potraviny sa však dnes už prílišnej obľube netešia a nahrádzajú ich moderné vplyvy francúzskej a anglickej kuchyne.

Veľké rozdiely sú aj medzi jednotlivými provinciami. Trebárs tie na západe sa ťahajú ku kuchyni škandinávskej, ruskej a ukrajinskej, východné skôr ku kuchyni britskej, írskej a škótskej. Pôvodné receptúry obyvateľstva prevládajú najmä na severe krajiny. V prímorských oblastiach sú samozrejme nutnou súčasťou jedálničkou čerstvé ryby a morské plody.

Čo sa týka tradičných jedál, spomenúť musíme určite jedlá z húb, divokej ryže, sladkých zemiakov a hovädzieho mäsa. Opomenúť nesmieme ani zázvorovú omáčku, fazuľu, hranolčeky, tvarohový syr, tradičné pšeničné placky bannock alebo obľúbenú fazuľa s toastami. Veľkej obľube sa tešia aj hovädzie a morčacie mäso, grilovaná koreňová zelenina, údené mäso alebo pokrm známy pod označením poutine. Vo svojej podstate ide vlastne o hranolčeky s omáčkou gravy a tvarohovým syrom. V Quebecu ide o vyhlásenú špecialitu.

Zo sladkých jedál nesmieme zabudnúť na tradičný jablkový koláč, ktorý si Kanaďania pripravujú na nespočetné množstvo spôsobov. Radi sladké jedlá dopĺňajú aj o lesné plody - čučoriedky, brusnice, maliny či černice. Známe sú aj čokoládové Nanaimo Bars a dezert Persians, ktorý predstavujú škoricové bochníčky a šišky, ktoré sú zaliate jahodovou polevou. Za zmienku určite stojí aj javorový sirup, ktorý Kanaďania pridávajú nielen do sladkých, ale aj niektorých slaných jedál a pokrmov. Čo sa týka nápojov, za skúšku určite stojí tunajšie kanadské pivo, víno a predovšetkým whisky. Ochutnať môžete aj vyhlásený koktail Caesar. Ide o mix vodky a tzv. "Clamato" - nápoje zložené z paradajkového džúsu a vývaru z mušlí. To všetko je doplnené o tabasco a worcester.

Nákupy

Všetko potrebné možno kúpiť v obchodných centrách a supermarketoch. Na väčšine navštívených miest je možnosť zakúpiť suveníry ako napr. pohľadnice či upomienkové predmety. Ceny potravín sú o niečo vyššie ako v SR, ceny spotrebného tovaru však o cca 20% nižšie.

Obyvatelia

Najpočetnejšou etnickou skupinou sú Kanaďania britského pôvodu, ktorí zaberajú asi jednu tretinu z celkového počtu obyvateľstva. Na päty im potom šliapu Kanaďania francúzskeho pôvodu, ktorí tvoria asi 1/4 populácie a sú najviac sústredení v provincii Quebec. Štvrtinu obyvateľstva tvoria tzv. Métis (obyvateľstvo zmiešaného pôvodu). Zvyšok sú prisťahovalci z Európy (Nemci, Taliani, Ukrajinci či Holanďania). V posledných rokoch ale v Kanade pribúdajú legálni prisťahovalci. Odhady v tomto prípade hovoria o 250 000 prisťahovalcoch ročne.

Skalisté hory v Kanadě

Náboženstvo

Zhruba 63% obyvateľov Kanady sa hlási ku kresťanstvu, pričom najsilnejšou kresťanskou cirkvou je rímskokatolícka cirkev so 43,6% z celkového počtu kresťanov.

V Kanade však nájdete aj početné diecézy východných katolíkov, medzi ktoré patria napríklad arménski katolíci, chaldejskí katolíci z Iraku, Maroniti, gréckokatolíci-melchiti, ukrajinskí gréckokatolíci, rumunskí gréckokatolíci a slovenskí gréckokatolíci.

Z nekresťanských náboženstiev je tu najsilnejší islam, ku ktorému sa hlási asi 3,2% obyvateľstva a v súčasnej dobe je najrýchlejšie rastúcim náboženstvom v Kanade. Bez vyznania sa profiluje necelých 24 percent obyvateľstva Kanady.

Politické usporiadanie

Možno ste doteraz netušili, že Kanada je konštitučnou monarchiou, ktorej hlavou je Alžbeta II, kráľovná Veľkej Británie. Kráľovnú zastupuje generálny guvernér. Okrem vyššie uvedeného je ale tiež parlamentnou zastupiteľskou demokraciou s federálnym usporiadaním a silnými demokratickými tradíciami. Politické usporiadanie je tu trochu odlišné od toho nášho a v mnohých ohľadoch pomerne komplikované. Poďme sa naň preto pozrieť bližšie.

Kanadský parlament je zloženinou dvoch komôr - dolnej komory parlamentu, ktorá je volená ľudom a na druhej strane zo senátu menovaného snemovňou. Členovia snemovne sú volení väčšinovým volebným systémom. Za výpis všeobecných volieb je zodpovedný generálny guvernér, ktorého poveruje predseda vlády.

Členom senátu sú kreslá prideľované na regionálnom základe. Vyberaní sú premiérom, pričom ich formálne vymenuje generálny guvernér (rovnako ako vládu). Svoju funkciu v senáte môžu zastávať až do 75 rokov veku. Premiérom sa stane vodca strany, ktorému vyjadrila dolná komora kanadského parlamentu dôveru.

Kanadskú vládu tvoria členovia strany prvého ministra, ktorí majú kreslo v parlamente, väčšinou v dolnej snemovni. Členovia vlády sú viazaní prísahou ku kráľovninej tajnej rade pre Kanadu a stávajú sa ministrami britskej koruny.

Právomoci premiéra sú pomerne široké a zahŕňajú napríklad vymenovanie ďalších vysokých úradníkov. Medzi štyri hlavné politické strany Kanady patrí Conservative Party of Canada, Liberal Party of Canada, New Democratic Party a Bloc Québécoise.

Vlajka

Vlajka javorového listu (iné avšak pomerne bežné označenie pre vlajku Kanady) predstavuje červený základ o pomere výšky a dĺžky 1: 2, ktorá má uprostred zvislý biely pruh s jedným štylizovaným jedenásťcípym javorovým listom uprostred. Dnešná podoba kanadskej vlajky bola prijatá parlamentom 22. októbra 1964 a uzákonená kráľovnou Alžbetou II 15. februára 1965.

Vo vlajke Kanady nájdeme okrem červenej tiež bielu. Napokon práve táto farebná kombinácia predstavuje oficiálne farby štátu (od roku 1921). Až do roku 1965 nebol súčasťou kanadskej vlajky javorový list. Aj napriek tomu je jeho symbolika užívaná už od roku 1860 (väčšinou ako dekorácia). Ak by sme sa bližšie pozreli na jedenásť cípov javorového listu, potom musíme spomenúť, že tento počet je čisto náhodný, a nie je mu prikladaný žiadny špecifický význam. Dva postranné pruhy symbolizujú oceány, ktoré Kanadu obmývajú - teda oceán Atlantický a oceán Tichý.

,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia