Dovolenka India

Indie mapa

Jedna z kolísok ľudskej kultúry láka cestovateľov na svoj pestrý život, dych berúce historické pamiatky, duchovné prostredie spojené s hlbokými filozofickými myšlienkami aj nezameniteľnú prírodu.

Zaujímavé miesta

Niektoré miesta rozhodne nesmiete čoby turisti pri svojich potulkách týmto subkontinentom minúť. Tu je ich výber.

obyvatelstvo Indie

Mestá a dediny

Ako celok rozhodne stojí za návštevu mesta Alsisar, Bikaner, Jaipur, Dillí a Leh, ktorých historické centrá aj modernejšie štvrti vám ponúknu vierohodný pohľad na život v Indii. Ďalšími miestami, ktoré vám všeličo napovedia, sú napríklad scénické dediny Dha han, ktorej obyvatelia sú s najväčšou pravdepodobnosťou potomkami vojakov Alexandra Macedónskeho.

K obľúbeným a významným kultúrnym pamiatkam v Indii patria napríklad folklórne osady Stongdey a Sani usadené v nádhernej zanskarskej krajine. Budete si tu pripadať ako v inom svete. Ako ďalšie môžeme uviesť Fatéhpúr Síkrí, malé mesto v indickom štáte Uttarpradéš, ktoré nechal vystavať Akbar Veľký a dodnes je nádhernou ukážkou mughalskej architektúry. Jeho historická hodnota je tak vysoká, že je mesto od roku 1986 zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO.

vesnice Fatéhpúr Síkrí

Paláce a chrámy

Palác vetrov Hawa Mahal stojí uprostred starého mesta Jaipur v štáte Radžastan a pochádza z konca 18. storočia. Ide o nápadnú, pätnásť metrov vysokú päťposchodovú budovu z červeného a ružového pieskovca s takmer tisíckou balkónov, ktoré mali umožniť ženám z kráľovho háremu vyzerať v horúčave dole na ulicu bez toho, aby ich niekto videl. Stavba údajne symbolizuje Krišnovu korunu.

Palác větrů Hawa Mahal

Chrám Bharat Mata vo Váránasí je zaujímavý predovšetkým tým, že sa v ňom nachádza uctievaná obrovská plastická mapa tesaná do mramoru, ktorej sa hovorí Matka Indie. Chrám bol vysvätený za prítomnosti Gándhího.

Chrám Bharat Mata

Chrámy a paláce Bundélov pri mestečku Orche, ktoré sú už asi 300 rokov opustené, vás vtiahnu do svojho vlastného sveta. Stavby dodnes pôsobia nedobytne a vzbudzujú pokoru a úctu.

Chrám bohyne Lakšmí na čadičovom pahorku ponúka turistom možnosť zoznámiť sa so stredovekým bundulským maliarstvom.

Z ďalších chrámov menujme napríklad chrámy Kandarija Mahadeva, Višvanáthov a chrám Lakšmana, ktoré provokujú erotickými reliéfmi, ktorými sú zdobené. Chrámy pochádzajú z 10. a 11. storočia a dodnes sú ľuďmi obdivované.

Okrem palácov a chrámov, ktorých je v Indii požehnane, sú pre túto krajinu špecifické tzv. gháty, dlhé schodiská vedúce od rieky až k palácu, ktoré sa nachádza strmo nad ňou. Pomenovanie nesú podľa konkrétneho paláca, významnej udalosti, osobnosti alebo božstva. Spomenúť môžeme napríklad ghát Dasaswamedh alebo ghát Manikarnika vo Váránasí.

Úplne očarujúci je v Indii Puškar. Tu sa konajú najväčšie ťavie trhy, majú tú slané jazero, ale predovšetkým sem turisti prichádzajú obdivovať jeden z mála chrámov na svete zasvätený Brahmovi - práve jemu totiž údajne spadol lotosový kvet, a na mieste kam dopadol, sa vytvorilo slané jazero, okolo ktorého vzniklo mestečko.

Chrám Akshardham v Jaipuru

Pevnosti

Červená pevnosť sa nachádza v Novom Dillí a jej pôvod sa datuje do 2. polovice. 17. storočia. Jej názov vypovedá o tom, že bola postavená z červeného pieskovca. Dnes patrí k najnavštevovanejším dokladom mughalskej architektúry. Skôr v nej sídlil sultán, dnes tu nájdeme múzeum. Od roku 2007 je pevnosť pod ochranou UNESCO, čo svedčí o jej hodnote.

Červená pevnost

Pevnosť Ámbér nájdeme neďaleko mesta Jaipur. Až do 18. storočia bol tento opevnený palác sídlom vládnuceho rodu. Pôvodná pevnosť sa tu podľa zdrojov vyskytovala dokonca už v 11. storočí, postupne dochádzalo k jej rozširovaniu a zdokonaľovaniu.

Pevnost Ámbér

Pevnosť Džúnágarh pochádza z 16. storočia a je súčasťou mesta Bikaner. Obdivuhodne zdobené paláce sú chránené hradbou dlhou 986 m, ktorá má 37 strážnych veží a vodnou priekopou.

Nad mestom Džódphur stojí pravdepodobne najmohutnejšia rádžasthánska pevnosť - Mehrángarh. Zaujímavá je aj tým, že je vysoká 125 m a týči sa na vysokej skale nad mestom. Tunajšie komnaty dnes slúžia ako múzeum.

Náboženské miesta

Piatková mešita sa nachádza v Dillí neďaleko Červenej pevnosti a bola založená už v roku 1638. Každý piatok sa tu k modlitbe schádza aj 25 tisíc veriacich.

Najväčší minaret v Indii, Kutub Minár, stojí v Dillí a je súčasťou komplexu Kutub. Dosahuje výšku 72,8 m, jeho základňa je široká 14,3 m a na vrchole má priemer len 2,75 m. Minaret tu bol stavaný od konca 12. storočia až do 2. polovice 14. storočia a k jeho výstavbe bol použitý materiál zo zničených hinduistických svätýň. Hlavným materiálom je červený pieskovec, o čom svedčí farba minaretu. Komplex Kutub zahŕňa aj ďalšie stavby, ktoré sú peknou ukážkou indickej architektúry 12. storočia.

Kutub Mínár

Kláštor Lamayuru patrí k tým najrozsiahlejším a pochádza z 11. storočia. Obdivovať na ňom možno treba krásnu výzdobu s výjavmi z legiend a budhizmu.

Klášter Lamayuru

Príroda a scenérie

Dekánská plošina v strednej časti Indického subkontinentu zaberá rozlohu asi 1 milión km2 a ide o územie, ktoré bolo až do druhohôr spojené s Madagaskarom. Pre túto oblasť sú typické stolové hory so stupňovitými stráňami, ktoré poznáme ako Dekánske trapy.

V Indii sa môžete pokochať aj pohľadom na horské pásmo Annapurna. To je dlhé 55 km a jeho najvyššia hora, Annapurna I, dosahuje nadmorskej výšky 8.091 m. Celkovo je 10. najvyššou horou planéty.

horské pásmo Annapurna

Ďalším prírodným skvostom Indie, ktorý nesmie uniknúť vašej pozornosti, je Národný park Ranthambhór. Je totiž tvorený úchvatným pralesným porastom a turisti sa sem často chodia pozerať na tigre, ale aj na život tunajších obyvateľov. Jeho rozloha je 1.334 km2.

Priesmyk Khardung La je najznámejší indický cestný priesmyk. Nachádza sa v nadmorskej výške 5.359 m n.m. a turisti ho obdivujú pre nádherné scenérie, ktoré miesto ponúka.

Průsmyk Khardung La

S podobným úspechom sa stretávajú tiež priesmyky Fotu La a Kanji La, Taglang La, Lachlung La, Baralacha La, Rohtang La alebo sedlo Pensi La. Nádherné je tiež údolie Nubra.

Pozornosť právom priťahuje aj ľadovec Darung Drung, horúce pramene v Panamiku či piesočné duny v okolí dedín Hundur a Deskit.

ledovec Darung Drung

Pútnické miesta a iné zaujímavé miesta

Astronomické observatórium Džartar Mantar v Novom Dillí je opradená svojím nezameniteľným kúzlom. Jej názov totiž prekladáme ako "čarovné prístroje" a ich podoba je vskutku zvláštna. O nebeských telesách tu mali veľa informácií, hoci tu pracovníci nepoužívali tak sofistikované nástroje, aké už boli v tom čase v Európe. Prístroje sú tu postavené z malty a kameňa.

Mauzóleum Tádž Mahál je monumentálny pomník, ktorý nechal postaviť smútiaci vdovec, indický mogul Šáhdžahán, na pamiatku svojej ženy. Stavba je dnes symbolom Indie, ročne uvíta až 8 miliónov návštevníkov a v roku 2007 sa dokonca umiestnila na zozname Nových siedmich divov sveta. Budova vysoká 73 metrov je zvláštna aj tým, že mení svoju farbu v závislosti na dennej dobe - ráno je jej farba ružovkastá, večer biela a v noci, keď na ňu dopadajú mesačné lúče, pôsobí dojmom, že je sfarbená do zlata.

Mauzoleum Tádž Mahál

Mramorový pomník Džasvant Tháda v meste Džódhpur pripomína osobnosť Džasvanta Singha II., ktorý sa zaslúžil o prívod vody do tejto pôvodne vyprahnutej krajiny. S vodou sem prišiel rozkvet, úspech a bohatstvo.

Bez zaujímavosti nezostáva pútnické miesto Sarnath, kde Budha predniesol prvé kázanie po svojom osvietení, a pútnické miesto Kušingar, kde Budha zomrel.

poutní místo Sárnáth

Rádž Ghát je miesto veľmi silných emócií. Bol tu spopolnený Gándhí, ktorý je dodnes považovaný za jednu z najdôležitejších osobností nielen pre Indiu, ale aj pre zvyšok sveta. Nájdeme tu čierny náhrobok zdobený oranžovými aksamietnicami.

,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia