Dovolenka Kambodža

Kambodža je medzi turistami čím ďalej obľúbenejšia. Väčšina sa sem vydáva zo zvedavosti v rámci dovolenky, ktorú trávi v Thajsku. Vaše srdce si ale môže získať aj sama o sebe. Je totiž úžasne pestrá, očarujúca a niektoré miesta majú skutočne nezameniteľnú atmosféru.

Neprehliadnite informácie nižšie:

  • vstupné formality,
  • očkovanie,
  • elektrické napätie,
  • zmenárne a bankomaty,
  • a ďalšie praktické informácie pred cestou. 

Zaujímavé miesta

Kambodža, to nie je len svetovo preslávený chrám Angkor Wat. Nájdete tu veľa ďalších kultúrnych, historických, architektonických, moderných i prírodných zaujímavostí. Tu je ich ochutnávka.

Chrámy a náboženské miesta

Angkor Wat je tým najznámejším a najpopulárnejším chrámom v celej Kambodži. Pochádza z 12. storočia, svoj názov získal o štyri storočia neskôr a ide v preklade o "mestský chrám". Angkor Wat je najväčšie a najzachovalejšie chrám v oblasti a ako jediný doteraz napĺňa svoj pôvodný účel - najprv slúžil hinduistom, neskôr budhistov. Chrám je dokonalou ukážkou typickej khmérskej architektúry, je symbolom zeme a dokonca ho nájdeme aj na štátnej vlajke.

Angkor Wat

Angkor Thom je mestský komplex nachádzajúci sa len necelé dva kilometre od chrámu Angkor Wat a asi 7 kilometrov od mesta Siem Reap. O jeho výstavbe rozhodol vtedajší panovník v 2. pol. 12. storočia, aby toto miesto ušetril pred ďalším plienením zo strany nepriateľských vojsk. Vonkajšie múry mesta majú štvorcový pôdorys a dĺžka múrov dosahuje 13 kilometrov. Súčasťou komplexu je stavba Bayon, ktorá je známa pre svoju bohatú reliéfnu výzdobu, ktorá mala pôvodne 49 veží.

chrám Bayon - obří kamenné tváře

V rovnakej provincii ako predchádzajúce skvosty nájdeme tiež chrám Tha Prohm pochádzajúce z prelomu 12. a 13. storočia, ktorý svojím štýlom veľmi pripomína spomínanú stavbu Bayon. Chrám pôvodne slúžil ako kláštor a univerzita.

Banteay Srei pochádza z konca 1. tisícročia a je špecifický svojím vzhľadom - postavený bol totiž z nezameniteľného zrnitého a naružovelého pieskovca. Na rozdiel od množstva ďalších chrámov, ktoré v krajine nájdeme, je tento celkom malý, ale zato má svoje čaro a stojí za návštevu. Ešte pred svojím dokončením bol zasvätený hinduistickému bohu Šivovi.

Banteay Srei

V roku 921 vznikol chrám Prasat Kravan, ktorý dnes turisti celkom opomínajú, čo je škoda. Jeho pýchou bolo päť veží, kompletne zachovalá je dnes iba jedna. Na stenách sú z vnútornej strany vidieť tehlové reliéfy typické skôr pre čamskú architektúru.

Prasat Kravan

Na konci 1. tisícročia bol vysvätený tiež chrám Pre Rup. Ide o štátny chrám, zasvätený bohu Šivovi. Pre Rup je dokonalou ukážkou chrámovej hory. Na jej vrchole navyše nájdeme päť veží s podivuhodnými falošnými vyrezávanými dverami.

Wat Phnom je chrám z 11. storočia. Nachádza sa na kopci, z ktorého je vidieť na najväčšie kambodžské jazero Tonlé Sap. Dominantou chrámu sú tri veže, ktoré sú však dnes už v pomerne zlom stave.

chrám Wat Phnom

Paláce a pamiatky

Pamätník v Choeng Ek je smutnou spomienkou na obdobie vlády Červených Khmérov a asi 17 tisícov tu popravených mužov, žien i detí. Toto miesto je lemované hromadnými hrobmi a nájdeme tu aj pagodu s lebkami a odevy ľudí, ktorí tu boli zavraždení.

Múzeum Tuol Sleng je múzeum genocídy v kambodžskej metropole. Ide o bývalé školské budovy, ktoré predtým slúžili ako väzenie s neuveriteľne prísnymi podmienkami. Počas vlády Červených Khmérov tu bolo uväznených asi 16 tisíc ľudí, prežilo len 12 osôb.

Kráľovský palác v Phnom Penh je typický svojou žltou strechou. Kambodžský panovník ju dodnes využíva ako rezidenciu. Pochádza z 2. pol. 19. stor., kedy bola krajina francúzskym protektorátom. Súčasťou Kráľovského paláca je niekoľko budov a nájdeme tu napríklad aj Striebornú pagodu, iným názvom Chrám smaragdového Budhu, s niekoľkými budovami, stúpami a svätyňami. Pagoda získala svoj názov podľa toho, že podlaha hlavnej budovy je pokrytá viac ako piatimi tisíckami strieborných dlaždíc.

Stříbrná pagoda

Mestá a letoviská

Pri cestovaní po Kambodži rozhodne nevynechajte návštevu metropoly Phnompenh. Tá láka na tradičnú khmérsku, ale aj francúzsku architektúru. Nájdete tu veľa pamiatok a zaujímavých miest, ochutnáte tu tradičné pokrmy a na predmestí dokonca môžete ešte stále zahliadnuť staré drevené domčeky, ktoré zatiaľ neustúpili moderným stavbám. Rozhodne sa prejdite po bulvári Norodom.

monument nezávislosti

Už v 20. a 30. rokoch 20. storočia si francúzska smotánka obľúbila Sihanoukville, pobrežné letovisko, kde si môžete užiť rovnako krásnu relaxáciu ako v Thajsku, len tú budete mať viac pokoja. Určite navštívte dlhú piesočnú pláž O Chheu Teal. Je považovaná za tú najlepšiu v krajine.

Kep, podobne ako Sihanoukville, ponúka typickú plážovú dovolenku. V okolí mesta sa nachádza soľná a korenia poľa. Korenie si odtiaľto môžete odviesť aj ako veľmi autentický suvenír.

Príroda

Aj čo sa prírody týka, má Kambodža čo ponúknuť. Pre krajinu hrá dôležitú úlohu rieka Mekong, ktorá je jednou z najvýznamnejších svetových riek a je tiež 10. najdlhšou riekou na planéte. Voda z rieky sa využíva hlavne na zavlažovanie. Jedným z turistických cieľov je jazero Tonlé Sap. Je to pozostatok morského zálivu a na jeho pobreží sa vďaka prítomnosti ílu darí pestovať ryžu. Ďalšie, čo môže kambodžská príroda ponúknuť, je jaskynný komplex Phnom Sorsia neďaleko Kampotu v južnej časti krajiny.

Nakupovanie a suveníry

Ak sa ocitnete v Kambodži, rozhodne si nenechajte ujsť možnosť nákupu tradičných kambodžských suvenírov. Medzi ne patria napríklad textilné a batikované výrobky, s pútavými farbami a vzormi. Výrobcovia batikovaného oblečenie používajú špeciálne spôsoby, ako tkaninu zafarbiť. Batika tu patrí medzi najkvalitnejšie a najžiadanejšie v celej juhovýchodnej Ázii. Batikované a textilné suveníry môžete nakúpiť v menších kambodžských dedinkách alebo na trhoch. Preslávené sú trhy v Siem Reap.

nakupování siem reap

Zaujímavým suvenírom sú tiež tkané rohože, ktoré sa používajú na celý rad príležitostí. Miestni na nich spia v horúcich dňoch, používajú sa ako podložka na modlenie alebo sa na nich jednoducho sedí. Rohože sú vyrábané z trávy, ratanu aj iných prírodných materiálov. Veľa tradičných rohoží je navyše vyrábaných ručne, čomu zodpovedá aj ich cena.

suvenýr tkané rohože

Za zmienku určite stoja aj tunajšie mydlá a sviečky. Tieto vonné produkty vytvárajú obyvatelia Kambodže výlučne z prírodných materiálov. Na výrobu týchto suvenírov je použitá citrónová tráva, ktorá miestnosť prevonia neuveriteľnou arómu. Ak si chcete mydlo alebo sviečky z Kambodže priviezť, zavítajte trebárs do obchodíku Senteurs d'Ankor v Siem Reapu, kde vám zakúpený tovar zabalia do recyklovateľného materiálu a vy svojim nákupom prispejete k zlepšeniu života miestnych zamestnancov, z ktorých niektorí sú telesne postihnutí.

Dámy určite ocenia možnosť zaobstarať si tu strieborné šperky. Tie väčšinou obsahujú 70-80% čistého striebra. Ceny týchto šperkov sú potom odvodené od kombinácie váhy a konkrétneho zdobenia. Šperky sú väčšinou dovážané z Indonézie. Z krajiny si môžete priviezť tiež najrôznejšie sošky, potlačený ryžový papier alebo sady na čaj či kávu.

Kultúra a zvyky v Kambodži

Kambodža je budhistickou krajinou, preto je potrebné tejto skutočnosti prispôsobiť tiež svoje správanie. Bohužiaľ ide o jednu z najchudobnejších krajín na svete, čo sa odráža prakticky na každom kroku. V turisticky významnejších destináciách nájdete veľa žobrákov. Okrem dospelých tu žobrú tiež malé, väčšinu zmrzačené deti. Podporíte ich nie tým, že im dáte nejakú mincu či bankovku, ale kúpou suveníru od miestnych výrobcov.

děti kambodža

Možno sa vám bude na prvý pohľad zdať, že medzi ľuďmi začínajú prevládať západné vplyvy, pri bližšom pohľade ale zistíte, že starodávne kultúrne tradície sú tu stále hlboko zakorenené. To ale nič nemení na tom, že obyvatelia Kambodži - Khméri patria medzi najpríjemnejších ľudí juhovýchodnej Ázie. Napriek tomu sa oplatí dodržiavať aspoň základné zvyky a pravidlá slušného správania.

Kambodža je kráľovstvom rovnako ako napríklad Thajsko. Nie je tu ale nutné dávať rovnako úzkostlivo pozor na prípadnú urážku kráľovského majestátu, kráľ tu totiž nie je vnímaný v rovnako nábožnej úcte. Aj napriek tomu by ste sa ale do urážanie hlavy štátu nemali púšťať. Slušne by ste sa mali správať najmä pri návšteve tunajších chrámov.

chrám buddhistický

Ak vás miestni pozvú do svojej rodiny, berte to ako poctu a neodmietajte. Pozor si dajte na fotografovanie ľudí. Vždy by ste sa mali opýtať, či to dotyčnému nebude vadiť. Správajte a obliekajte sa decentne a pri potriasanie rúk alebo jedle nepoužívajte ľavú ruku. Tá je v ázijských krajinách považovaná za nečistú. Slúži totiž k očiste po použití toalety.

Ženy a deti v Kambodži

Ako už sme spomenuli vyššie, Kambodža patrí medzi jedny z najchudobnejších krajín na svete. Viac ako 35% ľudí tam žije pod hranicou chudoby s príjmom nižším ako jeden dolár na deň. 45% detí má podváhu alebo je podvyživených. Piateho roku života sa tu nedožije zhruba sto detí z tisíc. Dôvodom týchto smutných štatistík sú vojny a nepokoje, ktoré vyvrcholili v rokoch 1975-1979 vyčíňaním Červených Kmérov.

děti

Veľkým problémom sú tiež tehotné ženy a ženy po pôrode, z ktorých veľká časť umiera, pretože nevedia, ako sa o seba správne starať. Lekárska starostlivosť tu totiž nie je pre miestnych nijako uspokojivá. Aj vo vysokom štádiu tehotenstva tu tehotné ženy ťažko pracujú na poliach a nosia vodu a drevo. V dedinách tiež panuje mnoho rôznych povier, čo tehotná žena smie a nesmie jesť. Často sú to povery nezmyselné, ktoré matke a dieťaťu škodí - ako napríklad, že nesmie jesť zeleninu alebo ryby. Čo naopak patrí do ich jedálnička, to je ryža a občas nejaká žaba.

Na druhej strane je potrebné spomenúť, že kambodžská spoločnosť je budhistická, preto je postavenie žien všeobecne lepšie než napríklad v moslimských spoločnostiach. Veľkým problémom je ale domáce násilie alebo prostitúcia často aj malých dievčatiek. Kapitolou samou o sebe sú potom profesionálne priateľky. Niekto by si ich mohol na prvý pohľad pliesť s ľahkými devami, v skutočnosti ide ale o netradičný vzťah medzi tzv. Sugar babe a sugar dady. Dievčatá sa postupne vteľujú do úlohy milej, počúvajúcej priateľky. Nejde im o obyčajné citové vzplanutie, ale o vzťah a "horúcu lásku". Táto ekonomická stratégia im potom umožňuje dlhodobejšie nadviazať vzťah s viacerými mužmi, ktorí im za citové alebo erotické protislužby poskytujú najrôznejšie dary.

ženy kambodža

Sviatky a festivaly v Kambodži

Medzi tradičné kambodžské sviatky patrí 1. január, kedy sa oslavuje Nový rok, 7. január, kedy miestni oslavujú víťazstvo nad genocídou, 8. marca sa potom oslavuje Medzinárodný deň žien, 1. mája, rovnako ako u nás Sviatok práce, 8. mája sa tu oslavuje Medzinárodný deň detí. Od 13. - 15. mája miestni oslavujú Narodeniny kráľa, 18. júna potom Narodeniny kráľovnej matky. 24. septembra pripadá každoročne na Deň ústavy, 31. októbra oslavujú Narodeniny kráľovho otca. 9. novembra Deň nezávislosti a 10. decembra Deň ľudských práv.

oslavy

Čo sa týka festivalov, tým najznámejším je Vodný sviatok v Phnompenhe na pobreží Tonle Sapu, stokilometrového vodného kanála spájajúceho rovnomenné jazero s otcom vôd Mekongom. Festival trvá tri dni, počas ktorých sa sem prichádzajú baviť až dva milióny ľudí. Korene Vodného festivalu siahajú až do dvanásteho storočia a obdobia mocnej khmérskej ríše. Po Tonle Sapu sa počas sviatku preháňa niekoľko desiatok mnohokrát až päťdesiatčlenných posádok lodí zo všetkých kútov krajiny, ktoré sa predháňajú po hladine Tonle Sapu. Bohužiaľ festival má aj svoje tienisté stránky. Počas troch dní skončia vo vode kilogramy odpadkov.

Jedlo a pitie v Kambodži

Kambodžská kuchyňa nie je tak známa ako vietnamská alebo thajská. Aj jej základom je ale ryža, ktorá sa pestuje najmä v provincii Battambang. Ryžu dopĺňajú ryby z Tonle Sapu a Mekongu. Obľúbená je najmä rybia pasta zvaná prahoc. K dochucovaniu je použitá tiež rybia omáčka tik trei alebo krevetová pasta kapi.

Kuchyňa v Kambodži je zmesou thajských, indických, laoských, vietnamských, čínskych a francúzskych chuťou. Okrem ryže a rýb je pre ňu charakteristické tiež používanie kokosu a kokosového mlieka.

Zrejme tým najznámejším jedlom je amok, ktorý môžeme charakterizovať ako výdatnú omáčko-polievku s ryžou. Tradične sa tento pokrm pripravuje z rýb, ale v reštauráciách je na výber aj s kuracím, bravčovým a hovädzím mäsom. Chýbať v ňom nesmie žltá Kroeung pasta a kokosové mlieko. Obľúbená je tiež výdatná polievka s ryžovými rezancami doplnená zeleninou, bravčovou pečeňou, krevetami alebo hovädzími knedličky.

Ak dostanete chuť na niečo menšie, môžete si pochutnať na mnohých bagetách, ktoré sú rôzne plnené. V stánkoch pouličného občerstvenia potom môžete ochutnať napríklad vyprážané cvrčky, šváby, hady alebo pavúky.

grilovaní cvrčci

Ochutnať môžete tiež rôzne druhy grilovaného mäsa. Týmto pokrmom sa hovorí mahope sar. Asi najznámejším pouličným jedlom je kurací špíz Sach Moan Cari Ang Chomkak s neodolateľnou mango chilli omáčkou Tirk Salouk Swai.

kebab hadi

Za skúšku stojí určite tiež miestne pivo menom Angkor. K ďalším obľúbeným značkám sa radí Beer Lao a Tiger. Z nealkoholických nápojov sa pije čaj, káva a ovocné džúsy. Obľúbené sú aj ovocné shaky a šťava z cukrovej trstiny.

  • Vodu odporúčame piť len balenú, prípadne na každom rohu kúpite aj iné nealkoholické nápoje. Piť nebalenú vodu je tu dosť riskantné.
,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia