Dovolenka Austrália

Mapa Austrálie

AUSTRÁLIA - Terra Incognita (Zem nepoznaná), ako ju nazvali prví objavitelia, je kontinent ležiaci na južnej pologuli medzi Indickým a Tichým oceánom. Austrália je rozlohou najmenším kontinentom, ale šiestou najväčšou krajinou sveta. Klíma sa mení od tropického severu s obdobím dažďov až po mierne v Tasmánii so snehovými zrážkami v zimných mesiacoch. Tretinu územia zaberajú púšte. Obyvateľstvo Austrálie tvoria z 92% belosi, 7% má ázijských predkov. Pôvodní obyvatelia (aborigines) tvoria menej ako 1% populácie, väčšina obyvateľov žije pozdĺž východného a juhovýchodného pobrežia.

Neprehliadnite:

Kam ísť na dovolenku do Austrálie

Sydney

Sydney - miesto najstaršieho osídlenia austrálskeho kontinentu Európanmi, jeden z najpôsobivejších prístavov na svete, je živé a zvodné mesto mnohých prírodných kúziel, výrazných farieb a tvarov, mrakodrapov a plachetníc. Miestni obyvatelia sa vyznačujú ležérnosťou a otvorenosťou, avšak v porovnaní s ostatnými Austrálčanmi sú módne a totálne závislí na vymoženostiach civilizácie. A práve pre ich mestskú závislosť na pobrežných nehnuteľnostiach je to ona zhovorčivá kultúra, ktorá sa vždy vyrovnávala s vedomím, že to najlepšie v Sydney - pláže, skaly, vlnobitie a milovaný prístav - sú tu pre všetkých zadarmo. Sydney prešla dobou rozsiahleho omladenia a dnes sa zameriava skôr na povyšovanie svojich mestských scenérií na úroveň porovnateľnú s prírodným pôvabom.

A nejaký konkrétny pôvabný tip na záver, dajme tomu jeden prírodný a jeden mestský, čo by ste rozhodne nemali v Sydney vynechať? Tak za ten prírodný to určite bude návšteva najslávnejšej pláže celej južnej pologule - Bondi Beach. Môžete sa tu učiť surfovať, hrať volejbal v piesku, dať si kokteil v bare či jednoducho uvoľnene relaxovať podľa svojej ľubovôle.

A ten tip v meste? Tak to je jednoznačne prehliadka sydneyskej opery! Fascinujúci architektonický celosvetový symbol kultúrneho posolstva ďalším generáciám – vo vnútri je 5 činoherných a operných divadiel. A keď budete pri nej stáť, tak hneď ako na dlani je nádherný výhľad na "druhý" unikátny symbol Sydney - most Harbour Bridge, ktorému sa hovorí "ramienko na šaty".

Slnečný klenot Austrálie - Queensland

Queensland je nekonečným slnečným rajom, tu proste slnko spať nikdy nechodí! Navyše, kde inde na celej zemeguli, to máte tak blízko k slávnemu Veľkému bariérovému útesu a jeho unikátnemu podmorskému svetu ako práve zo severovýchodného pobrežia v Queenslande?

Obľúbené turistické srdce tropickej vegetácie severu Austrálie - mesto Cairns - Vám pre objavovanie neuveriteľných vodných tajomstiev najväčšieho koralového útesu sveta poslúži ako ideálna základňa. A pri ceste na slávny útes môžete ísť okolo Heart Reef - malebného ostrovčeku, kde sa dobre šnorchluje, potápa či jazdí na podvodnom skútri.

Ak skôr než šport si viac vychutnáte slnenie v tejto tropickej austrálskej časti krajiny, tak to chce nejakú pláž, no nie hocijakú, ale pláž, ktorá Vás doslova magicky očarí! Slávna pláž Whitehaven beach na súostroví Whitesundays je bielym piesočnatým diamantom, ktorý toto dokáže hneď na prvý pohľad.

O niečo južnejšie od Cairns a letoviska Whitesundays leží ďalšia známa oblasť v Queenslande - Sunshine Coast (Slnečné pobrežie), ktorá je úžasným odrazovým mostíkom na najväčší piesočnatý ostrov sveta Fraser Island. Okrem zaujímavej fauny (viac ako 230 vtákov) a flóry je tu veľkým turistickým lákadlom tiež 80 rokov starý vrak lode Maheno!

Suveníry

Prakticky na každom rohu tu turistov privíta stánok s najrôznejšími suvenírmi. Čo si doviezť z ciest po Austrálii? Nie je toho málo! Medzi najčastejšie predávané suveníry patria umelohmotné bumerangy, popolníky vyzdobené domorodým umením či lacné tričká s klokanmi alebo inými austrálskymi zvieratami. Väčšina tohto tovaru bohužiaľ býva vyrobená v Taiwane alebo Kórei, takže je potrebné zveriť sa do rúk naozajstných šperkárov a obchodníkov s tradičnými suvenírmi. Tým vskutku najtradičnejším je nádherný austrálsky opál, ktorý sa stal národným kameňom. Zakúpiť ho môžete vo väčšine obchodov so šperkami, kvalita jeho spracovania je však na rôznych miestach odlišná. Pozor si dávajte na náhrdelníky alebo vrecúška s mušľami či koralmi. Z krajiny sú totiž pod prísnou pokutou zakázané vyvážať všetky austrálskej druhy živočíchov a rastlín, tvrdé koraly i veľké mušle - tzv. Zévy.

Šperk

Kultúra

Kultúra v Austrálii je nesmierne rozmanitá. Po dlhú dobu totiž na kontinente dominovali kultúry prichádzajúcich, teda predovšetkým západoeurópska a americká kultúra. Dnes sa pomaly začína dostávať na povrch aj kultúra pôvodných obyvateľov Austrálie - Aborigincov. Tí krajinu obývajú po viac ako 45.000 rokov, za tú dobu sa však zmenili len málo. Snahy o integráciu aboriginskej populácie do austrálskej spoločnosti zlyhali a tak sú Aboriginci tŕňom v oku pre veľa austrálskych obyvateľov.

Ak si chcete pričuchnúť k tradičnej aboriginskej kultúre, navštívte cestovné kancelárie ako Ngurrangga Tours v meste Karratha či Bungoolee Tours v Kimberley. Súčasné aboriginské umenie zaberá v austrálskej kultúre popredné miesta, čo dokazuje skvostné nové stredisko Godinymayin Yijard Rivers Arts & Culture Centre v Katherine.

Aboriginská kultura

Typické pokrmy - austrálska kuchyňa

Ku kultúre Austrálčanov nepochybne patria aj typické jedlá a austrálska kuchyňa. Tá vychádza prevažne z kuchyne anglickej, ale je podobná aj novozélandskej. Najviac je ovplyvnená miestnymi surovinami. Vďaka vhodnému podnebiu je v Austrálii nesmierne populárna. Obľúbené sú tiež jedlá domorodých aborigincov, bushfood.

Medzi základné pokrmy a obľúbené jedlá patria napríklad Lamb shanks - jahňacie nožičky, pomaly pečené vo fazuli, mrkve, paradajkách a bylinkách, Corned beef - hovädzie mäso naložené dlhšiu dobu v soli, varené a podáva sa so zemiakovou kašou a horčičnou omáčkou, sladké a slané koláče - tzv. Pie, Vegemite - tmavo hnedá nátierka, ktorá obsahuje prevažne kvasnicový extrakt, Damper - tradičný chlieb bez droždia, Surf'n'turf - zmes mäsa a morských plodov podávané na šaláte aj zaujímavý pokrm Hamdog, ktorý kombinuje hamburger a hot dog. Zo zákuskov je obľúbená Pavlova torta, Lamingtons - piškótové kocky preliate čokoládou a obalené v kokose alebo Anzac Biscuits - sušienky z ovsa, cukru, kokosu, múky a masla.

Etiketa - správne správanie

Čo sa týka etikety Austrálčanov, tá je veľmi podobná tej našej - európskej. Na rozdiel od nás sú ale Austrálčania neustále usmievaví, príjemní, milí a ochotní pomôcť. Ako cudzinec veľmi rýchlo nadviažete kontakty s miestnymi, ktorí sa o vás budú sami aktívne (ale napriek tomu príjemne) zaujímať. Pri hovoroch alebo návšteve Austrálie ale myslite na to, že alfou a omegou je pre Austrálčanov rovnosť. Miestni si zakladajú na tom, že s každým by sa malo jednať ako so seberovným. Na nejaké povyšovanie či pozeranie z vrchu tu nie sú zvedaví a dajú vám to prípadne poriadne najavo. Austrálsky spôsob komunikácie je tu totiž veľmi priamy, bez omáčok a vytáčok. Zakázané je vtipkovanie na účet etnických skupín, a ak sa svojimi novými austrálskymi priateľmi zájdete do krčmičky, myslite na to, že aspoň jedna runda by mala byť na vás.

Pokrm

Základné informácie

Rozloha 7.686.850 km2
Pevnina 7.617.930 km2
Vodné plochy 68.920 km2
Najvyšší bod Mt. Kosciuszko (2.229 m)
Počet obyvateľov 20.090.437
Hlavné mesto Canberra
Najväčšie mesto Sydney
Mena 1 austrálsky dolár (AUD)
Úradný jazyk angličtina

,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia